You are here

Sindrom bolne prepone (sportska kila)

Među najčešće sindrome prenaprezanja sportista spada sindrom bolne prepone. Ovaj sindrom je karakterističan za određene sportove kao što su fudbal, ragbi, sportovi sa preskocima, sportovi u kojima su velikom ponavljanom stresu izloženi mišići primicači, pravi i kosi trbušni mišići.
Bol u preponi može biti posledica različitih uzroka. Može biti posledica problema sa genitalijama ili sa mokraćnim organima, što je obično praćeno i drugim tegobama od strane navedenih organa. Preponski bol se može pojaviti i kod nastanka preponske kile, što je praćeno slabošću trbušnog zida i pojavom otoka u predelu prepone pri naporu. Bol u preponi kod sportista najčešće je posledica upale pripoja trbušnih mišića ili mišića primicača noge, koji imaju zajednički pripoj u preponskom predelu. Ovaj sindrom preopterećenja mišićnog pripoja prepone zove se još i sportska kila (sportsmans hernia).

 

Anatomija preponskog bola
Sindrom bolne prepone nastaje u predelu prepone, koji predstavlja vezu između noge i trupa. Na mestu spoja noge i trupa pripajjaju se mnogi mišići noge i veći broj trbušnih mišića. Ovi mišići se pripajaju na preponskom ligamentu i stidnoj kosti karlice. Trbušni mišići koji se pripajaju u predelu prepone su donji pripoji kosih trbušnih mišića (spolja) i pripoj pravih trbušnih mišića (ka sredini). Ispod ovih mišića nalazi se i poprečni mišić trbuha koji takođe ima svoj pripoj u ovoj regiji. Iz regije natkolenice gornji pripoji mišića primicača noge imaju svoj pripoj u regiji prepone. Svi pokreti rotacija trupa, ponavljanih skokova, šuteva, sprinteva snažno opterečuju preponsku regiju i pripoje mišića.zbog ponavljanog mehaničkog stresa dolazi do čupanja tetive na mestu pripoja na kosti i nastanka entezitisa. Smatra se da je osnovni uzrok nastanka bolne prepone disbalans u snazi između mišića primicača noge i kosih trbušnih mišića.

Simptomi bolne prepone

  • Bol u predelu prepone koji se pojačava pri trčanju, sprintu, rotacijama.
  • Podizanje nogu ili trupa od podloge pojačava bol.
  • Stiskanje lopte nogama (kontrakcija primicača) pojačava bol.
  • Bol na početku ili na kraju treninga u predelu prepone, jutarnji bol u predelu prepone.
  • Kašljanje i kijanje pojačavaju bol u preponi.
  • Iako jedna trećina sportista može navesti određeni trenutak povređivanja, uglavnom bolna prepona počinje postepeno, u početku diskretnim tegobama koje se postepeno pojačavaju.
  • Sportska hernija nije prava kila. Radi se o prepoterećenju i upali pripoja mišića u predelu prepone

Rehabilitacija preponskog sindroma

Ciljevi u lečenju preponskog sindroma su:
- smirenje upale pripoja mišića na preponskim kostima
- postepeno jačanje mišića stabilizatora trupa, trbušne muskluature, mišića primicača noge
- povećane fleksibilnosti i elastičnosti trbušnih i preponskih mišića, kao i celog kinetičkog lanca pokreta
- vraćanje u opštu i specifičnu kondiciju za određeni sport

Vežbe jačanja

U programu rehabilitacije preponskog sindroma glavno mesto zauzimaju vežbe jačanja i istezanja. Vežbe jačanja su za trbušne mišiće, mišiće stabilizatore trupa, primicače noge i kompletnu muskulaturu natkolenice.Vežbe se izvode po određenom redosledu, prvo statičke pa dinamičke kontrakcije, po tipu zatvorenog i otvorenog kinetičkog lanca, sa postepenim pojačanjem opterećenja i brzine pokreta u cilju kompletnog oporavka. Važno je da se radi postepeno i strplivo, kako ne bi došlo do obnavljanja povrede i pogoršanja stanja. Potrebno je napomenuti da se preponski bol dosta dugo leči i da je potrebno započeti lečenje i prekid svakodnevne redovne sportske aktivnosti u što ranijem stadijum povrede.

Vežbe istezanja

Cilj programa istezanja je povećanje fleksibilnosti trbušne i preponske muskulature, kako bi se ubrzao oporavak i smanjila iritacije pripoja mišića u preponi, kao i u prevenciji nastanka ponovne povrede. Potrebno je raditi vežbe istezanja za prave i kose trbušne mišiće, za pregibače kuka, mišiće primicače noge, zadnju ložu i rotatore kuka. Istezanje mora biti uvek zagrejanih mišića, znači posle vežbi jačanja, obavezno ispod ili do granice bola. Granica bola se ne sme prelaziti jer nas ona upozorava na povredu mišića i njegovog pripoja. Istezanje treba da je statičko u položaju u kome se oseti zatezanje mišića koji istežemo, zadržaj 45sec, pa produbljenje istezanja za 2-3cm, sa ponovnim zadržajem. Istezanje određenog mišića treba da traje 2-3 minuta, sa istezanjem ne treba žuriti, ne raditi na cimanje, jer je pravilno istezanje jedno od osnovnih stvari u procesu rehabilitacije bolne prepone. Istezanje treba sprovoditi svakodnevo, moguće i dva-tri puta na dan (obavezno zagrejan mišić).

Saveti za rehabilitaciju i lečenje bolne prepone:
1. Prekid fizičke aktivnosti
2. Primena lokalne krioterapije ledom i upotreba lekova protiv bolova (antireumatika – lokalno gel ili oralno u vidu tableta)
3. Postepeno jačanje mišića trbušne muskulature, stabilizatora trupa, mišića nogu (primicača, aduktora, kvadricepsa, rotatora kuka, zadnje lože)
4. Istezanje svih navedenih mišića
5. Sve aktivnosti ispod granice bola (bol je pokazatelj preopterećenja)
6. Postepeno vraćanje u sport
7. Potražiti savet sportskog lekara, izbegavati lečenje po metodi - sam svoj majstor!

Pedja_profile_pic_copy

Urednik
Povezani i slični tekstovi