You are here

Zdrava hrana koja to zapravo nije

 

Možda je prava zabluda, možda je samo trik da se ipak domognete hrane koja vam prija. U svakom slučaju ovo su namirnice za koje se misli da su ok, a da to one zapravo nisu. Ili bar nisu u onim količinama u kojima ih inače uzimamo.

Tost – ako mislite da je tost na neki način zdraviji ili bolji za dijetu od običnog hleba, prevarili ste se. Šta više tost zbog svoje male težine a većeg glikemijskog indeksa zapravo može biti dobar izvor ekstra kalorija koje neće ni primetiti.

Sveže ceđeni sokovi – super je ujutru pojesti voće. Ali da bi napravili voćni sok neophodno vam je mnogo više voća nego što bi pojeli ako ih ne sedite. Na primer zamislite sebe da pojedete tri narandže? Slabe su šanse, za ne? A za jedan pristojan sok od narandže su vam potrebne bar tri voćke. I to je naravno tri puta kalorije (iz prostih šećera uglavnom), u čemu je zapravo i problem.

Piletina u restoranu – retko koju piletinu ćete naći u restoranu da nije dobro potopljena u mast ili neku drugu ne manje nezdravu tečnost. Možete dobro proći jedino ako uzmete pile na grilu, mada ne možemo da obećamo ni da ovo pile neće plivati u ulju.

Pića bez dodatog šećera – slično kao kod sveže ceđenog soka, ovi sokovi su zapravo razređeni isceđeni sokovi pa je priča manje više ista. Kad smo kod zdravih pića – kloniti se i diet pića . Ona samo povećavaju želju za slatkim i zaista vam ne treba više od čaše zero kole na dan (ako i toliko, tj ako baš insistirate da ne možete da živite bez nje).

Voda sa ukusom – i dalje smo kod zdravih pića. Naime sada sve popularnije vode sa različitim voćnim ukusima iako providne sadrže kalorije i to opet iz šećera. Samo ćete ožedneti od ove „vode“.

Ćureće i pileće viršle/kobasice/salame – možda mislite da zato što u sebi sadrže imena dve životinje čije meso preporučujemo u ishrani, ne znači da su viršle zdrave. Ustavri količina proteina u ovim proizvodima je zastrašujuće mala, a količina svega ostalog (uključujući i jako nezdrave masti) je zabrinjavajuće velika.

Low fat hrana – namirnice niskog sadržaja masti jesu zdrave ali ne uvek. Naime nekad su ove namirnice u stvari sastavljene iz šećera (tipa low fat testenina u sl.), a nekima je šećer čak i dodat. Dakle ako piše 0% amsti ne znači automatski da treba ili da možete da ga koristite u neumerenim količinama. Ipak, jedno veliko IPAK, malo masti (posebno mlečne) je bolje nego puno masti.

„Integralno“ pecivo – iako je integralna hrana bolja od visoko rafinisane hrane teško je naći zaista integralna peciva. Na žalost iako na paketu piše da je neki proizvod integralna to nikako ne znači da je on 100% integralna – najčešće je mešavina i to u veliku korist belog brašna ili šećera. Ovo je zato što integralno brašno ima značajno manje glutena koji daje pecivu onu mekoću (i jestivost). Prava integralna peciva (hlebovi, kifle itd.) su teški, tvrdi i jako kalorični – zato pažljivo sa količinama.

 

Daniela_potpis_fotografija