Da bismo Vaše iskustvo korišćenja sajta učinili boljim, koristimo kolačiće. Daljim pregledima web stranice pansport.eu, dajete svoj pristanak za korišćenje kolačića. Saznajte više ovde.
» PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA
021/820-555 | 062/111-0-999
na telefon smo dostupni:
(pon-pet 8-16h, sub 8-14h, ned. ne radimo)
Pitanje treninga predstavlja niz ozbiljnih izazova za početnike, ali čak i za rutinske vežbače - čak i u slučajevima o kojima ne bismo ni razmišljali. Na primer, ni pronaći trenera nije lako – i to ne zato što ih je malo, već naprotiv.
Da bi osoba imala ličnog trenera, novac nikako nije najveća briga. Iako naizgled skup "hobi", dobar lični trener ne samo da vredi, nego je to blaga reč.
Konzumiranje „prave“ količine proteina zavisi od mnogih faktora, uključujući nivoe aktivnosti, godine, mišićnu masu i trenutno zdravstveno stanje i određuje se za svakog pojedinca osobno. Ako je ishrana siromašna proteinima, možda nećete imati nikakve simptome i verovatno ćete dobro funkcionisati na početku. Međutim ako tokom vremena redovno konzumirate nedovoljno proteina, to može dovesti do niza negativnih efekata na zdravlje.
Kad je reč o ishrani u bodibildingu, ne treba slediti preporuke tipa „ovo važi za sve“. Svaki pojedinac je jedinstven, i postavke najvećeg broja planova ishrane mogu biti samo delimično relevantne za vaše potrebe i ciljeve. Svi vežbači imaju različite tipove tela. Možda ste prirodno vitki i želite da dodate još mišićne mase, prirodno atletski građeni i mišićavi i želite još mase, ili ste (kao ja) prirodno skloni gojenju zbog čega nastojite da smanjite količinu masnog tkiva uz održavanje ili razvoj nove mišićne mase.
Iako se većina bori sa skidanjem kilograma, nije mali broj onih koji žele da povećaju mišićnu ili telesnu masu. Među početnicima veliki broj je onih mršavih/žgoljavih koji koliko god da se trude teško dobijaju na kilaži, među njima sam bio i ja. U ovom tekstu nećemo o telesnim tipovima, načinima ishrane ili nekoj drugoj vrsti teoretisanja već ćemo se bazirati na konkretnim iskustvima i savetima kako da postignete svoj cilj.
Prema jednoj staroj definiciji, sloboda je “sve ono što želimo da uradimo u životu a da time ne ugrožavamo one oko nas i njihove želje i potrebe“. Rekao bih da je ta rečenica nešto najadekvatnije opisu onoga čega treba da se pridržavamo odnosno očekujemo od drugih, kada smo u teretani odnosno vežbaonici.
Ovo pitanje se može smatrati prilično čestim u svetu sporta i rekreacije. Trajanje treninga zavisi od intenziteta, oblika i učestalosti treninga, kao i od nivoa utreniranosti osobe.
Period života u kojem nas prate roditelji, „detinjstvo, dečaštvo, mladost“ često je pravi izazov u pogledu vaspitanja, kao i smernica „za budućnost“. Mlad čovek u vreme adolescencije često traži sebe na razne načine, otkriva sebe, kao i svoje telo. Taj burni period sazrevanja i uvoda u odrastanje odražava se i kroz želju da se unapredi fizički izgled pa se kreće sa teretanom ili pak raznim vidovima sportskih aktivnosti koje imaju isti cilj.
Bliži se leto, ono godišnje doba kada bi trebalo da na plaži i/ili bazenu pokažemo svoje telo u najboljem svetlu. Počela je sezona dijeta, vreme pitanja o tome kako što brže smršati…vreme kada se olako uzmaju sagorevači masti ne mareći za posledice. Da li je bolje 10 dana se sramotiti na plaži, nego li tokom cele godine paziti na ishranu i redovno vežbati? Ili je najbolje sve ubrzati…i po koju cenu?
U bilo kom sportu svaki početak je težak i ogroman je izazov za svakog ko se upušta u tu ''avanturu''. Istina mnogi ne znajući šta ih čeka prave niz grešaka na koje ću se osvrnuti u ovom tekstu i pokušati spriječiti moguće povrede i ostale komplikacije koje nastaju kao posledica tih grešaka. Posvetiću tekst početnicima u bodibildingu, rekreativcima i svima koji žele da krenu sa nekom vrstom fizičke aktivnosti. Ovo je neki temelj, uvod u sve ono na čemu bi ste trebali gradit vaše buduće uspjehe. Prečica da sve bude jednostavnije i sa što manje frustracija.
Jedan od velikih problema svake teretane, kao i fitnes centara u našoj zemlji je nedovoljno edukovan trenerski kadar. Nikada nisam delio ljude u odnosu na parče papira koje se zove diploma, licenca i sl., već po rezultatima koje ostvaruju radeći sa svojim klijentima. Dosta je onih koji zloupotrebljavaju svoj „status trenera“ pa se rukovode parolom – „dok je ovaca biće i šišanja“ i baš tako se odnose prema svojim klijentima.