You are here

Nahranite mozak, ne samo stomak

Mozak je najsloženiji organ u našem telu. To je kontrolni centar tela, i omogućava da se krećete, razmišljate, osećate, dišete. Pošto mozak ima tako veliki posao, neophodno je da mu obezbedimo hranljive materije kako bismo pomogli da pravilno funkcioniše. Hrana koju jedemo igra veliku ulogu u strukturi i zdravlju mozga. Zdrava, izbalansirana ishrana bogata vitaminima, mineralima, antioksidansima, flavanolima, polifenolima i omega-3 masnim kiselinama može pomoći u zaštiti mozga - u poboljšanju pamćenja, koncentracije i opšteg zdravlja mozga.

Integralne žitarice su odlična hrana za mozak. Sadrže vitamin E koji može imati koristi za um i pamćenje i mogu poboljšati koncentraciju.

Omega-3 masne kiseline su važne za adekvatnu funkciju mozga, pomažu u izgradnji i regeneraciji moždanih ćelija. Najefikasnije omega-3 masne kiseline se prirodno nalaze u masnoj ribi lososu, pastrmci, skuši, haringi, sardini. Dobri biljni izvori su laneno seme, soja, seme bundeve, orasi i njihova ulja.

Bobičasto voće, pre svega, borovnice, mogu poboljšati pamćenje i kognitivne sposobnosti. Isti efekat možete postići i sa drugim ljubičastim voćem, poput kupina i ribizli.

Paradajz - likopen, snažan antioksidans koji se nalazi u paradajzu, može pomoći u zaštiti od razvoja demencije, posebno Alchajmerove bolesti.

Jaja - Jaja su dobar izvor nekoliko hranljivih materija vezanih za zdravlje mozga, uključujući vitamine B6 i B12, folnu kiselinu i holin. Holin je važan mikronutrijent koji telo koristi za stvaranje acetilholina, neurotransmitera koji pomaže u regulisanju raspoloženja i pamćenja. Veći unos holina povezan je sa boljom memorijom i mentalnom funkcijom.

Lisnato povrće (pre svega brokoli) prepuno je hranljivih materija koje su povezane sa poboljšanjem zdravlja mozga, pomažući u sprečavanju gubitka pamćenja i poboljšanju kognicije. Veoma je bogato vitaminom K koji se povezuje sa boljim pamćenjem i boljim kognitivnim statusom.

Orašasti plodovi (orasi, lešnici, bademi) su odličan dodatak svakom režimu ishrane jer mogu poboljšati kognitivne funkcije. Hranljivi sastojci u orašastim plodovima- zdrave masti, antioksidansi i vitamin E imaju korisne efekte na zdravlje mozga. Vitamin E štiti ćelije od oksidativnog stresa, poboljšava kognitivne sposobnosti i štiti od nastanka Alchajmerove bolesti.

Semenke bundeve, suncokreta, laneno seme predstavljaju bogat izvor mikronutrijenata koji su povezani sa zdravljem mozga, poboljšanjem učenja i pamćenja. Odličan su izvor magnezijuma, gvožđa, cinka i bakra. Svaki od ovih hranljivih sastojaka je važan za zdravlje mozga.

Cink je ključan za nervnu signalizaciju. Magnezijum je neophodan za učenje i pamćenje. Bakar - mozak koristi bakar da kontroliše nervne signale. A kada su nivoi bakra poremećeni, postoji veći rizik od neurodegenerativnih poremećaja, kao što je Alchajmerova bolest. Gvožđe- nedostatak gvožđa često dovodi do oštećene funkcije mozga.

Citrusi sadrže vitamin C, snažan antioksidans, koji je ključni faktor u sprečavanju mentalnog pada. Podržava zdravlje mozga, i može zaštititi od depresivnog poremećaja, anksioznosti i Alchajmerove bolesti.

Tamna čokolada sa visokim procentom kakaoa sadrži flavonoide, kofein i antioksidante. Flavonoidi u čokoladi se skupljaju u delovima mozga koji se bave pamćenjem - poboljšavaju pamćenje i takođe mogu pomoći u usporavanju mentalnog opadanja povezanog sa starenjem. Kao što svi znamo, kofein poboljšava različite funkcije mozga, uključujući pamćenje, raspoloženje, budnost, nivoe energije, vreme reakcije i opšte mentalne funkcije.

 

Hrana koju jedete igra ulogu u održavanju zdravlja vašeg mozga, i može poboljšati specifične mentalne zadatke, jedite pametno i zdravo

 

Galerija: 
Nikola Todorov
Lekar - savetnik za ishranu