Da bismo Vaše iskustvo korišćenja sajta učinili boljim, koristimo kolačiće. Daljim pregledima web stranice pansport.eu, dajete svoj pristanak za korišćenje kolačića. Saznajte više ovde.
» PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA
021/820-555 | 062/111-0-999
na telefon smo dostupni:
(pon-pet 8-16h, sub 8-14h, ned. ne radimo)
Znamo da je pravilno doziran trening jedan od glavnih faktora koji moraju biti ispunjeni kako bismo podigli fizičku sposobnost, ostvarili lične ciljeve i zdravstvene benefite. U sledećim redovima ću pokušati da vam približim važnost pravilnog doziranja opterećenja u razvoju mišićne snage i izdržljivosti.
U zimskim danima je očekivana dosadna i uporna borba sa prehladom i virusima. Imajući u vidu i epidemiološku situaciju povodom korona virusa koja se svakodnevno provlači kroz naše živote ne možemo da se ne osvrnemo na priču o jačanju imuniteta. Pored obaveznog nošenje maske, držanja distance, dezinfekcije ruku i drugih preventivnih mera kao poslednja ali ne manje bitna linija odbrane od virusa nalazi se naš imuni sistem.
Ovo pitanje se može smatrati prilično čestim u svetu sporta i rekreacije. Trajanje treninga zavisi od intenziteta, oblika i učestalosti treninga, kao i od nivoa utreniranosti osobe.
Često kada se govori o redukcije telesne težine, planovima ishrane, generalno je mišljenje izbaciti masti. Što je donekle tačno, ali, treba znati KOJE MASTI treba izbaciti iz ishrane. Sećam se jedne zanimljive rečenice: „Bolje nekada pojesti masan burek nego integralnu kiflu.“
Zašto je to tako? Koliko su nam masti zaista važne u ishrani?
Trening snage je redovna praksa u svakom borilačkom sportu. U zavisnosti od sporta, razlikuju se i treninzi snage i kondicije. Kada je u pitanju jiu jitsu, postoji određeno mišljenje da snaga ne igra bitnu ulogu, međutim treba imati u vidu česte povrede i očuvanje snažnog i zdravog tela. Iz toga proizilazi da je ipak bolje ubaciti treninge snage u svoj režim treninga i tako preventivno delovati na svoje zdravlje i uopšte na celu jiu jitsu praksu. Trening snage neće poboljšati jiu jitsu, ali snaga često ima krucijalnu ulogu kada tehnika nije u prvom planu.
Kesten je opšte poznata namirnica i za većinu ljudi veoma ukusan. Konzumirajući kesten, naše telo se snadbeva veoma korisnim i hranljivim sastojcima. S obzirom da je jesenje vreme, kesten je lako dostupan svakom konzumentu. Pored svog specifičnog i vrlo lepog ukusa, ova namirnica ima još prednosti za svakog ko ga redovno koristi u ishrani.
Magnezijum (Mg) je četvrti po zastupljenosti mineral u našem telu. Uključen je kao koenzim u preko 300 metaboličkih procesa koji su od presudne važnosti za ljudsko zdravlje, a to su produkcija energije, regulacija krvnog pritiska, prenos impulsa u nervnom sistemu, kao i mišićna kontrakcija. Niski nivoi magnezijuma su u bliskoj vezi sa dijabetesom tipa 2, hipertenzijom i uopšteno kardio-vaskularnim bolestima, pojavom migrena, kao i „lošim raspoloženjem“.
Poklonici vežbanja ne mali broj puta se mogu susresti sa nekim problemima na koži. To se naročito odnosi na one koji vežbaju u zatvorenim prostorijama i teretanama. Izuzetno je važno, zarad Vašeg zdravlja, pored dobro formulisanog treninga, da se pridržavate i određenih pravila kada je higijena vežbanja u pitanju. Zašto je to važno pokušaću da prikažem na par primera.
Kvalitet sna je jako bitan za normalno zdravlje jer omogućava opravak tela od svakodnevnih aktvnosti (doprinos hormonskom balansu, sekrecija hormona rasta), „restartuje mozak“ (čišćenje od proteinskih nusprodukata neurotransmiterskog metabolizma), a doprinosi i boljem pamćenju (tokom REM faze).
Trening nogu, omiljeni trening vežbača koji uvek zauzima prvo mesto u trening programu i nedeljnom planu vežbanja. Ponedeljkom je gotovo nemoguće doći do kaveza ili stalka za čučanj jer je ovo omiljena i nezaobilazna vežba gotovo svih vežbača. Ili je možda ipak bench press najpolularniji i najomiljeniji? Hm, šta vi mislite? Kako god, hajde da mi nastavimo sa pričom o čučnju, njegovim varijacijama i treningu nogu.