You are here

Suplementacija vitaminima - potreba ili želja?

 

Suplementacija vitaminima i mineralima je sve češća. Da li za to postoji i stvarno potreba ili je u pitanju samo pomodarstvo?

Pre nego što odgovorimo na ovo pitanje objasnićemo ukratko šta su to vitamini a šta minerali.

Vitamini su u najvećem broju slučajeva oni funkcionišu kao koenzimi. Enzimi učestvuju-pomažu u razgradnji hranljivim materija i predstavljaju osnovu svih telesnih funkcija. Bez enzimskog sadržaja i njihove funkcije nema funkcije života. Jedna grupa vitamina ima i antioksidativno dejstvo (vitamin C i vitamin E).

Vitamini se po rastvorljivosti dele u dve grupe. Prvu grupu čine vitamin C i vitamini B kompleksa koji se rastvaraju u vodi. Ova grupa ostaje kratko u organizmu tako da nepostoji mogućnost njihovog deponovanja i efekti im nastaju trenutkom unosa u digestivni trakt. Znači osnovna karakteristika im je da brzo deluju i da se brzo eliminišu iz organizma. Vitamini kao što su A, D, E i K spadaju u grupu liposolubilnih (rastvorljivih u mastima). Oni se sporije resorbuju u digestivnom traktu (vitamin D nastaje posebnim mehanizmom uz učešće sunčeve svetlosti u organizmu), deponuju se i duže ostaju u organizmu. Najčešći depoi ovih vitamina su masno potkožno tkivo i jetra. Mogućnost nagomilavanja u organizma stvara, za razliku od onih prvih pojave intoksikacije najčešće primenom visokih doza ovih preparata.

Minerali su neorganski elementi (nisu produkti ni životinja, ni biljaka), poreklom iz zemlje. Pored funkcije koenzima oni učestvuju i u nizu drugih funkcija u organizmu. Oni strukturalni elementi organizma i zbog toga su im varijacije manje zavisne od dnevnog unosa. Pošto su deo strukture ostaju u organizmu – deponuju se a neki se i brzo izlučuju. Svi minerali neophodni za funkciju organizma i svrstavaju se u dve grupe na osnovu količine koja je neophodna da se unese i da ostvari efekat na makrominerale, tu spadaju kalcijum, magnezijum fosfor, i mikrominerale koji obuhvataju cink, gvožđe, bakar, mangan, hrom, selen, jod, kalijum i bor. Učestvovanjem u strukturi obezbeđuje se i njihovo skladištenje u organizmu, posebno u kostima i mišićima, a potrebno je istaći da se njihovim unosom mogu konstatovati i stanja predoziranosti.

Ovde je nužno pomenuti i flaonoide, esencijalne masne kiseline, beli luk, koenzim LJ 10, glutamin, natrijum aceticistein i karnitin čije prisustvo u organizmu je od posebne važnosti za zdravlje.

 

Suplementacija minerala i vitamina u toku čitavog života, kao sastavnog dela ishrane i unosa dovoljne količine zdravstveno ispravne vode, osnovni je preduslov dugog i dobrog života. Ovo posebno u savremenim uslovima nedostatka vremena sa viška loše ishrane.

 

 

 

Potrebe za suplementacijom su individualne a posebno zavisne od životne dobi stanja u kojima se ljudski organizam odnosi. najveću potrebu za suplementacijom imaju svakako sportisti zbog najvećom fizičke i psihičke aktivnosti. Često za ovu grupunije dovoljo samo standardno uputstvo za suplementaciju već i konsultacija sa odgovarajućim stručnjakom koji će pravilno proceniti obim povećane potrebe za mineralima i vitaminima shodno potrošnji i nju uklopiti sa izmenjenim režimom ishrane i unosa vode u organizam.

 

 

 

Daniela_potpis_fotografija