You are here

Suplementacija za mlade sportiste

 

 

Postavlja se pitanje koja je starosna granica za uzimanje suplemenata? Na većini preparata stoji napomena – nije za mlađe od 18. Svakako, postoje određene grupe preparata koje nisu preporučljive mlađim osobama, ali čak ni tu 18 nije precizna granica.

Rekla bih da precizna granica ne postoji. Najviše zavisi od same individue, njenog zdravstvenog stanja, specifičnih potreba, potom od obima i intenziteta treninga, načina ishrane, ostalih aktivnosti... Sve ove faktore treba uzeti u obzir kad je u pitanju odabir suplementacije za mladu osobu. U ovom slučaju mislim na aktivne sportiste u juvenilnom periodu.

Jednako kako treba uvažiti sve individualne faktore koji utiču na izbor suplemenata, isto tako treba i uvažiti da ta osoba ima jake treninge koji predstavljaju opterećenje za mlad organizam – pre nego što kažete veliko NE za suplemente.

Najčešća predrasuda i najčešća greška je ubedljivo strah roditelja da suplementi oštećuju zdravlje i da to može biti opasno za dete koje se još uvek razvija. Ali, stanimo malo. Ne govorimo o hormonima i dopingu, pričamo samo o osnovnoj suplementaciji koja će pomoći u oporavku i regeneraciji organizma od velikih napora, koja će osnažiti imunitet i dopuniti ishranu.

Ishrana – broj 1. Ne treba navikavati dete da se isključivo osloni na suplemente i da ne mora da jede salatu ako pije vitaminsko mineralni kompleks. Navike se stiču od malena, u okviru porodice, a ishrana je jako važna. Sportska ishrana mora da obuhvati svih 7 osnovnih elemanta: ugljene hidrate (prevashodno složene), proteine (sa što manje masnoća) , masti (nezasićene, tj zdrave), vitamine, minerale, vlakna, vodu.

Ukoliko je ishrana loša, a trening jakog intenziteta – opasnost po zdravlje kuca na vrata. To je momenat kada posebno treba da obratite pažnju.

Čak i da je ishrana izuzetno kvalitetna, sve pohvale, ali pitanje je i dalje koliko ona može da podmiri potrebe mladog organizma koji je u razvoju i koji se neprestano troši na treningu, iz dana u dan. Kvalitet današnje hrane je pod znakom pitanja, zagađenost okoline u kojoj živimo je evidentna, a sam trening stresira telo i ukoliko ne dođe do dobrog i brzog oporavka organizam nije u stanju balansa.

Da se vratim na temu, s obzirom da mi sve češće u prodavnicu dolaze roditelji sa navedenim problemom i veoma zabrinutim i upitnim izrazom lica, da odgovorim na pitanje šta bi mogli da uzimaju mladi sportisti koji još nisu napunili tih čuvenih 18 godina.

 

 

 

  1. vitaminsko-mineralni kompleksi, antioksidanti i biljni ekstrakti

    Dopuna ishrane u vidu kompleksa svih važnih vitamina i minerala, dopuna u vidu antioksidanata koji sprečavaju oštećenja u organizmu nastala pod uticajem slobodnih radikala u organizmu, biljni ekstrakti koji će ojačati imunitet i koje retko unosimo hranom

  2. suplementi za oporavak

    protein surutke, odličan šejk bogat važnim aminokiselinama koji će oporaviti mišiće posle treninga, neuporedivno kvalitetniji od milk šejka iz poslastičarnice, a možda čak i jednako ukusan. U sastavu – surutka, dakle ništa štetno. Aminokiseline poput Bcaa, glutamina – u dodatnoj količini takođe mogu pospešiti oporavak.

  3. Izotonični napici – sa pravilno izbalansiranom količinom šećera i elektrolita – vraćaju nivo šećera u krvi u normalu, na ovim visokim temperaturama su od neprocenjive važnosti. Osim što znojenjem gubimo vodu, gubimo i važne minerale koje je neophodno nadoknaditi, inače može doći do dehidratacije i ozbiljnih problema.

  4. Proteinske i energetske čokoladice, gelovi

    Barovi bogati kvalitetnim ugljenim hidratima, elektroliti... naravno sve zavisi od specifičnosti sporta. Ali ove čokoladice imaju mnogostruko bolji sastav od klasične čokoladice bogate prostim šećerom.

     

Nadam se da sam uspela da vam dam neke osnovne smernice. Sport je jednako zdrav koliko i stresan za organizam i to je primarno na šta sam želela da vam ukažem.

 

Monika_profile_pic_copy