Da bismo Vaše iskustvo korišćenja sajta učinili boljim, koristimo kolačiće. Daljim pregledima web stranice pansport.eu, dajete svoj pristanak za korišćenje kolačića. Saznajte više ovde.
» PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA
021/820-555 | 062/111-0-999
na telefon smo dostupni:
(pon-pet 8-16h, sub 8-14h, ned. ne radimo)
Ne trenirajte češće od tri puta nedeljno (četiri, u nekim uslovima) ako želite maksimum mišićne mase i snage. Sagledano u svetlu „saveta“ savremene industrije bodibildinga i fitnesa, ovo pravilo je često veliki šok za ljude. Da budem jasan: ne kažem da niko nikada ne treba da trenira više od tri ili četiri puta nedeljno već da je, u svrhu izgradnje maksimalne mišićne mase, to sve što je potrebno i predstavlja daleko najbolji pristup za najveći broj genetski prosečnih vežbača koji nastoje da postanu veći i jači bez korišćenja steroida i drugih supstanci.
Ako postoji činilac treninga koji onemogućava izgradnju više mišićne mase, to je – prevelik naglasak na podizanju što većeg opterećenja umesto na pogađanju mišića.
Hrana je gorivo koje hrani naša tela i pomaže nam da funkcionišemo na optimalnom nivou. Međutim, nije sva hrana jednaka, i da bismo maksimizirali svoj učinak na treningu, moramo paziti šta biramo da unosimo u svoje telo. Najveći sportisti znaju koliko je važno pravilno jesti. U biti, sve što odluče da jedu ima direktan uticaj na njihov učinak na strunjači, kavezu ili ringu, bilo na treningu ili na takmičenju. Stoga, u našoj želji da postanemo što bolji borci i sportisti, moramo da držimo svoju ishranu pod kontrolom.
Izgradnja snage za borilačke sportove je od ključnog značaja kao i sam sport. Kroz redovne treninge jiu jitse mi sigurno razvijamo snagu i osnažujemo mišiće. Međutim, ako ste entuzijasta i ozbiljan praktikant brazilske jiu jitse koji želi da poboljša svoje performanse na strunjačama, važno je da uključite vežbe snage i kondicije u svoj režim treninga van strunjača.
Neki od nas napredovaće brže od ostalih. Neko će već za nekoliko meseci početi da doživljava vidnu transformaciju, a za par godina izgraditi zaista impresivno telo. Drugi će za to vreme ostvariti znatno manje, pri čemu će morati da ulože mnogo više.
Nakon gledanja treninga nekog profesionalca – recimo Brenča Vorena – mogli bismo pomisliti da je jedini ispravan pristup treningu ići do apsolutnog maksimuma u težinama. Ni najsnažniji profesionalci, međutim, ne idu do krajnjih granica sve vreme – i kod njih postoje periodi „aktivnog odmora“, kada korišćena opterećenja nisu ni blizu onome što možemo videti na snimcima.
Kad je reč o treningu, odasvud dobijamo međusobno suprotstavljene savete i preporuke, i nije lako zaključiti kome ili čemu da verujemo.
Životinjski svet na planeti datira od pre više od 345 miliona (po nekim procenama, i 400 miliona) godina. Od tog doba, sva živa stvorenja su radila samo jedno: pokretala se i podizala težinu sopstvenog tela, kao i slobodna opterećenja predmeta u prirodi, nasuprot sili gravitacije. To je ono za šta su nam tela predviđena: za šta su evoluirala milionima godina. Iz te perspektive, jasno je da niko neće osmisliti mašinu koja bolje upošljava telo od načina na koji je to diktirala evolucija.
Ovaj text pišem iz razloga da znate šta treba uraditi u slučaju da vam se desi istegnuće mišića, da ne morate odmah da paničite nego da znate šta treba uraditi. Ovaj text je "uzrok" dugogodišnjeg iskustva, 32 godine provedenog u ovom sportu, ali moram napomenuti da nisam doktor i ako vam se desi istegnuće mišića ili ne daj Bože bilo kakva druga povreda obavezno se obratite lekaru!!! Ovo su samo neki saveti koji mogu pomoći dok lekar ne pregleda vašu povredu, a nikako umesto doktora uraditi ovo što ću navesti.