Da bismo Vaše iskustvo korišćenja sajta učinili boljim, koristimo kolačiće. Daljim pregledima web stranice pansport.eu, dajete svoj pristanak za korišćenje kolačića. Saznajte više ovde.
» PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA
021/820-555 | 062/111-0-999
na telefon smo dostupni:
(pon-pet 8-16h, sub 8-14h, ned. ne radimo)
Prethodni članak završili smo napomenom da se pri pravljenju kardio programa, moraju uzeti u obzir raspoloživo vreme, oprema, mogućnost povreda i specifičnosti vežbi.
Za većinu vežbača u teretani, krajnji cilj dizanja tona i tona tereta je zdravije, snažnije i mišićavije telo. Većina, nažalost, ostaje nezadovoljna rezultatom tolikih napora, čak i ako su pritom izgradili impresivnu količinu mišića. Za pravog bodibildera, mišićavost je besmislena ako je skrivena slojem masnoće: bez vidljive definicije mišićnih partija, često se stiče utisak da je u pitanju obična gojaznost. Ono što se traži je čvrst, isklesan izgled mitskog heroja. Traži se, ali retko i postiže.
Počnimo sa primenom autoregulacije kako bismo izvukli najviše iz svakog treninga, ostajući bezbedni i sveži. Sledeća tri koraka pomoći će da autoregulacija postane deo treninga.
Pre početka treninga, odvojite minut ili dva da procenite kako se osećate:
Želite da vam svaki trening bude odličan i da neprestano napredujete, zbog čega svaki put gurate sebe do krajnjih granica. Kako ćete, ako ne tako, nastaviti da dobijate na mišićnoj masi i snazi?
To je, nažalost, recept za sagorevanje – ili još gore, povredu. A ako vas povreda prisili na pauzu – i pauza bude preduga – veliki deo mase i snage otići će kako je i došao. Povratak u formu tražiće ne samo vreme već i emotivnu energiju. Takva vrteška će vas sigurno sprečiti da dosegnete vrhunce sopstvenog potencijala.
Svako može da diže tegove, ali retko ko je u stanju da u svakom ponavljanju zaista silovito, potpuno kontrahuje vežbani mišić. A upravo to bi trebalo da je osnovni cilj na treninzima – sa izuzetkom osnovnih vežbi snage kao što su čučanj i mrtvo dizanje.
Ostvarivanje ciljeva u treningu je poput odapinjanja strele u metu. Prvo morate jasno odrediti gde je meta, a potom stalno podešavati plan (korigovati nišanjenje) na osnovu toga koliko ste uspešni u prethodnim hicima.
Vitamin D takođe ima nezaobilaznu ulogu u kontroli sarkopenije. Studije pokazuju da starije osobe sa niskim nivoima vitamina D imaju dvostruko veće šanse za oštećenja vezana za sarkopeniju. Istraživanja navode i korelaciju između gubitka mišićne mase i snage i nedostatka vitamina D
Sledeći uobičajen uzrok sarkopenije je neadekvatan unos proteina. Ako imate preko četrdeset i agresivno trenirate, verovatno koristite i proteinsku suplementaciju. Ali unosite li optimalan iznos, u pravo vreme – i konzumirate li pravi tip proteina? Sve to treba imati na umu da bi se sprečila erozija mišića sarkopenijom.
Sarkopenija. Čak i zvuči zlokobno. Ako ste prešli četrdesetu, ništa ne predstavlja veći rizik po mišiće, snagu i eksplozivnost.
Izvođen na propisan način, zamah ruskim zvonom (ili kettlebell swing) je neprocenjiv dodatak svakom režimu treninga. Sving stimuliše čitavo telo, direktno ili indirektno angažujući gotovo sve mišiće. Uz to, popravlja i kondiciju, fleksibilnost i snagu, sagorevajući više kalorija za kratko vreme u poređenju sa tradicionalnim treninzima.