You are here

Ishranom protiv zapaljenja

Hronična upala, iako na prvi pogled bezazlena jer ne osećamo njeno prisustvo, u korenu je većine bolesti današnjice. Neke od njih su karcinomi, reumatoidni artritis, gojaznost, Alchajmerova bolest, Parkinsonova bolest, a novija istraživanje pokazuju da je i u osnovi kardiovaskularnih problema. Sva ova stanja i oboljenja nastaju kao posledica neadekvatnog imunog odgovora. Srećom , imamo moćne saveznike u borbi protiv zapaljenja a dobar deo njih se nalazi u samoj kuhinji. Kroz odabranu hranu i dijetetska prilagođavanja , možemo potčiniti ovog tihog ubicu i stvoriti solidnu osnovu za zdravu budućnost.

Zapaljenje predstavlja prirodni odgovor tela na povredu koji ima za cilj da sanira nastalu štetu u organizmu. Pa ipak , ovaj mehanizam može dovesti do ozbiljnih bolesti kada radi nekontrolisano. Hrana koju jedemo je okidač broj 1 koji dovodi do preteranog imunog odgovora. Kao provokatori, naročito su bitni prosti ugljeni hidrati, sa visokim glikemijskim indeksom, kao i oni rafinisani. Zasićene masti takođe – rafinisana biljna ulja, trans masti, kao i previse masna mesa. U jednom od brojnih naučnih radova na ovu temu, koji se bavi kontrolom sistemskog zapaljenja i hroničnih oboljenja upotrebom kurkume i karotenoida u ishrani ( literature broj 3 ), istraživači su zaključili da trenutno u svetu vlada epidemija hroničnih bolesti koja će iz godine u godinu rasti, a povezana je sa savremenim , takozvanim zapadnjačkim načinom života - stres , nedostatak vežbanja , zloupotrebe duvana i alkohola , kao i prelaz sa prirodnih namirnica na prerađene i termički obrađene namirnice.

Postoji jaka povezanost između smanjenog unosa biljnih vlakana i biljnih antioksidanasa i povećane potrošnje industrijski proizvedenih i prerađenih proizvoda , posebno mlečnih , rafinisanih šećera , skroba i ostalih proizvoda. Zagrevanje namirnica kao što su mleko ( pasterizacija ) i proizvodnja i skladištenje mleka u prahu dovode do lipidnih oksidacija gde kao krajnji proizvod nastaju lipidni peroksidi poznati kao potentni induktori zapaljenja.

Namirnice koje mogu smanjiti zapaljenje

Jedinjenja sumpora koja se nalaze u luku i odgovorna su za njegov specifičan miris i ukus, zapravo su odgovorna za njegovu lekovitost. Ova biljka je dokazan prirodni antibiotik, pa se veoma često upotrebljava za suzbijanje prehlade i gripa, a koristan je i kao preventiva protiv raznih bolesti.

Antioksidansi kojima zeleni čaj obiluje pored brojnih drugih funkcija pokazuju i izraženo antivirusno dejstvo. Katehini iz zelenog čaja deluju direktno na virus blokirajući njegovo razmnožavanje. Preporučljivo je da u toku dana popijete bar jednu šolju čaja.

Zlatni prah - kurkuma je još jedan primer . U laboratorijskim testovima , antizapaljenske karakteristike kurkume efikasne su u ublažavanju kožnih bolesti , bolesti pluća, neurodegenerativnih poremećaja , kao i pojedinih vrsta karcinoma, bolesti srca , dijabetesa , osteoporoze, katarakte i crevnih oboljenja .

Zdrave masti su takođe važne . Kao izuzetan izvor omega-3 masnih kiselina , sardine, riblje ulje i divljeg lososa , ili vegetarijanske opcije kao što su seme konoplje , laneno seme i orasi , obezbeđuju zdrave osnove u borbi protiv zapaljenja zapaljenja . Pored toga , oleinska kiselina u maslinovom ulju obezbeđuje dodatnu količinu antizapaljenskih omega 9 masnih kiselina.

Preko 25 godina istraživanja o đumbiru rezultovalo je proglašenjem đumbira za jednu od najbogatihij biljaka bogatih antizapaljenskim karakteristikama. Studija objavljena u časopisu Journal of Medicinal Food otkriva da ekstrakti đumbira inhibiraju nekoliko gena odgovornih za zapaljenske reakcije .

U grupi najmoćnijih antizapaljenskih namirnica svakako je i paprika i začini načinjeni od nje, kao što je aleva paprika. Na primer, ljute papričice sadrže kapsaicin, koji je moćan inhibitor supstance P ,neuropeptida povezanog sa zapaljenskim procesima .

Pored ishrane, smanjenje stresa koliko je to danas moguće, detoksikacija organizma i redovno vežbanje mogu doprineti smanjenju rizika za nastanak oboljenja izazvanih zapaljenjem.

 

Literatura korišćena u izradi teksta:

1. Anti-inflammatory activity of sulfur-containing compounds from garlic Lee da Y, Li H, Lim HJ, Lee HJ, Jeon R, Ryu JH. J Med Food. 2012 Nov;15(11):992-9. doi: 10.1089/jmf.2012.2275. Epub 2012 Oct 11. Retrieved on December 3, 2013 from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov

2. Green Tea Polyphenols Block Endotoxin-Induced Tumor Necrosis Factor-Production and Lethality in a Murine Model, Fajun Yang, Willem J.S. de Villiers, Craig J. McClain, and Gary W. Varilek. The Journal of Nutrition. Retrieved on December 3, 2013 from: http://jn.nutrition.org

3. Control of Systemic Inflammation and Chronic Diseases - The Use of Turmeric and Curcuminoids, Stig Bengmark. Nutrigenomics and Proteonomics in Health and Disease, 2009. Retrieved on December 3, 2013, from: http://konsument-forum.se