You are here

Osnove zdravlja jetre

 

Jetra je centralna laboratorija našeg organizma. I sve što pojedemo i popijemo, pošto se apsorbuje iz creva prvo prođe kroz jetru tj jetrene ćelije - hepatocite. Jetra ima preko 500 različitih funkcija. U njoj se vrši metabolizam ugljenih hidrata masti i proteina, ali i vitamina i minerala. Jetra ima centralnu ulogu u detoksikaciji organizma i preko nekoliko mehanizama nas štiti od otrova.

Zaista je izuzetno važno imati zdravu jetru. Naravno ovo možemo reći za svaki organ ali opet jetra je nekako prva na udaru.

Oštećenje jetre može biti uzrokovano virusima, toksinima ali i nekim da tako kažem sistemskim porećajima kao što su poremećaj cirkulacije krvi i žuči, kao i bolestima krvi, imuniteta, bubrega itd.

Da li nam je jetra oštećena bilo kojim od gore navedenih procesa znaćemo pomoću enzima jetre.

Svaki dan normalno propadne određeni broj hepatocita čiji se onda sadržaj "izllije" u krv. Deo tog sadržaja čine i enzimi jetre - ALT, AST i GGT. Ako je njihova koncentracija u krvi veća nego normlano onda možemo da zaključimo da je došlo do oštećenja jetre i propadanja većeg broja ćelija. Ako su vrednosti ALT ili AST 10x veće od normlanih onda govorimo o akutnom hepatitisu.

Manje povećanje vrednosti ALT i AST se može dogoditi ako jetru opteretimo dodatnom hranom ili suplementima kada može doći do povišenja ALT i AST ali ne za više od 2 puta.

 Sportistima se preporučuje da kontrolišu vrednosti ALT, AST i GGT u krvi svakih mesec dva dana. Na ovaj način znaćemo da li nam je jetra zdrava i da li možemo slobodno da nastavimo sa suplementacijom i treninzima. Ako se slučajno nađu povišene vrednosti ovih enzima (transaminaza)m treba se svakako obratiti lekaru. On će verovatno tražiti da se urade pre svega markeri virusne infekcije u cilju isljučivanja virusnog hepatitisa. Uglavnom će lekaru tražiti markere virusa koji napdaju samo jetru kao što su virusi hepatitisa A, B i C, a onda i viruse koji mogu napasti jetri kao što su Epstein Barr, Adeno i citomegalo virus. Ako su markeri ovih virusa negativni onda svakako treba obratiti pažnju na masti u krvi, štitnu žlezdu i eventualno autoimune bolesti.

Suplementacija može privremeno dovesti do povišenja enzima, ali kako smo ranije naveli to ne bi smelo do bude više od 2x i takođe dešava se veoma retko. Ipak tokom akutnog hepatitisa (kada su transaminaze povišene za više od 10x) treba obustaviti suplementaciju jer jetru opterećujemo dodatnim zadacima koji mu u trenutku borbe sa zapaljenjem, nisu potrebni. Ovde izuzimamo suplemente koji štite jetre kao što su ESS Liver Aid, whey protein i vitamini C i E. Ipak ovu suplementaciju koristite nakon konsultacije sa lekarom.

 

 

Daniela_potpis_fotografija