You are here

Efekti meditacije na zdravlje creva

Zdravlju creva se trenutno poklanja značajna pažnja u oblasti medicine i ishrane. Svakodnevno se otkrivaju nove namirnice i suplementi namenjeni poboljšanju zdravlja creva. Ipak, postoje potkrepljeni dokazi koji podržavaju teoriju da je zdravlje creva ključni faktor u rešavanju mnogih zdravstvenih stanja.

Dosadašnje informacije ukazuju da postoji oko 500 miliona neurona u crevima i 100 milijardi neurona u mozgu. Veza između zdravih creva i zdravog mozga je dobro uspostavljena, a mnogi jedu probiotičku hranu kako bi poboljšali mentalno zdravlje.

Ipak, manje njih shvata da je ovo dvosmerni odnos. Baš kao što zdravlje vašeg creva može uticati na vaš mozak, aktivnost vašeg mozga takođe može imati pozitivan uticaj na mikrobiom vašeg creva.

Efekti meditacije na zdravlje creva

Prakse meditacije, u rasponu od meditacije svesnosti do vežbi dubokog disanja, namerno izazivaju stanje opuštenosti i fokusirane pažnje. Dok su oblici meditacije prisutni u mnogim istočnim kulturama milenijumima, ove prakse dobijaju sve veći uticaj i u zapadnim kulturama.

Pored opisanih duhovnih prednosti, ove prakse mogu dovesti do fizioloških promena, kao što su smanjeni otkucaji srca i sniženi krvni pritisak, što doprinosi smanjenju stresa i opštem blagostanju.

Stres je dobro poznati pogoršavač disfunkcije creva, koji utiče na pokretljivost creva, crevnu barijeru i mikrobiom. Meditacija, kroz svoje efekte na smanjenje stresa, može pozitivno uticati na zdravlje creva modulacijom ovih promena povezanih sa stresom. Pomaže u obnavljanju ravnoteže crevnih bakterija, poboljšavajući funkciju barijere creva i smanjujući upalu.

Nova istraživanja naglašavaju pozitivan uticaj redovne meditacije na zdravlje creva. Sprovedena je jedna studija koja je upoređivala mikrobiome creva tibetanskih budističkih monaha sa njihovim sekularnim susedima. Studija je otkrila značajne razlike potencijalno povezane sa nižim rizicima od anksioznosti, depresije i kardiovaskularnih bolesti. Mikrobiomi monaha bili su obogaćeni povećanim nivoima specifičnih bakterija kao što su Prevotella i Bacteroides. Uprkos malom uzorku od 37 monaha i 19 suseda, ovo istraživanje podržava zaključke i drugih naučnih istraživanja.

Monasi, koji godinama svakodnevno praktikuju tibetansku budističku meditaciju, pokazali su sastav mikrobioma creva koji bi mogao da podstakne antiinflamatorne puteve i bolji metabolizam, zajedno sa nižim nivoima markera kardiovaskularnih bolesti. Iako ograničenja studije uključuju njenu malu veličinu uzorka isključivo za muškarce i prirodu posmatranja, ona podržava potencijalnu ulogu meditacije u poboljšanju i podršci zdravlja creva.

Zaključak

Hronični stres može izazvati pustoš u gastrointestinalnoj funkciji i široj osovini mozga i creva. Ovo može dovesti do promena u pokretljivosti creva, povećane crevne permeabilnosti i promena u mikrobioti creva. Pokazalo se da ovo dovodi do razvoja gastrointestinalnih poremećaja kao što su sindrom iritabilnog kolona (eng.skr. IBS) i inflamatorna bolest creva (eng.skr. IBD).

Veza između stresa i gastrointestinalnih poremećaja ne da je samo utvrđena već istraživanja na ovu temu su i dalje u fokusu. Modulacija ose creva i mozga povezana sa stresom može izazvati ili pogoršati stanja poput IBS-a i IBD-a, što ukazuje na to koliko je ključno ugraditi sposobnosti za smanjenje stresa u svoj svakodnevni život.

Efikasno upravljanje stresom je ključno za održavanje zdravlja creva. Pokazalo se da prakse kao što su Isha Ioga meditacije, joga, meditacija svesnosti i kognitivno-bihejvioralna terapija smanjuju nivo stresa i, shodno tome, pozitivno utiču na zdravlje creva. Primena ovih praksi u naše živote će se sve više pokazati kao ključna strategija u prevenciji ili ublažavanju zdravstvenih problema povezanih sa crevima.

 

Izvor:

https://www.news-medical.net/health/Exploring-the-Connection-Between-Gut-Health-and-Meditation.aspx

 

 

Galerija: 
dr Anita Mrdaković
dr medicine