Da bismo Vaše iskustvo korišćenja sajta učinili boljim, koristimo kolačiće. Daljim pregledima web stranice pansport.eu, dajete svoj pristanak za korišćenje kolačića. Saznajte više ovde.
» PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA
021/820-555 | 062/111-0-999
na telefon smo dostupni:
(pon-pet 8-16h, sub 8-14h, ned. ne radimo)
Znamo da je pravilno doziran trening jedan od glavnih faktora koji moraju biti ispunjeni kako bismo podigli fizičku sposobnost, ostvarili lične ciljeve i zdravstvene benefite. U sledećim redovima ću pokušati da vam približim važnost pravilnog doziranja opterećenja u razvoju mišićne snage i izdržljivosti.
Ovo pitanje se može smatrati prilično čestim u svetu sporta i rekreacije. Trajanje treninga zavisi od intenziteta, oblika i učestalosti treninga, kao i od nivoa utreniranosti osobe.
Često kada se govori o redukcije telesne težine, planovima ishrane, generalno je mišljenje izbaciti masti. Što je donekle tačno, ali, treba znati KOJE MASTI treba izbaciti iz ishrane. Sećam se jedne zanimljive rečenice: „Bolje nekada pojesti masan burek nego integralnu kiflu.“
Zašto je to tako? Koliko su nam masti zaista važne u ishrani?
Poklonici vežbanja ne mali broj puta se mogu susresti sa nekim problemima na koži. To se naročito odnosi na one koji vežbaju u zatvorenim prostorijama i teretanama. Izuzetno je važno, zarad Vašeg zdravlja, pored dobro formulisanog treninga, da se pridržavate i određenih pravila kada je higijena vežbanja u pitanju. Zašto je to važno pokušaću da prikažem na par primera.
U eri modernog doba kada nijedan dan ne prođe a da se ne dotaknemo tema o imunskom sistemu, sve više se okrećemo prirodi i njenim bogatstvima, koja nas još uvek „služe“. Sok od cvekle jedan je od omiljenih prirodnih lekova za imunitet koji je ponovo aktuelan.
Povrede nisu jedino o čemu treba da misle ljudi u sportu, bilo da je reč o profesionalcima ili rekreativcima. Naročito kada dođe hladnije vreme, organizam je dosta osetljiviji na rashlađivanje, pogotovo ako se aktivnosti organizuju u spoljašnjoj sredini. Da vidimo koji su to ključni momenti koji zahtevaju našu pažnju u očuvanju zdravlja...
Čokolada je, nećete verovati, jedna od najstarijih namirnica, datira još iz vremena drevnih civilizacija Maja i Asteka koje su otkrile plod biljke kakaa i njena svojstva. Dug put je prešla njena evolucija od zrna kakaa sa plantaža, preko dugo konzumiranog pića, do oblika kakav danas imamo tj. kupujemo. Od izvornog oblika izgubilo se mnogo, iako danas imamo mnoge varijante čokoladnih proizvoda. Danas jedino tzv. crnu čokoladu možemo izdvojiti iz mase „marketinških zamki“ kao namirnicu vrednu pomena, prvenstveno sa zdravstvenog stanovišta.
Smatra se da je ishemija, koja predstavlja nedostatak kiseonika u određenim tkivima i organima, u osnovi mnogih oboljenja. Blagovremena primena kiseonika sprečava oštećenje ćelije i dovodi do izlečenja, regeneracije i potpunog oporavka organizma ako je oštećenje već nastalo. Razvoj hiperbarične medicine je i krenuo sa premisama o upotrebi kiseonika pod povišenim pritiskom koji bi nadoknadio postojeći nedostatak. U početku se koristila za tretiranje dekompresione bolesti, da bi vremenom, spektar indikacija postao širi.
Drage dame, mame, koje jedva čekaju da se vrate svojim sportskim danima, ovo je tekst za vas. Svakako se pronalazim u ovoj priči, i potpuno razumem sve vezano za trudnoću, porođaj, i period nakon toga.
Dakle, trudnoća je zaista drugo stanje, koje menja ženu kako fizički tako i psihički, a za sve su zaslužne hormonske promene. Žena se devet meseci adaptira na novo stanje, pa tako i posle porođaja potrebno je da prođe neko vreme kako bi se organizam vratio u svoje fiziološko stanje.
Gojaznost i fizička neaktivnost su među najznačajnijim faktorima rizika za hronične nezarazne bolesti, koje su vodeći javnozdravstveni problemi u svetu i kod nas. U pitanju su bolesti 21.veka a posledica su načina života koji vodimo. Promene u životnom okruženju i načinu života bile su veoma brze i drastične, te nismo uspeli da im se prilagodimo. To se odnosi kako na promenu načina ishrane, tako i na smanjenje potrebe za fizičkim radom i smanjenje fizičke aktivnosti.