You are here
Povećanje performansi
Kako možete povećati sopstvene performanse i dodati gas na vašem treningu? Pored dobrog odabira hrane pred trening ili takmičenje, postoje i stimulansi za povećanje performansi na bazi kofeina, taurina, guarane... Pre, u toku i nakon treninga, naročito ukoliko je trening iscrpljujući i dolazi do velikog preznojavanja – nema bolje rehidratacije od pijenja izotoničnog napitka ili gela koji se najbrže apsorbuje i dokazano deluje na povećanje performansi.
Saznaj višeSportskih napitaka ima mnogo: energetski napici, napici za oporavak, izotonični, proteinski, antikatabolički napici, a u daljem tekstu ćemo se fokusirati na one koji su najznačajniji za rehidrataciju i brzu obnovu energije – izotonični napici i napici sa višim sadržajem ugljenih hidrata (napici od izuzetne važnosti za povećanje performansi na treningu).
Telesne tečnosti i ravnoteža elektrolita esencijalni su segmenti optimalne fiziološke funkcije organizma. Tokom fizičke aktivnosti, fizičkog rada ili usled izloženosti povišenoj temperaturi, može se razviti izvestan stepen dehidratacije, te dolazi do promene odnosa intracelularne i ekstracelularne tečnosti. Hipohidratacija nepovoljno utiče na rezultate, otežava termoregulaciju i dugotrajnije aerobno vežbanje i nepovoljno utiče na kognitivne funkcije. Do hipohidratacije može doći ukoliko je znojenje vrlo intenzivno ili ako ima malo mogućnosti sa pijenje tokom treninga/takmičenja.
Svrha sportskih - izotoničnih i energetskih - napitaka za povećanje performansi
*Nadoknada izgubljene tečnosti (uticaj na povećanje perfomansi)
*Nadoknada izgubljenih ključnih elektrolia (Na, K) – uticaj na povećanje perfomansi
*Obnova rezervi ugljenih hidrata u mišićima (glikogen) – uticaj na povećanje performansi
*Poboljšanje ukupne fizičke i psihičke performanse kod ozbiljnih sportista
Izotonični napici imaju jednaku osmolarnost kao i krvna plazma zbog čega su idealni za brzu nadoknadu izgubljene tečnosti i povećanje performansi. Jedna od najvažnijih karakteristika ovih napitaka je upravo brzina nadoknade izgubljene tečnosti kao i ubrzani oporavak od napora, stoga su glavni potrošači ovih napitaka sportisti izloženi dugotrajnijem naporu, a sve je više rekreativaca i fizički aktivnih ljudi koji posežu za ovakvim proizvodima u cilju povećanja performansi.
Pored nabrojanih prednosti, ovi napici su praktični i imaju prijatan, osvežavajući ukus.
Kako i kada uzimati izotonične napitke - napitke za povećanje performansi?
Uopšteno, ove napitke treba uzimati kada trening traje duže od 60 minuta, a najbolje tokom samog treninga ili u toku takmičenja. Najjednostavnije je pripremiti napitak u bidonu i uzimati na svakih 15-ak minuta po nekoliko gutljaja. Ukoliko je vreme vlažno i vruće, pije se veća količina i češće. Pored profesionalnih sportista, u periodu kada se pojačano znojimo takođe možemo koristiti izotonične napitke - napitke za povećanje sportskih performansi.
Izotonični gelovi neizostavni su kod povećanja performansi u sportovima izdržljivosti. Trenutno povećavaju energiju i omogućavaju veću izdržljivost.
Kofein - Jedan od prirodnih stimulansa koji se najčešće koristi u cilju povećanja performansi. Kofein - sastojak preparata za povećanje performansi, deluje kao stimulans i njegova svrha je prevashodno da smanji osećaj umora, kako fizičkog tako i intelektualnog. Kofein, sastojak preparata za povećanje performansi, stimuliše proizvodnju katekolamina i oslobađanje adrenalina iz nadbubrežne žlezde, povećava stanje budnosti, živost i kontraktilnost srčanog mišića i takođe deluje kao \vazodilatator\ – širenje perifernih krvnih sudova.
Na nivou skeletnog mišića, kofein, sastojak preparata za povećanje performansi, pospešuje pražnjenje kalcijuma, povećavajući njihovu kontraktilnost. Treba istaći i njegovo dejstvo koje se ogleda u povećanju bazalnog metabolizma, u pokretanju triglicerida (lipoliza) i oksidaciji slobodnih masnih kiselina, što je promovisalo njegovu ulogu u različitim jedinjenjima za sagorevanje masti.
Reklo bi se da u proseku 500mg kofeina, sastojka preparata za povećanje performansi, povećava izdržljivost u vežbama dužeg trajanja, ali nema efekta u vežbama anaerobnog tipa, a to je zbog toga što kofein potpomaže korišćenje veće količine masti kao \zapaljive\ energije, uz manje angažovanje glikogena, i na ovaj način štedi glikogen (rezerve ugljenih hidrata u mišićima) i redukuje mišićni zamor. Poznati su, takođe, psihološki efekti kofeina, sastojka preparata za povećanje performansi, kao stimulanta, jer povećava nivoe koncentracije i pažnje, motivacije, čak i samopouzdanja. Uz to, ubrzava pražnjenje želuca i creva i povećava diurezu – izbacivanje vode. Kofein (sastojak preparata za povećanje performansi) se često koristi sa uspehom u kombinaciji sa efedrinom i aspirinom (što je već van našeg domena suplementacije s obzirom da spada pod nedozvoljena sredstva) kao jedna mešavina lipotropika, gde je potreban poseban oprez i nikako Vam ne preporučujemo ovu opasnu igru. Bez sumnje, efekti kofeina (sastojka preparata za povećanje performansi) najbolje se pokazuju samo u slučajevima sportista koji ga ne uzimaju stalno. Zasigurno, oni koji su manje naviknuti na kofein osete više dejstvo kofeina uzimajući ga pre treninga, dok oni koji ga konzumiraju svakodnevno vrlo brzo postaju rezistentni.
Pored kofeina, sastojci preparata za povećanje performansi treninga često su i taurin i guarana, koji podižu energiju i time omogućavaju bolje performanse.