You are here

Pre nego što se "bacimo" na sagorevače masti

Da li poznaješ "osnovna pravila" ?  Evo nekoliko kratkih saveta....

 

Merenje

 

 

-       Pre početka dijete preporučljivo je da izmeriš obime. Ujutru, na prazan stomak, zapiši negde.

-       Izmeriš i težinu.

-       Ne preporučujem da se meriš više od jednom mesečno. Stvara veliki psihički pritisak i udaljava te od fokusa.

-       Izmeri i prvi jutarnji puls u miru. Čim otvoriš oči, štoperica i zapiši koliki je puls u minuti u totalnom mirovanju.

Zabranjena hrana

 

-       Dolazimo do težeg dela, ali evo hrane koju moraš da zaobiđeš 6 dana u nedelji.

-       Svi slatkiši, torte, keksovi (čak i ono što nazivaju integralnim keksom, nije integralno), grickalice tipa smoki, čips i sl, ulje tek toliko koliko je potrebno da ti ne strada tiganj dok pečeš meso (izuzev maslinovog koje ćeš stavljati u salate), pavlaka, majonez, sve mesne prerađevine (paštete, mesni narezak, viršle, salame), tvrdi sirevi – feta sir, trapist i sl, visokomasni mlečni proizvodi – kajmak, masni jogurt, masno mleko, pecivo i apsolutno sve iz pekare, sokovi (čak i one koje nazivaju 100% voće), palačinke, pizze da i ne govorim, beli hleb i belo brašno u bilo kom obliku, svinjska mast, masno meso, čak i neke masnije ribe

 

 

Dozvoljeno ali obazrivo:

 

-       Voće – dozvoljeno je i poželjno ali obazrivo jer takođe sadrži puno fruktoze (šećer)

-       Med – čist prost šećer, ali jednu kašičicu dnevno ćemo ubaciti

-       Začini  - dozvoljeni apsolutno svi, ako imaš maštu da eksperimentišeš tim bolje, ali obazrivo sa solju i nemoj da presoliš hranu

-       Čokolada – samo crna ako baš budeš imala želju za slatkim, 1 štanglica

-       Maslinovo ulje – kašika dve u salati su poželjne

-       Testenine integralne i pravi crni hleb (ne onaj obojeni iz pekare što ga nazivaju integralnim) – 1 parče ili jedna činijica, povremeno

-       Ako priprema hrane iziskuje npr. kašičicu pavlake i ako to poboljšava ukus, onda ok, ali uz veliku samokontrolu

-       Ulje za pečenje hrane – ako pečeš meso na tiganju tek tek malo ulja

-       Žumance jajeta – pola u odnosu na belanca. Dakle ako jedeš 6 jaja, onda 6 belanaca 3 žumanca.

-       Supice – najbolje su supice od povrća– možeš sama da ih praviš i miksaš i jako su zdrave, a supice iz kesice su uglavnom prepune soli i imaju masti dosta…

-       Mlečni proizvodi –moraćemo da ih ograničimo. Preporučujem da ne kupuješ one 0% varijante mleka I jogurta. Uzmi recimo 1,6 ili tako nešto, ali ne preteruj. Čaša – dve mleka na dan, i jogurt recimo ujutru uz neke žitarice… nije problem mast nego laktoza tj. mlečni šećer koja dovodi do otežanog varenja i prosto rečeno – goji

-       Cola zero i sl pića bez kalorija – može, ali takođe budi umeren… zbog milon stvari koje truju organizam, isto važi i za zaslađivače

 

 

Varke

 

-       100% integralni keks, integralni hleb, “voće ne goji”, 100% voćni sok… čuvaj se ovoga…

-       “Niskomasni mlečni proizvodi ne goje” – objasnila sam gore.

 

 

Priprema hrane

 

-       Pošto će biti dosta mesa u tvojoj ishrani, jako je bitan način pripreme: minimum ulja na tiganju, najbolje sprej za tiganj, može i mikrotalasna, zapečeno meso u rerni ili u foliji, jaaako dobro sa roštilja ili kuvano (ove dve varijante ako možeš da praktikuješ – odlično!)

-       Što se tiče ostale hrane i pripreme, znaš šta ti je zabranjeno…

 

Česti obroci

 

-       Ješćeš minimum 5-6 puta dnevno! Znam da ti ovo zvuči neobično i možda ne možeš da zamisliš sebe da živiš na ovakav način ali ovo je prva i najbitnija stavka u tvojoj dijeti. Samo da napomenem, ti međuobroci neće biti ništa veliko i neće zahtevati posebno vreme za pripremu i konzumiranje. To može biti npr. Jedna velika jabuka nasečena na kriške sa kašičicom meda i šačicom badema. Ništa komplikovano…. Biće primera

-       E sad, zašto treba jesti jako često?  …Zamisli da tvoj organizam ima kapacitet od 10 sijalica sa kojima radi. Ukoliko mu ukineš obroke i jako smanjiš energiju, on se prebacuje u “safe mode”  I kapira da treba da počne da štedi energiju. Nakon određenog vremena, on smanjuje bazalni metabolizam I gasi  jednu po jednu sijalicu, da bi na kraju ti tvoj metabolizam dovela na rad od 1-2 sijalice.  Nakon toga, krećeš ponovo da jedeš kao pre, međutim tvoj organizam više ne raspolaže sa 10 sijalica koje troše energiju nego sa 2 I onda ona energija od preostalih 8 ide direkt u salo. To ti je fenomen JO JO efekta. Dakle iz ovog razloga nećemo naglo smanjivati kalorije.

-       Čestim obrocima ubrzavaš metabolizam I non stop teraš svoj organizam da radi!!! Bez prestanka!

 

Dozvoljena hrana

 

-       I nikako da pređem na to šta je dozvoljena hrana…

-       Ishranu ćemo bazirati na proteinima:  meso – pileće belo meso, nemasna riba (najbolje oslić, mada može bilo šta što voliš da nije jako masno), ćureće meso, ponekad junetina… svinjetina ne… Mesne prerađevine, ćevape i kobasice i sve ostalo ne… Način pripreme sam pomenula.

-       Od proteina još belance jajeta, kajgana sa više belanaca nego žumanaca ili kuvana jaja, mladi sirevi (što manje masti, oni sa pijace znaju da budu jako masni), najbolje Ella sir, ali ako ti je neukusan onda mladi sir… Ima ih finih, malo su masniji ali ok.

-       Salate, koliko ti duša poželi J  sveže salate, svo sezonsko povrće, šargarepa, luk, zelena, kupus, rotkvice, paradajz… što više… takođe i bareno povrće tipa brokoli, karfiol, blitva.. gadno, znam…

-       Voćkice, isključivo na prazan stomak!!!   - u prvom delu dana, ne uveče

-       Ugljeni hidrati – pravi integralni hleb, integralni pirinač, integralne testenine (sojine, heljdine), bareni krompir… leguminoze obazrivo – grašak, boranija, pasulj…

-       Koštunjavo voće takođe na prazan stomak – lešnici, orasi, bademi, brazilski orah – sirovi najbolje

-       Koristi zaslađivače umesto šećera

 

 

Gladovanje i sitost

 

-       Jako je bitno da ne gladuješ. Verovatno će ti se u početku javiti i takozvana psihička glad, sve će ti nedostajati I sve će ti se jesti. Razmišljaćeš puno o dijeti. Ali sve je u glavi i ovaj početni period je najteži. Čim to preguraš i vidiš rezultate, poletećeš!

-       Zašto da ne gladuješ – opisala sam u onom tekstu gore. Ne smeš da gladuješ.

-       Imaj u vidu da osećaj sitosti nastupa tek nakon otprilike 20ak minuta nakon jela. Kad jedemo, ni ne osećamo da smo zapravo dovoljno jeli. A onda nam zazvoni telefon i posle i zaboravimo da smo prekinuli ručak…

-       Vlakna daju sitost, zato je jako bitno da jedeš žitarice i puno, puno, puno, puno, puno, puno, puno povrća

 

Detoksifikacija

 

-       Ovo je jedna interesantna stvar i dešava se pri promeni ishrane (na bolje naravno). Organizam se “čisti” od toksina koji se nagomilavaju (godinama) I taj period može da rezultira malim padom imuniteta, prehladom, curenjem iz nosa, umorom, pospanošću, hoću da kažem može da bude malo neprijatno ali ovo ne treba shvatiti kao loše već kao dobar znak – da se organizam oslobađa toksina i prljavštine.

-       Ubrzo nakon ovoga, osetićeš veliku lakoću i poletnost po pitanju energije.

 

Vlakna

 

-       Ne zaboravi na unos vlakana, rekoh povrće i žitarice su najbolji izbor, daju sitost.

 

 

Period unošenja određene hrane

 

-       Nikad nisam volela suštu podelu hrane na “dozvoljenu “ i “nedozvoljenu”.

-       Bitan je tajming unošenja hrane.

-       Ujutru i u prvom delu dana možeš unositi ugljene hidrate, ali uveče je jako bitno da ih izbegavaš.

-       Ne smeš preskakati obroke!!!!!  “Ne večeram posle 5” je totalna glupost !!!  … samo je bitno da ne unosiš uveče ugljene hidrate, samo protein i neka salatica… ako baš moraš, onda neka budu na minimumu..

-       Voće uvek na prazan stomak

-       Voda uvek između obroka

 

 

 Monika_profile_pic_copy