Da bismo Vaše iskustvo korišćenja sajta učinili boljim, koristimo kolačiće. Daljim pregledima web stranice pansport.eu, dajete svoj pristanak za korišćenje kolačića. Saznajte više ovde.
» PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA
021/820-555 | 062/111-0-999
na telefon smo dostupni:
(pon-pet 8-16h, sub 8-14h, ned. ne radimo)
Ovo pitanje se može smatrati prilično čestim u svetu sporta i rekreacije. Trajanje treninga zavisi od intenziteta, oblika i učestalosti treninga, kao i od nivoa utreniranosti osobe.
Period života u kojem nas prate roditelji, „detinjstvo, dečaštvo, mladost“ često je pravi izazov u pogledu vaspitanja, kao i smernica „za budućnost“. Mlad čovek u vreme adolescencije često traži sebe na razne načine, otkriva sebe, kao i svoje telo. Taj burni period sazrevanja i uvoda u odrastanje odražava se i kroz želju da se unapredi fizički izgled pa se kreće sa teretanom ili pak raznim vidovima sportskih aktivnosti koje imaju isti cilj.
Bliži se leto, ono godišnje doba kada bi trebalo da na plaži i/ili bazenu pokažemo svoje telo u najboljem svetlu. Počela je sezona dijeta, vreme pitanja o tome kako što brže smršati…vreme kada se olako uzmaju sagorevači masti ne mareći za posledice. Da li je bolje 10 dana se sramotiti na plaži, nego li tokom cele godine paziti na ishranu i redovno vežbati? Ili je najbolje sve ubrzati…i po koju cenu?
U bilo kom sportu svaki početak je težak i ogroman je izazov za svakog ko se upušta u tu ''avanturu''. Istina mnogi ne znajući šta ih čeka prave niz grešaka na koje ću se osvrnuti u ovom tekstu i pokušati spriječiti moguće povrede i ostale komplikacije koje nastaju kao posledica tih grešaka. Posvetiću tekst početnicima u bodibildingu, rekreativcima i svima koji žele da krenu sa nekom vrstom fizičke aktivnosti. Ovo je neki temelj, uvod u sve ono na čemu bi ste trebali gradit vaše buduće uspjehe. Prečica da sve bude jednostavnije i sa što manje frustracija.
Jedan od velikih problema svake teretane, kao i fitnes centara u našoj zemlji je nedovoljno edukovan trenerski kadar. Nikada nisam delio ljude u odnosu na parče papira koje se zove diploma, licenca i sl., već po rezultatima koje ostvaruju radeći sa svojim klijentima. Dosta je onih koji zloupotrebljavaju svoj „status trenera“ pa se rukovode parolom – „dok je ovaca biće i šišanja“ i baš tako se odnose prema svojim klijentima.
Radnici u prodajnim objektima Pansporta često puta su svedoci zanimljivih pitanja naših kupaca, na koja je nekada teže odgovoriti. Pre oko godinu dana prag Pansport „prodavnice“ u Leskovcu pređe omaleni momčić vidno zadihan, verovatno žureći da što pre pita „nešto bitno“. Zadesilo se da sam u tom trenutku bio i ja prisutan, pa čuh jako zanimljivo pitanje – „ imate li plava srca?“.
Svakako da čitaoci tekstova iz Pansport TEKSTOTEKE imaju pravo da se zapitaju, kako to da tim vrhunskih sportista i sportskih stručnjaka piše o zabranjenim sredstvima i zašto se svemu tome pridaje pažnja?! Naravno da je Pansport kompanija koja se bavi sportskim suplementima, dakle, legalnim dodacima ishrani, ali šta ćemo sa svim usijanim glavama koje žele da svoj napredak ubrzaju, često ne mareći za posledice.
Još nisam upoznao nekog ko, bez obzira na trenutni nivo forme ili uspeha, ponekad jednostavno nije želeo da radi sve ono što zna da je potrebno kako bi održao dostignuti nivo ili ga dodatno podizao. To je sastavni deo ljudske prirode: uvek će biti perioda kad, uprkos onom što treba da radimo – pa čak i želimo da radimo – nećemo hteti da preduzimamo baš ništa.
Bilo da je reč o vežbanju, ishrani, učenju, poslovnim ili veštinama komunikacije sa ljudima oko nas, osobina koja je apsolutno neophodna i bez koje ništa drugo ne vredi je neprestana posvećenost stalnom napredovanju.
Šta god da radimo, i koliko god mislimo da to na trenutno radimo prilično dobro – možda čak i odlično – uvek mora postojati bolji način. Još jednom: mora postojati bolji način. Stalno poboljšanje, neprestano usavršavanje. Koje su to dve ili tri stvari na kojima radite danas – koje usavršavate danas?
Nema onog ko se nije mučio sa postavljanjem ciljeva. Jedna od posledica svakog velikog i smelog cilja je mogućnost frustracije i obeshrabrenja kada ne ostvarimo ono što smo želeli. Tada nismo sigurni da li je postavljeni cilj previše ambiciozan i istinski nedostižan, ili treba da osmislimo novu strategiju koja bi nam pomogla da ga ostvarimo.