You are here

Borba za miran san

Boriš se za miran san?

Nisi jedini. I ja sam spadao u ovu kategoriju, mnogo godina sam hrkao i teško disao i samim tim sam imao loš kvalitet spavanja. Pa da podelim sa vama moja iskustva. Poremećaji spavanja mogu imati značajan uticaj na vaše zdravlje i kvalitet života.

Šta su poremećaji spavanja?

Da li se bacate i okrećete kada ste budni? Možda nije samo nesanica. Poremećaji spavanja su stanja koja utiču na našu sposobnost da se pravilno odmorimo ili čak mogu da naškode našem blagostanju. Ovi problemi mogu imati različite oblike, kao što su nesanica, apneja u snu, poremećaji cirkadijalnog ritma i sindrom nemirnih nogu, kao i parasomnije kao što su hodanje u snu, noćni strahovi i mokrenje u krevetu.

Nesanica je najčešći poremećaj spavanja. To znači da teško zaspimo ili ne možemo da zaspimo, što dovodi do toga da se ne odmaramo dovoljno. Apneja u snu je još jedan uobičajeni problem koji uključuje pauze u disanju tokom spavanja, kao i glasno hrkanje. To može dovesti do umora tokom dana i povećanog rizika od srčanih oboljenja.

Sindrom nemirnih nogu je neurološko stanje u kojem se noge osećaju neprijatno i osećaju potrebu da se kreću dok se odmaraju ili spavaju. Ovo vas može sprečiti da zaspite.

Koji su simptomi poremećaja spavanja?

Teškoće zaspati ili ostati uspavani.

Iscrpljenost i pospanost tokom dana

Hrkanje  tokom spavanja

Poriv za pomeranjem nogu dok se odmara

Disanje se zaustavlja tokom spavanja (poznato kao apneja za vrijeme spavanja)

Drugi mogu imati jedinstvene simptome kao što su noćne more ili noćno znojenje. Svako iskustvo sa poremećajima spavanja je drugačije.

Koji su uzroci poremećaja spavanja?

Stres, anksioznost i određene bolesti su među glavnim okidačima. Stres može poremetiti obrasce spavanja.

Lekovi, zloupotreba droga, izbor načina života i faktori životne sredine takođe mogu doprineti poremećajima spavanja. Lekovi mogu izazvati nesanicu ili preteranu pospanost. Alkohol i droge remete normalan ciklus spavanja.

Nepravilni obrasci spavanja ili kofein pre spavanja takođe mogu otežati spavanje pojedincima. Buka, svetlosno zagađenje i neprijatni uslovi za spavanje mogu pogoršati situaciju.

Poremećaji spavanja utiču na vaše fizičko i mentalno zdravlje, kao i na ukupan kvalitet života, pa je važno da posetite lekara ako se borite sa poremećajem spavanja. Ignorisanje može dovesti do ozbiljnijih simptoma i dugoročnih zdravstvenih posledica.

Kako možete sprečiti poremećaje spavanja?

Uspostavite doslednu rutinu spavanja i držite je se, čak i vikendom. Izbegavajte kofein, nikotin i alkohol pre spavanja jer mogu poremetiti ciklus spavanja.

Stvorite okruženje pogodno za spavanje tako što ćete svoju spavaću sobu održavati hladnom, mračnom i tihom. Takođe ograničite upotrebu elektronskih uređaja pre spavanja, jer plavo svetlo koje emituje može da ometa vašu sposobnost da zaspite. Redovno vežbanje tokom dana takođe može poboljšati kvalitet vašeg sna.

Upravljanje nivoima stresa je takođe neophodno za sprečavanje poremećaja spavanja. Pronađite zdrave načine da se nosite sa stresom, kao što su praktikovanje tehnika opuštanja ili angažovanje u aktivnostima koje vam donose radost i mir. Uspostavljanje rituala za spavanje takođe može pomoći vašem telu da signalizira da je vreme da se smirite i pripremite za spavanje.Ulaganje u kvalitetan san sada će se dugoročno isplatiti u boljem zdravlju i blagostanju.

Koje su moguće komplikacije poremećaja spavanja?

Smanjene kognitivne funkcije - Nedovoljno spavanje može otežati pamćenje, koncentraciju ili donošenje odluka. Ovo može umanjiti učinak u školi ili na poslu i otežati svakodnevne zadatke.

Nesreće i povrede - Nedostatak sna može izazvati pospanost tokom dana, što ga čini opasnim za vožnju ili rukovanje mašinama. Pored toga, nedostatak energije i koordinacije može dovesti do više padova i nesreća.

Smanjena produktivnost - Ljudi koji ne spavaju dovoljno ili dovoljno često, osećaju se iscrpljeno tokom dana. Ovo može usporiti rad ili zadatke i dovesti do stresa.

Mentalno i fizičko zdravlje - Problemi sa spavanjem mogu pogoršati anksioznost i depresiju. Pored toga, nedovoljan odmor može otežati borbu protiv bolesti i infekcija.

Da li se poremećaji spavanja mogu sprečiti?

Iako se svi poremećaji spavanja ne mogu sprečiti, određene mere mogu pomoći u smanjenju njihove verovatnoće. To uključuje održavanje redovnog rasporeda spavanja, stvaranje udobnog okruženja za spavanje, upravljanje nivoima stresa i izbegavanje stimulativnih aktivnosti pre spavanja.

Kada treba tražiti medicinsku pomoć za poremećaje spavanja?

Možda biste želeli da razmislite o traženju medicinske pomoći ako problemi sa spavanjem značajno utiču na vaš svakodnevni život, potraju duže vreme ili ako osetite druge zabrinjavajuće simptome kao što su glasno hrkanje, pauze u disanju tokom spavanja ili prekomerna pospanost tokom dana.

 

Galerija: 
Miki Mihajlović
Strongman