You are here

L-karnitin, placebo ili delotvorni sagorevač?

L-karnitin je nutrijent koji se sintetizuje primarno u jetri, ali i u bubrezima, pomoću lizina (esencijalne aminokiseline) i uz pomoć ostalih supstanci kao što su metionin (aminokiselina), vitamin B6 i gvožđe.

Svojstva L-karnitina

Generalno, funkcija l- karnitina je da transportuje masne kiseline u unutrašnjost ćelije, kako bi se ove masnoće iskoristile kao izvor energije od strane mitohondrija ćelija („ćelijske fabrike“). S obzirom na to da l-karnitin ubrzava proces razgradnje masti, došlo se do zaključka da deficit l-karntiina dovodi do smanjene produkcije energije i povećanja adipoznog tkiva (masnog tkiva).

Iz navedenog se mogu izvući ostale prednosti suplementacije l-karnitinom kao što su, na primer, poboljšanje kardiovaskularne funkcije, povećana izdržljivost srčanog mišića, eliminacija LDL (lošeg) holesterola, povećanje HDL (dobrog) holesterola.

Doprinosi eliminaciji masti u svrhu dobijanja energije, samim tim i poboljšava sportske performanse i izdržljivost, redukujući telesne masti i čuvajući mišićno tkivo. L-karnitin je veoma interesantan sportistima i bodibilderima zbog navedenih svojstava, u cilju dostizanja vitkog i definisanog tela sa niskim procentom masti. Svakako, još uvek se rade istraživanja na ovu temu koja objašnjavaju efekat l-karnitina. Sigurno da ćemo u bliskoj budućnosti imati još više informacija.

Ključna stvar je u tome da L-karnitin pomaže iskorišćavanju masti kao izvora energije samo onda kada je telu potrebna energija (dakle ne treba da sedite i pijete l-karntiin), i kada na raspolaganju nema dovoljno ugljenih hidrata (glukoze). Do razgradnje masnog tkiva dolazi pri specifičnom intenzitetu treninga (o čemu će biti reči u nastavku), ali treba da imate na umu da su ugljeni hidrati primarni izvor energije. Jednostavno rečeno, ako telo ima na raspolaganju dovoljno šećera (ugljenih hidrata) i ako ne vodite računa o intenzitetu kardio treninga koji radite, telo neće sagorevati masti koliko god da uzimate l-karntiina.

Očigledno, pretpostavljate i sami, neophodan je utrošak energije kako bi telu bila neophodna energija, kako bi l-karnitin mogao da deluje tražeći izvor energije iz naših telesnih masti. U slučaju da redovno upražnjavate fizičku aktivnost i da vodite računa o pravilnoj ishrani, sa niskim unosom masti i prostih šećera, sa akcentom na proteine i vlakna (povrće), l-karntiin može da poveća sagorevanje masti. U svakom slučaju, nije u pitanju magična pilula koja će preko noći spržiti sav višak koji smo taložili mesecima ili godinama.

S obzirom na sve navedeno, ako želite da maksimizujete dejstvo ovog suplementa, neophodno je da vodite računa o sledeće tri stvari:

1. Redovna fizička aktivnost

2. Kardio trening u zoni sagorevanja masti (65-75%, maximum 80% od maksimalnog srčanog pulsa)

3. Pravilna ishrana, sa smanjenim unosom masnoća i akcentom na bezmasnu proteinsku hranu i vlakna (povrće), i umerenom količinom zdravih složenih ugljenih hidrata

 

Intenzitet kardio treninga

Stavka broj 1 koju 80% rekreativaca ne poštuje, vodeći se mišlju da je što više - to bolje, da je što jače- to bolje, pa samim tim i što intenzivnije to bolje. Ovo je velika greška. Zašto? Zato što ako radite anaerobni kardio trening (trening višeg intenziteta, čak i preko 80% od maksimuma) vaše gorivo su isključivo ugljeni hidrati, dok je potrošnja masti minimalna. I onda nakon nekog vremena ljudi se žale da nemaju dobre rezultate.

Najveća potrošnja masti odvija se pri aerobnom intenzitetu, okvirno 65-75% od maksimalnog pulsa. Vaš maksimalni puls možete izračunati tako što ćete od broja 220 oduzeti vaše godine (za muškarce) a za žene 226- godine. I onda izračunate odgovarajuće procente.
Primer, ja imam 26 godina, moj maksimalni puls je okvirno 200. Moja zona za aerobni kardio trening bi bila pri pulsu između 130 (65%) i 165 (75%) otkucaja u minuti.

Ovo znači da ćete potrošiti manje ukupnih kalorija, ali da će znatno veći procenat biti potrošen iz masti. Intervalni treninzi imaju svoje prednosti ali oni se mogu raditi tek kada je rekreativac dostigao dobru aerobnu bazu i ima dobar nivo utreniranosti, i to sa velikim oprezom jer lako može doći do pretreniranosti, umora, katabolizma - razgradnje mišića.

Pri aerobnom treningu l-karnitin će biti najdelotvorniji. Priuštite sebi pulsmetar- merač pulsa kojim ćete meriti intenzitet kardio treninga i u svakom trenutku znati odgovor Vašeg srca na određeni intenzitet, što je jako, jako bitno!!

Zaključak - naoružajte se strpljenjem i povećajte aerobni trening.

Izvori L-karnitina u hrani

Pre svega, l-karnitin se nalazi u mesu, najviše u crvenom mesu. Takođe ga možemo naći, iako u manjoj meri, u biljnom protienu dobijenom iz soje, u mlečnim proizvodima i avokadu.

Suplementacija l-karnitinom

L-karnitin je izuzetno zdrav sagorevač masti. Mogu ga koristiti i oni koji iz nekih zdravstvenih razloga (npr, problemi sa srcem ili krvnim pritiskom, štitnom žlezdom) ne mogu da koriste ostale jače, stimulativne sagorevače.

Acetil l-karntiin (ALC) koga možemo naći u preparatu Carni-FX takođe doprinosi muškoj plodnosti.

L-karnitin u Pansportu možete naći u formi kapsula, u tečnoj formi, u kesicama, šumećim tabletama, ampulama... Dnevna doza oscilira od 1000-2000 mg dnevno. Preporučljivo je uzimati ga pre treninga, pogotovo aerobnog, u dozi oko 1000,1500 mg dnevno.

Osobama koje imaju problema sa bubrezima preporučuje se korišćenje sa oprezom. Svakako, ukoliko imate nekih zdravstvenih problema konsultujte se sa vašim lekarom.

 

Ukoliko želite da podelite sa nama vaša iskustva o korišćenju ovog suplementa, možete to učiniti na na našem forumu. Kao i uvek, želimo da čujemo vaše mišljenje!

 

 

Monika_profile_pic_copy