You are here

Pomoć kod osteoporoze – ishrana i suplementacija

Osteoporoza je bolest koju karakteriše smanjena gustina kostiju, tj. smanjenje koštane mase i poremećaj građe kostiju zbog  [Osteo2] čega kosti postaju podložne prelomima. Naravno, smanjuje se i količina kalcijuma u kostima koji normalno daje čvrstinu kostima i koštanom tkivu (potporna funkcija). Smatra se da oko 10% celokupne populacije ima osteoporozu, značajno češće žene, posle 50-te godine života.

Žene imaju visok rizik oboljevanja od osteoporoze nakon menopauze zbog smanjenih nivoa estrogena, ženskog hormona koji pomaže u održavanju koštane mase (slično je i sa nešto blažim padom u produkciji testosterona kod mušakaraca). Novija istraživanja ukazuju da na pojavu osteoporoze u mlađem životnom dobu (kod žena) utiče i neadekvatna sekrecija progesterona, jer su ipak i dobro izbalansirani odnosi estrogena i progesterona bitni za održavanje koštane mase.

U našem koštanom sistemu se stalno odigravaju procesi izgradnje i razgradnje koštanog tkiva. Godišnje se „zameni“ oko 20% koštane mase. Odnos između izgradnje i razgradnje kostiju je različit u raznim životnim dobima. U detinjstvu i mladosti dominantniji su procesi izgradnje kosti i tada se kost izgrađuje i raste. Taj proces dostiže maksimum u toku treće decenije života. Nakon tog perioda, sve do oko 50-te godine života, procesi izgradnje i procesi razgradnje kosti se održavaju u ravnoteži. Nakon tog perioda života, dominiraju procesi razgradnje kosti. Dakle, već posle četvrte decenije života počinje izražen gubitak koštane mase.

Naravno, pre nego damo neke korisne savete oko prevencije, kao i eventualnog „ublažavanja“ već postojećeg procesa, ne smemo zaboraviti i na faktor genetike, kao i isključivanje raznih pridruženih faktora (bolesti i lekovi) koji za posledicu mogu imati osteoporozu - to su pre svega oboljenja štitaste i paraštitastih žlezda, poremećaji koji se tiču nadbubrežnih žlezda (produkcija glikokortikoida), zatim neke bolesti organa za varenje, reumatoidni artritis i neke neuropsihijatrijske bolesti. Od lekova su na prvom mestu glukokortikoidi, zatim lekovi protiv depresije i epilepsije. Svi pobrojani faktori se nazivaju sekundarnim izazivačima osteoporoze.

Pored pomenutih uzorka do sekundarne osteoporoze može da dovede i dugotrajno gladovanje (loše vođene dijete), nedovoljno fizičke aktivnosti (kao i koma, paraplegija i kvadriplegija, politraume, psihički poremećaji ), ali sa druge strane i prekomerna fizička aktivnosti koja nije ispraćena adekvatnom ishranom (loše vođene dijete).

KALCIJUM I OSTEOPOROZA

Nedostatak kalcijuma u ishrani, povezuje se najčešće sa ovim oboljenjem. Korišćenje veće količine mleka, neće nas sigurno zaštititi. Novije studije pokazuju da konzumiranje mleka ne štiti žene od preloma kostiju, već povećava rizik (procesi obrade mleka).

Namirnice sa kiselom reakcijom dovode do deficita kalcijuma u našem telu. Pominje se i problem „kiselosti ogranizma“. Da bi se neutralisala kisela sredina u telu, organizam mora da uloži veliki napor. Organizam crpi minerale koji imaju „alkalno dejstvo“, a to je uglavnom kalcijum.

Hrana sa fitatima, pšenica i soja, mogu da vežu za sebe važne minerale, kalcijum, magnezijum i cink i tako smanjuju njihovu apsorpciju. [Osteo1]

Alkohol, cigarete, kafa dovode organizam u stanje „crpljenja kalcijuma iz kostiju“, a negativno utiču i na apsorpciju kalcijuma iz naše ishrane. Smatra se i da hronična izloženost stresu dovodi do „mobilizacije“ kalcijuma iz kostiju.

Da bi se kalcijum efikasno „ugradio u kost“ bitno je da se uspostavi balans i drugih minerala, pre svega, fosfora i magnezijuma. Jezgrasto voće, semenke i zeleno lisnato povrće bogat su izvor fosfora i magnezijuma. Vitamin D3 je od velike važnosti za apsorpciju kalcijuma i fosfora.

Kao izvori kalcijuma su svakako bolji izvori – ferementisani mlečni proizvodi (jogurt, kefir, kiselo mleko), kao i sir. Suplementi kalcijuma (kalcijum karbonat ili kalcijum citrat), kao i naprednije forme „mineralnog kalcijuma“ mogu da budu predloženi u slučaju kada kalcijum unesen ishranom nije dovoljan. Doze kalcijuma veće od 1500 mg/dnevno treba da se unose u podeljenim dozama (npr. ujutru i uveče). Kao solidni izvori kalcijuma u biljnom svetu pominju se i kelj, blitva, pasulj šareni, soja, brokoli, suve smokve, susam, list peršuna.

VITAMIN D 3 I OSTEOPOROZA

Stručnjaci većini osoba preporučuju svakodnevni unos 800 Internacionalnih jedinica (IU) vitamina D(u prvom planu je vitamin D3). Ova doza smanjuje gubitak kostiju i stopu fraktura kod starijih žena i muškaraca, pod uslovom da je unos kalcijuma odgovarajući (kao što je već opisano).

Postoje zvanične preporuke za suplementaciju vitaminom D3 svim pacijentima obolelim od osteoporoze koji unose manje od 400 IU vitamina D dnevno. Ova doza može da se nađe u multivitaminskim preparatima ili kalcijum/vitamin D suplementima. Pomenimo i to da je riblje ulje jedan od njaboljih izvora vitamin D3! A sardine i losos su odličan izvor i kalcijuma i fosfora, kao i vitamina D3!

PROTEINSKI SUPLEMENTI

Proteinski suplementi, kao i ishrana bogata proteinima visoke biološke vrednosti se takođe preporučuje, kako bi se obezbedio unos odgovarajuće količine proteina, čiji je unos na zavidnom nivou bitan faktor u „očuvanju koštane mase“ (kolagen – gradivni protein kostiju). To može da bude od izuzetnog značaja ako je osoba već imala frakturu usled osteoporoze.

MASTI I OSTEOPOROZA

Ne zaboravimo da je dovoljan unos zdravih masti jako bitan faktor kada je u pitanju hormonski balans kod oba pola. Ne zaboravite omega-3 esencijalne masne kiseline (morska, plava riba, riblje ulje, suplementi), jezgraste plodove, extra virgin maslinovo ulje, kokosovo ulje, maslac, hladno ceđeno laneno ulje…

PUŠENJE I OSTEOPOROZA

Prekid pušenja se naročito preporučuje osobama sa rizikom oboljevanja od osteoporoze, jer je poznato da pušenje ubrzava gubitak koštane mase. Jedna studija sugeriše da žene koje puše jednu paklu cigareta dnevno (u odraslom dobu) pokazuju gubitak od 5-10% koštane mase do menopauze… možemo samo da pretpostavimo šta se dešava posle menopauze…

Slaviša Stojić
Lekar - savetnik za ishranu