You are here

Kinoa - magično zrno

 Kinoa (quinoa) potiče sa Anda, planinskog venca u Južnoj Americi. Njeno poreklo je zaista drevno jer,  zajedno sa krompirom i kukuruzom, spada u tri osnovne namirnice prastare civilizacije Inka.

Sastav kinoe je svakako unikatan. Kinoa sadrži više protina nego bilo koja druga žitarica, preciznije 17-20%, u odnosu na recimo pirinač koji sadrži oko 7% belančevina. I ne samo to - aminokiselinski sastav zrna kinoe je fantastičan i skoro kompletan u smislu prisustva esencijalnih aminokiselina, što se takođe ne može reći za druge žitarice. Kinoa je bogata retkim aminokiselinama u biljnom svetu – lizinom, metioninom i cisteinom i zato odlično nadopunjuje sa na primer pirinčem. Zanimljivo je da kioa sadrži i albumin, protein koji ste do sada uzimali samo preko belanca.

Sa druge strane, kinoa, kao i sve druge žitarice bogata je skrobom i prostim šećerima i zato je dobar izvor i „spore“ i „brze“ energije neophodne svakom sportisti. Količina vlakana u porciji kinoe je sasvim prosečna, ali je dobro da je sve ovo upakovano u relativno malu kalroijsku vrednost od sveg 220kcal po porciji (veća šolja).

Kinoa sadrži i vrednu masnu kisleinu – linoleinsku, kao i veći broj minerala i vitamina. Baš po svom mineralnom sastavu kioa spada u super namirnice. Obzirom da je bogata gvožđem, folnom kiselinom, magnezijumom, zinkom, kalcijumom. Kinoa je bogata vitaminom E kao i mnogim vitaminima iz B kompleksa.

Kinoa se svakako preporučuje osobama koje pate od malokrvnosti ali i svima koji ovo stanje žele da spreče. Takođe dobra je i za terapiju i prevenciju migrena (glavobolja), ateroskleroze (začepljenja krvnih sudova) i gojaznosti.

Kinoa je i neverovatno ukusna. Kada probate kinou znaćete o čemu govorimo, ali recimo da je slična ukusu kuvanog žita stim što se sprema za delić vremena koje je potrebno za druge žitarice. Naime, da bi skuvali integralnu kionu potrebno vam je ne više od 15 minuta. Jedino što treba napomentui jeste da kinou treba dobro oprati pre kuvanja kako bi se isprala od saponina koji se nalaze u spoljašnjoj membrani. Sve ostalo je kako bi se reklo - dead easy. Može se jesti i hladan i topla i lepo se kombinuje sa špovrćem u salati, kao testo u supi ili prilog uz lepo parče mesa.

Zahvaljujući ovim osobinama kinoa je na vrhu liste i za ozbiljne sportiste i rekreativce, ali i za entuzijaste u potrazi za zdravom niskokaloričnom hranom.

 

 

Daniela Švarc

lekar, magistar fiziologije i savetnik za ishranu