You are here

Zašto puckaju zglobovi?

 Zglob je na neki način sabirna imenica. On ustvari označava anatomsku celinu koja se sastoji iz dve zglobne površine i okolnog zaštitnog tkiva. Ono što zglobove drži na mestu je pre svega snaga okolnih mišića koji svojim pripojima na kostima (tetivama) najviše doprinose našoj stabilnosti.

Pitanje koje lesto lujem jeste zašto mi zglobovi puckaju. Iako se čini kao banalna stvar, u nekim slučajevima ovaj benigan simptom može biti znak oboljenja. Prepustite dijagnozu lekaru, ali se svakako edukujte o svim razlozima pucketanja zglobova. 

 

 

 

  • Gasovi – naučnici vrde da su zvukovi koje proizvode zglobovi posledica oslobađanja gasova iz sinovijalne tešnosti. Ova tečnost nalazi se unutar zgloba i deluje kao lubrikant – podmazuje zglobne površine. Ova tečnost sadrži osta gasova – kiseonik, azot, ugljen dioksid. Kada naglo rasteglite zglob dolazi do odvajanja zglobnih površina i oslobađanja ovih gasova što čujemo kao pucketanje. Zato da bi ponovo čulli pucketanje zgloba morate sačekati da se tečnost ponovo napuni gasom i da se stvore uslovi da se ponovo stvori mehurić koji će pri tegljenju pući.

 

  • Pokreti – prilikom pokreta u zglobu dolazi do tegljenja gorepomenutih tetiva koji se na neki način pomere sa svog pravog mesta. Pucketanje možete čuti i kad se ovaj ligament ponovo vrati na svoje mesto. Najčešće se ovo javlja u zglobu kolena.

 

  • Neravne površine – na žalost hronična upala zglobova može da dovede do oštećenja zglobnih površina. Ovo za posledicu ima trenje i u ovom slučaju zvuk koji proizvode zglobovi znak je oboljenja koji zahteva lekarsku pažnju.

 

Umesto zaključka preporučićemo vam da ako zvukove zglobova prati bol, javite se lekaru. U drugim slučajevima – ne brinite. I za svaki slučaj ne pucketajte namerno – neke studije su našle da na ovaj način možemo tokom vremena oštetiti zglobnu hrskavicu.

Daniela_potpis_fotografija