

Da bismo Vaše iskustvo korišćenja sajta učinili boljim, koristimo kolačiće. Daljim pregledima web stranice pansport.eu, dajete svoj pristanak za korišćenje kolačića. Saznajte više ovde.
» PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA
021/820-555 | 062/111-0-999
na telefon smo dostupni:
(pon-pet 8-16h, sub 8-14h, ned. ne radimo)
Aktivno bavljenje sportom, rekreativno ili profesionalno, nosi određeni rizik povređivanja. Kako povreda nosi sa sobom niz drugih problema, lakše je pozabaviti se njihovoj prevenciji. S tim u vezi, stav savremene medicine sporta jeste prvenstveno sprečiti da do povrede dođe, a ukoliko se ona ipak desi, trebalo bi da se obezbede mere opreza da sama klinička slika bude što manje izražena i oporavak brži. Uz medikamentnu terapiju, važnu ulogu u lečenju sportskih povreda imaju funkcionalne vežbe.
23.9.2021Mikromasaža je u Kini, još od ranije, jedna veoma usavršena metoda, koja se u tehničkom pogledu nalazi između klasične masaže i akunpunkture. Kineska masaža spada u domen masaže, jer se radi o trljanju određenih delova tela. Ali, to je mikromasaža, jer su to vrlo male površine kože, manje od jednog kvadratnog centimetra, odnosno dermotopi. U odnosu na klasičnu masažu koja je mehaničko delovanje, mikromasaža je energetsko delovanje.
20.9.2021Postoje bolna stanja koja zahvataju mišiće i druge mekotkivne strukture lokomotornog sistema za koje postoji termin „vanzglobni reumatizam“. Neki opšti naziv za ovo bolno stanje bi bio fibromialgija, odnosno fibromiozitis. Ono što je karakteristično jeste da ovo stanje nije posledica povrede. Od potencijalnih uzroka mogu se razmatrati: prenaprezanje, loša tehnika izvođenja vežbi, loša postura, kao i deformiteti i degenerativne promene koštano-zglobnog sistema. Psihološki faktori poput odnosa u sportskoj ekipi, nesuglasica u porodici, na poslu itd.
17.8.2021U pitanju je ekstrat ljubičastih bobica palme saw palmetto, koja je poznata kao Serenoa repens. Raste kao drvo ili grm i ima bujne, zelene listove. Ostala uobičajena imena za palmetto su: američka patuljasta palma i kupusova palma. Biljka je poreklom iz Zapadne Indije, a u SAD raste u toploj klimi jugoistočne obale. Poznata vekovima, biljka se koristi u tradicionalnoj i alternativnoj medicini. Glavni aktivni sastojci su masne kiseline, biljni steroli i flavonoidi. Bobice takođe sadrže polisaharide visoke molekulske težine koji mogu smanjiti upalu i ojačati imunski sistem.
28.7.2021Ples je aktivnost koja zahteva neverovatnu snagu, izdržljivost i fleksibilnost. Ako se tome dodaju bezbrojni sati na probama i redovna izvođenja, jasno je da napori plesača dostižu ako ne i prestižu, opterećenja profesionalnog sporta, te stoga nisu retki slučajevi da se plesači povredjuju. Izvođenje ponavljajućih pokreta satima dnevno uz kratko vreme oporavka između aktivnosti, povećava rizik za hronične povrede usled preopterećenja (pored uvek prisutnog rizika od akutne povrede). U većini slučajeva glavna tegoba je bol u mišićima koji prolazi za dan ili dva.
5.7.2021Čučnjevi su „kralj” svih vežbi jer su „funkcionalna“ vežba koja utiče na vašu sposobnost da živite pun, zdrav život. Za bilo šta, od ustajanja sa stolice, do savijanja da biste pokupili nešto sa poda, potrebna je snaga čučnja. Pogotovo kako starimo, pravilna tehnika čučnja je apsolutno presudna za održavanje zdravlja i dugovečnosti, kao i prevenciju povreda. U pitanju je jedna od najzahtevnijih vežbi za izvođenje. Najveći problem u pravilnoj formi čučnja je nedovoljna pokretljivost kukova, nogu i gornjeg dela leđa.
1.7.2021Hranom u velikoj meri utičemo na zdravlje. Poznajući namirnice, možemo ciljano uticati na unos onih nutrijenata kojima možemo poboljšati funkcionisanje svakog organskog sistema, a u celini organizma. Mehanizam jako važan za naše funkcionisanje jeste kardiovaskularni sistem koji čini srčana pumpa i mreža krvnih sudova koja prožima ceo organizam. Krv koja cirkuliše ovim sistemom ima zadatak da do svake ćelije u organizmu dopremi kiseonik i hranljive materije, a ujedno odnosi metaboličke produkte i ugljen-dioksid, čime održava fiziološku homeostazu.
8.6.2021Termin glikemijski indeks (GI) je razvijen početkom 80-ih godina prošlog veka kako bi pomogao ljudima, a posebno dijabetičarima i sportistima da održe stabilan nivo šećera u krvi. U pitanju je rangiranje namirnica na skali od 0 do 100 prema stepenu u kojem oni podižu nivo šećera u krvi nakon obroka. Hrana sa visokim glikemijskim indeksom brzo oslobađa glukozu, a to dovodi do brzog porasta nivoa šećera u krvi. Sa druge strane, hrana sa niskim glikemijskim indeksom ravnomernije oslobađa glukozu tokom nekoliko sati, a to pomaže da nivo šećera u krvi bude relativno stabilan.
10.5.2021Fizička aktivnost ima povoljan efekat na različita oboljenja i stanja. Izuzetno je važno na vreme prepoznati zdravstveni problem koji može imati uticaja na program vežbanja. U mnogim slučajevima postoje prilagođene vežbe koje će povećati bezbednost i efikasnost vežbanja kod određenih bolesti.
26.4.2021U savremenom svetu znatno manje upražnjavamo fizičku aktivnost nego ranije. Zapravo, ni fizička aktivnost neophodna za očuvanje zdravlja nije u dovoljnoj meri zastupljena. U novijoj stručnoj literaturi, fizička neaktivnost priznata je kao samostalni faktor rizika za mnoga hronična oboljenja, a redovna, individualno dozirana fizička aktivnost, kao faktor zdravlja od velikog značaja.
20.4.2021