You are here

Aerobni trening i njegov značaj

Kod aerobnog treninga su bitne četiri stavke:

- vrsta treninga
- intezitet treninga
- trajanje treninga
- frenkventnost treninga

 

Vrsta treninga
Aerobni trening treba da bude ritmičan, neprekidan i da ukljucuje velike grupe mišića. Aktivnosti koje se koriste u tu svrhu su džoging, vožnja bicikla, aerobik, hodanje.

Intezitet treninga
Intezitet je veoma važan.Optimalan intezitet vežbanja je u rasponu od 50 do 85 % maksimalne potrošnje kiseonika, odnosno vrednosti od oko 60 do 90% maksimalnog srčanog pulsa. Raspon je velik zbog nivoa sposobnosti i genetskih faktora. Što je veća sposobnost osobe, viši je intezitet treninga. Praćenje trening zone srčanog pulsa je odličan pokazatelj ispravnog inteziteta vežbanja. Potrebno je znati, prepoznati, svoj anaerobni prag. Trening iznad ovog praga dovodi do hiperventilacije, akumuliranja mlečne kiseline i brzog zamora. Treba da budemo u stanju da vodimo konverzaciju u toku treninga. U slučaju da je disanje naporno i teško, intezitet je prevelik.

Trajanje treninga
Trening treba da traje najmanje 20 min. Ako povećamo intezitet treninga trajanje možemo da smanjimo i obrnuto, ako povećamo trajanje intezitet možemo da smanjimo i da postignemo sličan efekat treninga. Na primer ako hodanjem potrošimo 5 kalorija po minuti, a džogiranjem 10 kalorija po minuti, džogiranjem od 30 minuta bismo utrošili oko 300 kalorija, što znači da bi hodanjem od 60 minuta utrošili 300 kalorija. Hodanje dva puta duže od džogiranja bi imalo za rezultat isti efekat treninga.

Frekventnost treninga
I poslednje pravilo za aerobni trening je da pravilna vrsta aktivnosti koja se obavlja određenim intezitetom i tokom određenog vremena treba da se obavlja najmanje tri puta nedeljno.

Aerobni trening je veoma koristan i za zdrave osobe, ali i za one koje pate od raznih zdravstvenih problema. Pored koristi za telesnu konstituciju, aerobnim treningom pomažemo ojačanje skeletnog sistema, čime smanjujemo rizik od nastanka osteoporoze. Kod dijabetičara aerobnim treningom se povećava osetljivost ćelije na insulin. Dijabetičarima koji redovno treniraju je potrebno manje insulina za regulisanje šećera u krvi. Ova vrsta treninga je takođe dobra za smanjenje rizika od oboljenja koronarnih arterija. Glavni faktori za razvoj ovog oboljenja su nedostatak adekvatnog aerobnog treninga, visok krvni pritisak, pušenje, visok nivo holesterola u krvi. Aerobni trening treba da bude sastavni deo programa za mršavljenje i zdrava životna navika.

 

Mirjana_profile_pic_copy