Da bismo Vaše iskustvo korišćenja sajta učinili boljim, koristimo kolačiće. Daljim pregledima web stranice pansport.eu, dajete svoj pristanak za korišćenje kolačića. Saznajte više ovde.
» PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA
021/820-555 | 062/111-0-999
na telefon smo dostupni:
(pon-pet 8-16h, sub 8-14h, ned. ne radimo)
U zimskim danima je očekivana dosadna i uporna borba sa prehladom i virusima. Imajući u vidu i epidemiološku situaciju povodom korona virusa koja se svakodnevno provlači kroz naše živote ne možemo da se ne osvrnemo na priču o jačanju imuniteta. Pored obaveznog nošenje maske, držanja distance, dezinfekcije ruku i drugih preventivnih mera kao poslednja ali ne manje bitna linija odbrane od virusa nalazi se naš imuni sistem.
Trening nogu, omiljeni trening vežbača koji uvek zauzima prvo mesto u trening programu i nedeljnom planu vežbanja. Ponedeljkom je gotovo nemoguće doći do kaveza ili stalka za čučanj jer je ovo omiljena i nezaobilazna vežba gotovo svih vežbača. Ili je možda ipak bench press najpolularniji i najomiljeniji? Hm, šta vi mislite? Kako god, hajde da mi nastavimo sa pričom o čučnju, njegovim varijacijama i treningu nogu.
Kada je reč o suplementaciji uglavnom je fokus na suplementima za razvoj snage, mišićne mase ili regulaciju telesne težine. Veoma mali broj vežbača razmišlja o drugoj grupi suplementa koja je podjednako važna, a reč je o suplementaciji koja ima veoma bitnu ulogu za pravilno funkcionisanje organizma. U tu grupu suplemenata možemo uvrstiti antioksidanse, vitamine, minerale i esencijalne masne kiseline. A u današnjem tekstu biće reči o antioksidansima.
Povišena temperatura, veći broj svakodnevnih aktivnosti i veoma često smanjen apetit tokom leta mogu značajno uticati na promenu vašeg načina treniranja. Zato ćemo u ovom tekstu pomenuti neke stvari na koje bi posebno trebali da obratite pažnju u toku leta, a vezane su za vaš trening i rezultate.
Iako se organizacija i planiranje treninga kod velikog broja vežbača svodi samo na raspored mišićnih grupa po danima i eventualno odabir vežbi planiranje treninga je mnogo više od toga. Broj vežbi, broj serija i opterećenje koje ćete koristiti prilikom izvođenja vežbi je mnogo bitnija stvar. A broj serija, vežbi i opterećenje sa kojim ćete vežbati zavisi od vežbačkog iskustva, genetike i utreniranosti tehnike izvođenja vežbi.
Počeli ste da trenirate kod kuće i razmišljate kako da organizujete trening nogu ? Ova je veoma zanimljiva tema, a verujem da će posebno zainteresovati pripadnice lepšeg pola koje žele da porade na svojim nogama i gluteusu bez odlaska u teretanu. Iako ne možete raditi težak čučanj i mrtvo dizanje, uz par jednoručnih tegova i izvođenjem drugih složenih vežbi možete uraditi itetako efikasan i kvalitetan trening.
Ovo je možda i najlakši trening za odraditi u kućnim uslovima i za neki dobar trening biće vam dovoljna dva jednoručna tega. A ako pored toga imate i šipku ili elastične trake, onda ovaj trening možete organizovati na mnogo načina i odraditi trening na istom nivou kao i u teretani.
Trening nogu je sam po sebi pravi pakao za mnoge vežbače, čak i u koliko je trening sastavljen od klasičnih kombinacija vežbi sa tegovima ili na trenažerima. Ako u treningu nogu dominiraju složene vežbe poput čučnja, mrtvog dizanja i raznih varijacija iskoraka onda je to i te kako napornije od bilo kog treninga gornjeg dela tela jer ove vežbe angažuju najveći broj mišićnih grupa i bukvalno svi mišići rade. A da li ste dovoljno hrabri da trening nogu začinite i superserijama?
Oporavak je jedna od najvažnijih stavki u samom trenažnom procesu i na putu ka željenom cilju on ima veoma važnu ulogu. Veoma često vežbači ne razmisljaju puno o tome i u velikoj želji da brže stigu do rezultata upadnu u zamku pretreniranosti.
Generalno, razlika u odgovarajućim trening programima uvek postoji kada su u pitanju bilo koje dve osobe. Nebitno da li se radi o osobama istog ili suprotnog pola, svako od nas je individua sa različitim ciljevima i različitom genetikom (prirodnim potencijalom). Samim tim u zavisnosti od predispozicija i ciljeva koje neka osoba ima razlikuju se i trening programi. Takođe ne treba zaboraviti da i ostale životne aktivnosti imaju jako veliki uticaj na planiranje i kvalitet samog treninga.