
Koenzim Q10 (ubikvinon) je jedinjenje slično vitaminima koje učestvuje u respiratornom lancu u mitohondrijama. Sintetiše se u svim tkivima. Neophodan je za rast i održavanje ćelija u organizmu i sa starenjem je poželjan dodatni unos, jer se sinteza u organizmu smanjuje.
Ovo jedinjenje je jedini liposolubilni antioksidant i antiinflamatorno jedinjenje koje se produkuje u organizmu.
Prosečan nivo koenzima Q10 u organizmu iznosi 0,5-1,5 g.
Bezbednost
Koenzim Q10 se smatra bezbednim, sa malo potencijalnih neželjenih efekata. Mogući neželjeni efekti mogu uključivati probleme sa varenjem kao što su: bol u gornjem delu stomaka, gubitak apetita, mučnina, povraćanje, dijareja.
Ostali mogući neželjeni efekti su: glavobolja, vrtoglavica, nesanica, umor, svrab ili osip na koži, razdražljivost.
Interakcija sa lekovima
Pre uzimanja suplementa, neophodno je posavetovati se sa lekarom.
Koenzim Q10 može smanjiti ili povećati dejstvo određenih lekova, što može biti opasno po zdravlje. Neki pacijenti ne smeju da uzimaju suplemente koji sadrže koenzim Q10. Poseban oprez potreban je kod dijabetičara i osoba sa visokim pritiskom i holesterolom koji već uzimaju svoju terapiju.
Važno je znati da postoje moguće interakcije između koenzima Q10 sa antikoagulansima (lekovima za sprečavanje krvnog ugruška). Q10 smanjuje efikasnost antikoagulanasa, što može povećati mogućnost nastanka krvnog ugruška.
Takođe je važna konsulatacija sa lekarom, ako je osoba na hemioterapiji ili na antidepresivima.
Preporučljivo je uzimati suplemente sa koenzimom Q10 uz obrok koji sadrži masti, pošto je Q10 rastvorljiv u mastima. Na taj način je bolja apsorpcija.
Takođe je dobro uzeti koenzim Q10 u jutarnjim satima ili u toku dana. Izbegavati primenu pred spavanje, pošto može dovesti do nesanice kod nekih osoba.
Ukoliko se osoba pravilno i raznovrsno hrani, svoje dnevne potrebe za koenzimom Q10 će zadovoljiti iz hrane i sopstvene proizvodnje u jetri. Međutim, jednolična ishrana, izloženost stresu, neke bolesti i duži životni vek stvaraju potrebu za dopunom tog koenzima u svakodnevnoj ishrani.
Utvrđeno je da se koncentracija koenzima Q10 u ćelijama sa starošću smanjuje. Kod osobe starosti 40 godina smanjena je za oko 30%, a kod osoba starijih od 60 godina čak i do 60% u odnosu na dvadesetogodišnjake.
Uzroci koji dovode do nedostatka koenzima Q10 u organizmu mogu biti različiti. Stres i infekcije su jedni od uzroka koji smanjuju njegovu količinu u organizmu.
Nedostatak koenzima Q10 u organizmu na jednostavan način se može nadoknaditi uzimanjem suplemenata koji sadrže ovo važno jedinjenje.
REFERENCE
- Acosta MJ, Vazquez Fonseca L, Desbats MA, Cerqua C, Zordan R, Trevisson E, Salviati L. Coenzyme Q biosynthesis in health and disease. Biochim Biophys Acta 2016;1857(8) [1] :1079-85
- Hargreaves IP, Mantle D.Coenzyme Q10 Supplementation in Fibrosis and Aging. Adv Exp Med Biol 2019;1178:103-112.- Bhagavan HN, Chopra RK. Coenzyme Q10: Absorption, tissue uptake, metabolism and pharmacokinetics. Free Radical Research 2006; 40(5) [1] :445–453.
- Zhang Y, Liu J, Chen XQ, Oliver Chen CY. Ubiquinol is superior to ubiquinone to enhance Coenzyme Q10 status in older men. Food Funct. 2018 Nov 14;9(11) [1] :5653-5659.
- Arenas-Jal M, et al. Coenzyme Q10 supplementation: Efficacy, safety, and formulation challenges. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety. 2019; doi:10.1111/1541-4337.12539.