You are here

MRSA infekcija kože kod sportista

Poznato je da se javljaju kožne infekcije kod sportista uzrokovanih bakterijom Staphilococcus aureus („stafilokoka“) koja je otporna na mnoge antibiotike. Ovi otporni sojevi stafilokoka poznati su kao „MRSA“ (Staphilococcus aureus otporan na meticilin).

Šta je stafilokokna infekcija kože?

Stafilokokne bakterije se često nalaze u nosu i na koži ljudi. Većinu vremena one ne izazivaju infekciju, a kada to učine, obično izazivaju manje infekcije, kao što su čirevi ili apscesi. Međutim, ponekad stafilokoka može izazvati ozbiljnije infekcije kao što su upala pluća, infekcije zglobova i krvotoka. Stafilokokne infekcije često počinju kada bakterije uđu u telo kroz povredu kože. Simptomi infekcije kože uključuju crvenilo, toplotu, otok, osetljivost kože i čireve ili plikove.

Kako se šire infekcije kože stafilokokom?

I najčistija osoba može dobiti infekciju stafilokokom. Stafilokoka se može utrljati sa kože zaražene osobe i na kožu druge osobe kada ima direktnog kontakta koža na kožu. Stafilokoka od zaražene osobe takođe može dospeti na zajednički predmet ili površinu, a zatim na kožu osobe koja ga sledeće dodirne. Primeri predmeta koji se uobičajeno dele su peškiri, klupe u saunama ili hidromasažnim kadama i sportska oprema - drugim rečima, sve što je moglo dodirnuti kožu osobe zaražene stafilokokom može da prenese bakteriju na kožu druge osobe.

Šta se može učiniti da se spreči infekcija među sportistima?

Sportisti treba često da čiste ruke i kožu. Trebalo bi da izbegavaju kontakt koža na kožu sa svakim za koga se sumnja da ima infekciju kože stafilokokom. Sportisti ne bi trebalo da dele lične predmete (npr. brijače, peškire, itd.) sa drugim osobama i treba da drže peškire i odeću čistima. Predmeti koji se dele sa drugim ljudima treba da se očiste pre upotrebe od strane druge osobe.

Šta da radim ako mislim da imam infekciju kože?

Ako sumnjate da biste mogli imati stafilokoknu infekciju kože, što pre se konsultujte sa svojim lekarom. Rani tretman može pomoći u sprečavanju pogoršanja infekcije. Sportista treba da bude siguran da sledi sva uputstva koja daje zdravstveni radnik, uključujući uzimanje svih doza bilo kog propisanog antibiotika.

Ako se nekom od sportista u timu dijagnostikuje MRSA infekcija kože, šta treba učiniti?

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti razvili su sledeće preporuke za kontrolu izbijanja MRSA kod sportskih timova:

· Pokrijte sve rane.

· Ako se rana ne može adekvatno pokriti, razmislite o isključivanju igrača sa potencijalno infektivnim lezijama kože iz treninga ili takmičenja dok lezije ne zarastu ili se ne mogu adekvatno pokriti.

· Podsticati dobru higijenu, uključujući tuširanje i pranje sapunom nakon svih vežbi i takmičenja.

· Osigurajte dostupnost adekvatnog sapuna i tople vode.

· Sprečite deljenje peškira i ličnih stvari (npr. odeće ili opreme)

· Uspostavite rutinski raspored čišćenja za svu zajedničku opremu.

· Obučiti sportiste i trenere za pružanje prve pomoći kod rane i prepoznavanje rana koje su eventualno inficirane.

· Podstaknite sportiste da prijave lezije kože trenerima i ohrabrite trenere da redovno procenjuju sportiste zbog oštećenja kože.

 

 

Reference:

https://www.health.state.mn.us/diseases/staph/mrsa/mrsaathletes.html

 

Galerija: 
dr Anita Mrdaković
dr medicine