You are here

HIIT za takmičare?

Kao što većina nas zna, od vrste i intenziteta vežbanja zavisi odakle će dolaziti energija koju trošimo. Kako se intenzitet vežbanja povećava,tako se smanjuje učešće masti, a povećava učešće UH tj. hlikogena (iz mišića i jetre). Takmičari i rekreativci su godinama radili jednolične anaerobne treninge, nadajući se što efikasnijem sagorevanju masti. Međutim, vežbanje većim intenzitetom stvara veću ukupnu kalorijsku potrošnju, a za uspešno skidanje težine ukupna potrošnja je važnija od toga koja se vrsta goriva koristi. I ne samo to – vežbanje visokim intenzitetom dovodi do toga da telo pojačano troši energiju u periodu posle treninga.

Dakle, ove dve stvari (veća ukupna potrošnja kalorija i produženi efekat) učinile su da visoko intenzivni intervalni trening (high-intesity interval training, HIIT) stekne ovako veliku popularnost. Da vas podsetim, HIIT podrazumeva da se tokom treninga naizmenično rade intervali visokog inteziteta i intervali relaksacije, u trajanju od po 1-2 minuta. Kada intenzitet predje 75 %,najveći deo energije dolazi iz mišićnog glikogena i nažalost upravo to je problem za takmičare. U vansezoni to ne mora da bude tako izraženo jer se tada radi manji broj treninga u teretani, a ishrana sadrži znatno više UH i kalorija. Ali, tokom priprema vrlo često se sprovode low-carb dijete ili čak zero-carb dijete(uključujući i rotaciju UH) i tada vam je zaista svaki gram glikogena dragocen, da biste mogli trenirati intezivno. Problem je utoliko veći što kardio pre svega angažuje butine i stvarno ne znam kako bih mogla u pripremama da radim visoko-intenzivan kardio, a da mi ostane snage za teretanu. Klasični aerobik i kardio umereno visokog inteziteta i dužeg trajanja sagoreva manji ukupni broj kalorija nego HIIT, ali zato najveći deo tih kalorija dolazi iz masti, a to nam omogućava eliminaciju masnog tkiva i postizanje definicije, a glikogen se maksimalno čuva za teretanu. Mi takmičari dobro znamo da time propuštamo određene prednosti i koristi koje daje visoko-intenzivni trening.

Ovde je reč o kompromisu koji mi svesno pravimo, gledajući ukupnu sliku i nastojeći pre svega da sačuvamo sposobnost što intenzivnijeg treninga u teretani i što bržeg oporavka.

Nema sumnje da je HIIT vrlo koristan za većinu vežbača. Koristi HIIT-a protežu se od pospešivanja sagorevanja masti i skidanja težine, preko poboljšanja opšte forme, do poboljšanja kardio-vaskularnog zdravlja. Ipak, budimo iskreni veliki broj onih koji rade HIIT, to rade jer su pročitali ili čuli da HIIT za upola manje vremena sagoreva istu količinu kalorija kao klasičan kardio, što im omogućava da brže završe trening. Sasvim je razumljivo da privlači rekreativce i većinu vežbača, ali ozbiljni takmičari su visoko-motivisane osobe, koje su mnogo manje sklone da idu linijom manjeg otpora i nemaju problem da nateraju sebe da gaze steper ili traku 45-60 min. To ne mora da znači da su drugi vežbači lenji, ali činjenica je da takmičari mnogo ozbiljnije prilaze treningu. Za ozbiljne takmičare i za uopšte sve visoko-posvećene osobe-krajnji rezultat i krajnji cilj uvek su važniji od bilo kakvog komfora i lagodnosti.

Maja_Pavlovic