You are here

MITOVI I ZABLUDE U VEZI SA ISHRANOM

MIT: Intenzivne dijete su najefikasniji način za gubljenje težine

ISTINA: Iscrpljujuće i restriktivne dijete mogu da dovedu do značajnog gubitka na težini, međutim ono što se najčešće dešava jeste da gubimo vodu i mišićnu masu, a samim tim i zalihe glikogena. Za osobe koje treniraju to je posebno rizično, zato što se ugrožavaju primarni izvori energije, neophodni za kvalitetno vežbanje. Kao posledica iscrpljujućih dijeta, javlja se nedostatak hranljivih materija - disbalanas elektrolita, deficit gvožđa, kalcijuma i magnezijuma, kao i nedostatak drugih vitamina i minerala. Restriktivan režim ishrane dovodi do usporavanja metabolizma, sveukupne iscrpljenosti, zamora, što za posledicu ima loš učinak u vežbanju.

Balans između dobro programiranog treninga i redukovane, ali uravnotežene ishrane je idealan put ka efikasnom gubljenju na težini.

MIT: Konzumiranje sportskih napitaka izaziva osećaj žeđi tokom treninga

ISTINA: Kada je reč o konzumiranju izotoničnih napitaka (npr: „ISOSTAR“) tokom treninga, nema osnova za brigu da će Vam oni na bilo koji način škoditi. Čak štaviše, danas mnogi stručnjaci iz oblasti ishrane u sportu savetuju da tokom svakog treninga koji traje duže od 45 minuta, unosite neki sportski napitak. Dokazano je da izotonici, koji sadrže 6 do 8% ugljenih hidrata i natrijum, poboljšavaju učinak vežbanja, obnavljaju telesne tečnosti brže od vode i omogućavaju optimalnu rehidrataciju.

Ipak, ono na šta bi trebalo da obratite pažnju pri odabiru sportskih napitaka za trening jeste da nemaju manje od 5% UH, pošto neće obezbediti dovoljno energije. S druge strane, ne treba da imaju više od 8% UH (kao npr. gazirana pića i voćni sokovi) jer postoji rizik da će vam izazvati stomačne grčeve, sušenje usta i mučninu.

MIT: Unošenje čokoladica, sokova i drugih brzih šećera će vam obezbediti veliku trenutnu energiju.

ISTINA: Istraživanja pokazuju da kada unosimo namirnice sa visokim sadržajem šećera neposredno pre fizičke aktivnosti, dolazi do brzog skoka nivoa insulina u krvi, a samim tim i do brzog pada nivoa šećera u krvi. To za posledicu može da izazove osećaj slabosti i naglog umora zbog opadanja nivoa šećera u krvi. Ipak, novija istaživanja svedoče u prilog tome da, kada konzumiramo hranu sa visokim sadržajem UH, 2-3h pre treninga, ona može da posluži kao izvor energije i da nam poboljša učinak treninga.

Pošto podložnost opadanju šećera u krvi tokom fizičke aktivnosti varira od osobe do osobe, ono što bismo vam preporučili, jeste da izbegavate konzumiranje hrane bogate šećerima, 5-45 min. pre početka treninga, pošto može da utiče na smanjenje efikasnosti tokom vežbanja.

MIT: Konzumiranje čaja, kafe ili kofeinskih tableta će poboljšati učinak tokom vežbanja

ISTINA: Kafa i čaj u sebi sadrže kofein, koji ubrzava metabolizam i ima stimulišuće dejstvo.

Istraživanja sugerišu da kofein može da utiče na povećanje izdržljivosti, tako što podstiče sagorevanje masti. U tom slučaju se kao primarni izvor energije tokom treninga troše masti, a ne zalihe glikogena iz mišića. Ipak, postoji izvesna verovatnoća da će unošenje kafe, čaja i kofeinskih tableta izazvati reakciju preosetljivosti na stimulans (lupanje srca, preznojavanje, uznemirenost). Kako je kofein ujedno i moćan diuretik postoji rizik od dehidratacije tokom fizičke aktivnosti ukoliko ne unosite dovoljnu količinu vode.