You are here

Energetski gelovi

 

 

Energetski gelovi pružaju koncentrovani izvor energije čineći obnovu izgubljene energije lakšom i bržom, za vreme aktivnosti poput trčanja, vožnje bicikla, maratona, trke, takmičenja itd... Gelovi su uglavnom bazirani na maltodekstrinu koji direktno obezbeđuje glukozu krvotoku i predstavlja lako probavljivu formu ugljenih hidrata.

Energetski gelovi su, zapravo, koncentrovani energetski napici. Stoga treba da se uzimaju zajedno sa vodom (telu je potrebna voda da bi razložilo ugljene hidrate). U suprotnom, dehidriraćete.

Što se tiče količine i uzimanja gelova, uvek je najbolje da se držite preporuke proizvođača. Kao okvirnu procenu, uzimajte 1 g ugljenih hidrata po kilogramu telesne težine po satu. Npr, trkač od 70 kg može da apsorbuje 70 g ugljenih hidrata po satu. Energetski gel, po svakom satu trke, može biti efikasan način upotpunjavanja potreba za ugljenim hidratima. To takođe zavisi i od toga da li uzimate izotonične ili energetske napitke. Ako uzimate, na primer, 40 g hidrata kroz 500 ml energetskog napitka, jedan dodatni gel sa 25 g će vas dovesti do cilja od 70 g.

Svakako imajte na umu da postoji limit koliko ugljenih hidrata vaše telo može da apsorbuje - ako uzimate previše gelova, nećete biti u mogućnosti da apsorbujete energiju nego ćete samo imati loš osećaj u stomaku. Ponekad je dobro imati 1 ili 2 energetska gela za hitne slučajeve poput potrebe za dodatnom energijom na samom finišu trke. Gelovi su malih dimenzija tako da ih možete staviti u džep, dres i koristiti po potrebi.

Kada su u pitanju preporuke za uzimanje energetskih gelova, nailazimo na različita mišljenja. Svakako je najbolja opcija da ih istestirate na sebi. Gelove bi najbolje bilo uzimati u toku trke/treninga/takmičenja, neki ih uzimaju i pre. Oni rade tako što veoma brzo podižu nivo šećera u krvi. Ako ne vežbate, telo oslobađa insulin i pretvara u zalihe (glikogen) zapravo dovodeći kasnije do nižih nivoa šećera u krvi. Stoga ako uzimate gelove 1 ili 2 sata pre trke, možete se osećati umorno na startu trke zbog pada nivoa glukoze u krvi. Svakako, kada trčite, vozite - telo će koristiti svu oslobođenu glukozu. Ne bismo savetovali uzimanje energetskih gelova više od 10 minuta pre starta trke/zagrevanja.

Postoji više tipova energetskih gelova. Izotonični energetski gelovi - izotonično znači da su već napravljeni u određenom balansu elektrolita/vode. Stoga ih ne treba uzimati sa dodatnom vodom. Oni su odlični ako brinete o pravoj koncentraciji elektroliti/voda. Oni dostavljaju energiju i takođe pomažu optimalnu hidrataciju. Oni su jedino malo nezgodni zbog dimenzija, jer su veći, kao rastvor, ali to znači da ne morate nositi posebno gel i vodu. Oni su dobri za treninge, npr za istovremenu nadoknadu tečnosti, elektrolita i glukoze. Postoje i gelovi koji sadrže glukozu i fruktozu u odnosu 2:1. Studije su pokazale da upravo ovaj odnos 2:1 omogućava bolju iskorišćenost ugljenih hidrata u odnosu na samu glukozu. Glukoza ima veoma visok glikemijski indeks, što znači da podiže gotovo momentalno šećer u krvi. Nasuprot njoj, fruktoza ima niži glikemijski indeks i podiže nivo šećera u krvi postepenije od glukoze. Stoga ova kombinacija može biti dobra npr za trčanje na duge staze, gde je uvek bitka za dovoljan i pravovremeni unos hidrata.

Određeni gelovi sadrže i kofein, legalni stimulant. Studije navode da unos kofeina može poboljšati performanse, iako to zavisi od osobe do osobe. Na trčanju na duge staze, neki trkači vole da uzmu energetske gelove sa kofeinom na kraju trke kada već postaju umorniji. Studije takođe navode da je kofein manje efektivan pri toplom vremenu jer dovodi do dehidratacije. Kofein takođe deluje kao diuretik, što znači da će vas naterati na pauzu za toalet u toku trke - još jedan razlog da ga sačuvate za kasnije u toku trke. Svodi se na vaš lični izbor, da li želite ovaj stimulans ili ne.

Jedna od grešaka je što neki trkači , biciklisti uzimaju gelove i koncentrovana energetska pića istovremeno. To znači da uzimaju previše koncentrovane energije i to ih može dovesti do toga da se osećaju loše i dehidrirano - pogotovo ako je vruće. Obavezno ih testirajte pre važnog događaja - trke. Oni su često veoma slatki i možete otkriti da ne gode vašem stomaku. U toku treninga je najbolje da istestirate na koje gelove i kada najbolje reagujete. Tako da, kada dođe dan trke, možete biti sigurni da nećete konzumirati nešto sa čim se vaš stomak neće složiti.

 

Monika_profile_pic_copy