Da bismo Vaše iskustvo korišćenja sajta učinili boljim, koristimo kolačiće. Daljim pregledima web stranice pansport.eu, dajete svoj pristanak za korišćenje kolačića. Saznajte više ovde.
» PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA
021/820-555 | 062/111-0-999
na telefon smo dostupni:
(pon-pet 8-16h, sub 8-14h, ned. ne radimo)
Nakon nedelje napornog posla ili treninga, čaša vina ili flaša piva zvuče primamljivo. Naravno, poslednje što želite nakon zalaganja u teretani je narušavanje pozitivnih efekata treninga. Postoji pravo more podataka koji pokazuju da alkohol ometa rast mišića. Međutim, dublje zalaženje u materiju pokazuje da negativan uticaj alkohola zavisi od količine: veći unos vodi gubitku mišića, ali manje količine alkohola zapravo stimulišu produkciju testosterona i stvaraju anaboličko okruženje koje pojačava rast.
U bodibilding krugovima je i dalje uvreženo verovanje da u jednom obroku telo može da usvoji samo određenu (i to malu) količinu proteina. Tačan iznos zavisi od toga koga u određenom trenutku slušamo, ali uvek se radi o količini od 20-30 grama proteina po obroku. Ta tvrdnja se često uzima za sveto pismo, ali pogledajmo istraživanja i izvucimo zaključke na osnovu dokaza, a ne glasina.
Od prvog članka koji sam pročitao o treningu, zapamtio sam pojam „progresivno povećanje opterećenja“. Tadašnji Mr. Olimpija – Li Hejni – naglasio je apsolutnu neophodnost stalnog podizanja težina koje koristimo, jer bez toga neće biti ni rasta. Mišić moramo neprestano izlagati sve većim opterećenjima kako bismo ga prisilili da raste, a napredak u mišićnoj masi je direktno proporcionalan napretku u težinama.
Ništa toliko ne zaokuplja muškarace u teretani kao vežbanje bicepsa i tricepsa: nijednoj mišićnoj partija ne pridaje se ni blizu toliki značaj. A ipak, uprkos svom trudu, veliki broj vežbača nije zadovoljan razvojem ruku. U čemu je stvar? Šta preduzeti ako vam ruke ne rastu kako biste želeli?
Napredne tehnike treninga manipulišu specifičnim promenljivim (opterećenje, serije i opseg ponavljanja), kako bi unapredili mišićnu masu i snagu. Jedna od široko rasprostranjenih naprednih metoda treninga su forsirana ponavljanja (FP) – pomoć trening partnera kako bi se izvela dodatna ponavljanja u koncentričnoj fazi pokreta, nakon što je prethodno izvedenim ponavljanjima u seriji dostignut mišićni otkaz.
Plodnost se oduvek smatra konačnom potvrdom muškosti. Po nekim filozofima, očinstvo je jedini način za dostizanje besmrtnosti. Plodnost je, međutim, od malog značaja za adolescente i mladiće: ko će razmišljati o godinama, ako ne i decenijama kasnije?
Suplementacija kreatin monohidratom je iznova i iznova potvrđen način za superioran rast mišićne mase i snage. Kreatin je primarni molekul za skladištenje energije, koji tokom treninga preusmerava proces trošenja energije (ATP) u mišićnoj ćeliji i ponovo je puni, povećavajući performanse i snagu. Kreatin, takođe, povećava usvajanje kalcijuma u ćeliji. Kako kalcijum podstiče interakciju dva mišićna proteina, aktina i miozina, a upravo ta interakcija omogućava mišićnu kontrakciju, više kalcijuma u mišiću povećava snagu kontrakcije.
Ako ste od onih koji treniraju intenzivno, pitanje: da li je intenzitet kojim ste vežbali pre dva meseca bio manji, isti, ili veći nego sada? Ako je bio veći, i ako vam je pomisao na trening sve više odbojna, zamarate se brže, a bolovi u tetivama i ligamentima nikako da popuste, vreme je da razmislite o uzimanju perioda pauze od treninga.
Uloga ugljenih hidrata (UH) u treningu, zdravlju i dugovečnosti je uvek vruća tema u teretanama i laboratorijama. Mnogi bodibilderi sprovode dijete sa vrlo niskim sadržajem UH kako bi bili isprugani na takmičenjima. Takve dijete često izazivaju anksioznost usled mogućeg gubitka mišićne mase. Treba da nam je jasno: svaka drastična restrikcija energije putem ishrane dovešće do gubitka teško izgrađenih mišića. Ipak, nizak sadržaj UH ne znači nužno i nizak unos energije: manjak UH može biti nadomešten energijom iz masti i proteina.
Kad kažemo „sagorevanje“, doslovno mislimo na gubljenje masnih naslaga. Trening koji se u tu svrhu sprovodi je obično kardio ili HIIT. Do sagorevanja, međutim, može doći i drugačije: uz pomoć mlečne kiseline. Ne radi se o tome da mlečna kiselina (ili laktat) doslovno sagoreva masti – čak ni o tome da samim treningom sagorevate kalorije. Do sagorevanja će doći zbog hormona rasta (growth hormone – GH) – jednog od najmoćnijih hormona za sagorevanje masnoća i očuvanje mišićne mase koje telo proizvodi.