You are here

Acetil L karnitin - pobeđuje u borbi sa viškom masnih naslaga

Acetil L karnitin (ALC) je supstanca koja je prirodno prisutna u biljkama i životinjama. U velikim količinama prisutan je u mesu, naročito crvenom, i mlečnim proizvodima. Voće, povrće, žitarice i jaja sadrže veoma male količine. Na tržištu je prisutan kao dodatak ishrani koji pokazuje brojne potencijalno povoljne efekte na zdravlje, a njegovi efekti potvrđeni su od strane velikog broja naučnih studija.

 

Uglavnom su poznati efekti ALC kao sagorevača masti sportistima i delu populacije koji vežba, kao i efekti u poboljšanju sportskih performansi, međutim, ALC poseduje još niz efekata na osnovu kojih se razmatra kao potencijalno terapijsko sredstvo u tretmanu različitih stanja vezanih za kardiovaskularni sistem, funkciju štitne žlezde, nervnog, imunog sistema, mentalnih sposobnosti, hroničnog umora.

Jedna od osnovnih funkcija ALC na kojoj počivaju sve ostale je priozvodnja energije sagorevanjem masti u mitohondrijama. Funkcija mitohondrija ima tendenciju da opada tokom vremena. Postoje dokazi da ALC pomaže očuvanju mitohondrija, tako što sprečava njihovo oksidativno oštećenje, prema nalazima studija objavljenih 2008. godine časopisu "Neurochemical Research". Time generalno povećava fizičku i mentalnu energiju.

Kao dodatak ishrani, često se koristi da poboljša pamćenje pa je proučavan i kao potencijalni dodatak za lečenje Alchajmerove bolesti. Studija objavljena u časopisu "Journal of the Neurological Sciences" pokazala je da suplementacija ALC om smanjuje strukturna oštećenja u području mozga koji je degenerativno izmenjen kod bolesnika sa Alchajmerovom bolešću.Pored toga, svakodnevna suplementacija ALC om može imati zaštitni efekat na centralni nervni sistem – postoje dokazi da može povoljno uticati na povećanje vizuelne memorije i pažnje kod osoba sa Daunovim sindromom, a klinički podaci pokazuju i da može usporiti smanjenje moždanih funkcija koje nije povezano sa Alchajmerovom bolešću.

I dalje u domenu neurologije, studija objavljenja u martu 2008. godine u časopisu "Experimental Neurology" pokazala je da ALC smanjuje bol kod eksperimentalnih životinja tako što sprečava oticanje vlakana koja izazivaju bol. Ovaj efekat se koristi u lečenju neuropatskog bolnog sindroma koji se karakteriše prezentacijom bola koja nije srazmerna stepenu oštećenja tkiva, a nastaje usled disfunkcije centralnog nervnog sistema.

Niz dokaza govori u prilog tome da ALC prevenira nastanak koronarne bolesti. Studija objavljena u "The Journal of Clinical Hypertension" potvrdila je da ALC smanjuje sistolni krvni pritisak kod pacijenata sa koronarnom bolešću kod svakog učesnika studije koji su bili suplementirani istim. Ujedno poboljšava endotelnu funkciju krvnih sudova. Tokom istraživanja, korišćen je acetil L karnitin u dozi 2000 mg dnevno tokom 24 nedelje, a rezultati su pokazali da je kod ispitanika značajno snižen krvni pritisak i poboljšana osetljivost na insulin. Zanimljiv je podatak da se poboljšana insulinska osetljivost održala i u narednih 8 nedelja po prestanku korišćenja leka. ALC je poznat kao element koji je od suštinskog značaja za sagorevanje masti, i pomažući jetri da ukloni masne naslage posledično povećava osetljivost na insulin.

Ranije studije sa 4000 mg karnitina dnevno, od kojih je 2000 mg bilo u obliku acetil L karnitina, kod muškaraca uzrasta 60 do 74 godina pokazale su vitalni značaj za erektilnu funkciju koja sa godinama slabi, a efekti su, u poređenju sa samim testosteronom, bili daleko značajniji. Između ostalog, povećava broj spermatozoida, bitan je za stabilizaciju membrane spermatozoida i veoma važan njihov energetski izvor, pa se danas nalazi u sastavu preparata u pripremi za trudnoću i lečenje muške neplodnosti.

Pored ovih značajnih efekata, naučnici su izolovali grupu gena – vitagene, čija je uloga u pripremi organizma za borbu sa stresom, uz održavanje prirodnog balansa. ALC je prepoznat kao potencijalni aktivator ovih gena. Smatra se da „čuva” hipofizu od oštećenja stresom, pa se koristi i u anti-age terapiji.

Univerziteu u Pitsburgu izveštava da je bezbedna doza ALC 500mg do 3 g, u zavisnosti od stanja koje se leči. Koliko acetil L karnitina a je previše još uvek nije ustanovljeno.

Neželjeni efekti. Acetil L karnitin može ometati proizvodnju hormona štitne žlezde i to može biti potencijalni problem za osobe koje pate od hipotireoze. Takođe, savetuje se da se acetil L karnitin koristi sa oprezom i uz odobrenje lekara ukoliko osoba pati od periferne vaskularne bolesti, visokog krvnog pritiska, dijabetesa, ciroze jetre ili oštećenja bubrega. Gastrointestinalne smetnje koje uključuju mučninu, povraćanje, proliv, bol u stomaku, gubitak apetita, izmenjen ukus u ustima mogu se javiti kod malog procenta ljudi, kao i inače pri korišćenju lekova i suplemenata. Ostali potencijalni neželjeni efekti su jako retki (nesanica, nervoza, vrtoglavica, gubitak težine, glavobolja, svrab…).Goranadoktorkaprofile_pic

 

Literatura korišćena u izradi teksta:

 1: Malaguarnera M. Carnitine derivatives: clinical usefulness. Curr Opin Gastroenterol. 2012 Mar;28(2):166-76.

2: Kobayashi S, Iwamoto M, Kon K, Waki H, Ando S, Tanaka Y. Acetyl-L-carnitine improves aged brain function. Geriatr Gerontol Int. 2010 Jul;10 Suppl 1:S99-106.

3: Busetto GM, Koverech A, Messano M, Antonini G, De Berardinis E, Gentile V. Prospective open-label study on the efficacy and tolerability of a combination of nutritional supplements in primary infertile patients with idiopathic astenoteratozoospermia. Arch Ital Urol Androl. 2012 Sep;84(3):137-40.

4: Vivoli E, Di Cesare Mannelli L, Salvicchi A, Bartolini A, Koverech A, Nicolai R, Benatti P, Ghelardini C. Acetyl-L-carnitine increases artemin level and prevents neurotrophic factor alterations during neuropathy. Neuroscience. 2010 Jun 2;167(4):1168-74.

 

Urednik
Povezani i slični tekstovi