You are here

Kurkuma - „začin života”

Biljka koja pripada porodici đumbira, takođe se naziva indijski šafran, poreklom je iz južne Azije sa tropskih i suptropskih područja. Takođe se uzgaja u Indiji i Kini. Listovi biljke visoke oko jedan metar sa žutim cvetovima su zapanjujuće krupni. Podloga se sastoji od sferičnog centralnog krtola od kojeg se granaju izduženi bočni tuberkuli.

Čuvaju se u jamama obloženim travom i listovima banane, zatim suše, trljaju i istiskuju u korpe.

Sok koji curi se hvata u cevima od bambusove trske, a zatim se pije ili koristi, na primer, kao mast za kosu. Stabljika biljke se kuva, čisti, suši na suncu, a zatim melje u prah. Gorka, snažno aromatična supstanca je osnovni začin azijske i indijske kuhinje, jedna od komponenti čuvene mešavine začina karija.

Prvi put je nazvan žuti đumbir, a naziv kurkuma dobio je u drugoj polovini 18. veka. U Evropu je stigao uz pomoć Marka Pola, a identifikovao ga je švedski botaničar Line 1753. godine.

Kod kuće se uglavnom koristi kao začin, daje lepu žutu boju hrani, zbog čega se širom sveta često koristi kao zamena za mnogo skuplji šafran, iako im je ukus drugačiji. Poseban začin za meso, supe, jela od povrća i sosove. Pažljivo rukujte njime, jer može učiniti hranu previše žutom i gorkom!

Ima mnogo blagotvornih efekata, nije slučajno što se smatra i „začinom života“.

U tradicionalnoj indijskoj medicini, ajurvedi, dugo se smatrao simbolom blagostanja i sredstvom za čišćenje celog tela, infekcije, tegobe zglobova i bolesti jetre. Bio je poznat i u Asiriji 600. godine pre naše ere, a koristio ga je i najpoznatiji grčki lekar antike Dioskorid.

Njegov glavni aktivni sastojak je jedinjenje ugljenika koje se nalazi u korenu, kurkumin, koji mu takođe daje žutu boju.

Ima snažan antioksidans, efikasan antiinflamatorni, antikancerogeni, antibakterijski, antivirusni i efekat jačanja imuniteta. Povećava nivo glutationa u jetri i tkivima, poznatog kao najmoćnija prirodna lekovita supstanca, koja uništava slobodne radikale.

Kurkumin jača žučnu kesu, povećava rastvorljivost žuči, sprečava nastanak kamena u žuči i pomaže u pražnjenju postojećih kamenaca. Odličan je diuretik, pomaže rad bubrega, smanjuje nivo holesterola, podstiče metabolizam masti, a samim tim i mršavljenje. Povećava proizvodnju kortizola u telu u velikim količinama, što efikasno smanjuje zapaljenske procese u telu. Posebno efikasan kod reumatskih i drugih zapaljenja zglobova.

Dobar je za osećaj sitosti posle masnih obroka, smanjuje stvaranje želudačne kiseline, blagotvorno deluje kod nadimanja i grčeva creva, podstiče eliminaciju toksina.

U kineskoj medicini koristi se za poboljšanje cirkulacije krvi, jer sprečava stvaranje krvnih ugrušaka, smanjuje rizik od tromboze, smanjuje krvarenje, a takođe je efikasan lek za menstrualne tegobe.

Kurkumin inhibira rast, proliferaciju i širenje ćelija raka. Istražuju njegovu ulogu u prevenciji Alchajmerove bolesti, kao i moguće lekovito dejstvo, jer takve bolesti u Indiji jedva da ima.

 

Galerija: 
Miki Mihajlović
Strongman