You are here

BCAA amino kiseline i leucin

 

 

Leucin je jedna od tri amino kiseline razgranatog lanca (BCAA) i jedinstvena je u svojoj sposobnosti da stimuliše proteinsku sintezu skeletnih mišića. Činjenica je da leucin ima čak 10 puta veći uticaj na proteinsku sintezu u odnosu na bilo koju drugu amino kiselinu! BCAA (Branched Chain Amino Acids), odnosno amino kiseline razgranatog lanca, čine leucin, izoleucin i valin i oni zajedno sačinjavaju jednu trećinu mišićnog proteina, kao i otprilike jednu trećinu skeletnih mišića. BCAA su od neizmernog značaja za sportiste jer se metabolišu u mišićima mnogo češće nego u jetri. Nakon iskorišćenja glikogena prilikom aktivnosti, u jednom trenutku će telo početi da koristi proteine, odnosno u najvećoj meri BCAA koje se glikoneogenezom u jetri pretvaraju u glukozu.

Mišićni proteini su bogati amino kiselinama razgranatog lanca, i problem nastaje jer je organizam u mogućnosti koristiti ih direktno. Studije su pokazale da, grubo izloženo, set od 10 ponavljanja različitih vežbi u teretani uzrokuje pad od i preko 10 % mišićnog glikogena, iz čega postaje jasno koliko brzo može doći do potrošnje određenih zaliha glikogena, a to dalje dovodi i do početka i nastavka potrošnje BCAA.

BCAA (sa akcentom na leucin) stimulišu proizvodnju insulina, a takođe i hormona rasta (hGH)! Naučna istraživanja su tek nakon 20 godina (period 1970. – 1990.) ustanovila da se usled fizičkih aktivnosti oslabađaju velike količine alanina i glutamina, nakon čega se one izlučuju i gube. Ali u mišićima nema dovoljnih količina za njihovu nadoknadu, tako da se smatralo da upravo amino kiseline razgranatog lanca igraju veliku ulogu u nadoknađivanju dovoljnih količina alanina. Tada su uspeli da izmere samo gubitke leucina i uoče veću potrošnju ove amino kiseline u odnosu na druge dve, i da je rapidni gubitak leucina veoma izražen u aktivnostima koje zahtevaju izdržljivost, odnosno aerobnim treninzima. Danas je uveliko poznato da je optimalan odnos leucina, izoleucina i valina u preparatima BCAA  2:1:1, i svi preparati se i proizvode u ovoj razmeri. Bez obzira na Vaše ciljeve u treningu, ove aminokiseline mogu biti suplement broj 1 u Vašoj kolekciji, sa naglaskom na leucin koji je svakako najinteresantniji i daje telu direktan signal da započne proteinska sinteza.

 

Kada je telo u fazi oporavka i kada dolazi do izgradnje mišićne mase najbitnija su dva faktora, od kojih je prvi insulinski nivo – ukoliko je on na primerenom, visokom nivou tada je telo dobilo prvi anabolički signal. Svakako, za izgradnju mišića neophodan je i proteinski unos, gde je od neizmerne važnosti nivo leucina, koji predstavlja meru telu koliko amino kiselina telo ima na raspolaganju. Ukoliko su jednako visoki insulinski nivo i nivo leucina – proteinska sinteza može da započne. Proteinska sinteza – termin koji često srećete kada čitate članke koji su vezani za bodibilding i rast mišića. Šta je to? Jednostavno, to je sinteza mišićnih proteina. Kada dođe do nje u velikoj razmeri – dešava se pojava koja je poznata kao hipertrofija (povećanje veličine mišićnih ćelija) koja znači da mišići postaju snažniji i veći.

Monika_profile_pic_copy