„Kucanje kolena“ ( engl. Knock knees) opisuje stanje u kojem se kolena dodiruju kada su noge ispravljene. Naime, ugao kolena je neobičan, te je u narodu ovakvo stanje poznato kao „X noge/kolena“, a na latinskom se zove Genu valgum. Najčešće je to normalna pojava kako se dečije noge razvijaju, ali povremeno kod dece ili odraslih može izazvati probleme ili imati osnovni uzrok. Većina dece koja imaju ovakva kolena prerastu ovu razvojnu fazu i ovakav oblik istih.
Kako deca odrastaju, imaju tendenciju da razviju „lučna ili O kolena“. To znači da su im stopala zajedno, kolena razdvojena, ostavljajući dijamantski oblik između nogu. Ovo je normalno kod beba i male dece do starosti od oko 2 godine.
Kako kosti detetove noge rastu i razvijaju se, one tada imaju tendenciju da poprime oblik „X kolena“. Sada ako su im kolena spojena, stopala i gležnjevi su razdvojeni. Obično je najočigledniji oko 3 ili 4 godine, obično se postepeno popravlja u pravilan položaj nakon toga, kako dete duže stoji vremenom. Kolena se obično normalno formiraju do 7 ili 8 godine.
Da li X kolena izazivaju probleme?
„Kucanje kolena“ kod dece ne izaziva probleme. Ako je stanje ozbiljno ili uzrokovano osnovnim problemom, može izazvati bol ili poteškoće u hodanju.
Uzroci
U većini slučajeva, kucanje kolena je isključivo uzrokovano normalnom fazom rasta i razvoja. Povremeno - bilo kod starije dece ili kod odraslih - može postojati osnovni problem koji uzrokuje ovo stanje. Na primer:
· Nedostatak vitamina (naročito nedostatak vitamina D koji uzrokuje rahitis). Nedostatak vitamina C i kalcijuma takođe može uticati na rast kostiju.
· Reumatoidni artritis ili druge vrste artritisa,
· Gojaznost,
· Operacije ili povrede kolena ili nogu,
· Nasledna (genetska) stanja koja utiču na način na koji se kolena razvijaju.
Zbog čega se ovo stanje shvata ozbiljno?
Većina ljudi kada im se spomene, pomisle na estetsku promenu kod ovog deformiteta. Pored ovoga, „X kolena“ mogu da dovedu do nekih funkcionalnih promena kao što su:
· Brzo zamaranje pri stajanju i hodu
· Jaki bolovi ne samo u predelu kolena već i u drugim zglobovima- kukovi, stopala, lumbalni deo kičme
· Degenerativne promene u gore navedenim zglobovima, naročito stopalu.
Prevencija i lečenje
Prevencija se odnosi na vežbe za jačanje mišića nogu, kao i vežbe za povećanje obima pokreta u zglobovima.
Lečenje je u vidu korekcije deformiteta , a postiže se primenom kinezirerapijskog programa vežbi koji se sastoji od:
· aktivnih mera – vežbe jačanja insuficijentnih i istezanje skraćenih mišića donjih ekstremiteta
· pasivnih mera – raznih pomagala, supinacioni klin (uložak koji se postavlja u obuću).
Kod gojaznih osoba od velike važnosti je redukcija telesne težine (odgovarajući dijetetski režim uz primenu korektivnih vežbi).
Kod težih deformacija pored vežbi nužno je i nošenje određenih korektivnih aparata i šina, za šta je neophodna saradnja lekara i roditelja. U slučajevima veoma izraženog deformiteta, indikovano je hirurško lečenje, nakon čega se kreće sa primenom fizikalnog tretmana.
Izvor: