You are here

Bolovi u potkolenici

 

Bolovi u potkolenici

Radi se o vrlo čestom problemu u donjem delu noge (potkolenice) koji nastaje kod sportista koji prelaze s jedne podloge na drugu. Radi se o podlogama i površinama na kojima treniraju.

Ko?

Ovakav vid povrede se javlja kod mladih sportista koji se mnogo bave sportom.

Kako?

Može da bude  izazvan na više načina. Mišić u prednjem delu noge biva upaljen ili povređen. Do ovoga može da dođe ukoliko se previše trenira na tvrdoj podlozi. Takođe, povreda nastaje usled slabijeg mišića, tehnike trčanja ili čak ukoliko imate ravna stopala ili visoke lukove istih.

Šta?

Osetljivost u delu noge koji se zove tibia (potkolenica). Dr Rob Hicks kaže da s obzirom da je mišić pritisnut i obavijen snažnom membranom ima malo mogućnosti da otekne pre nego što bol nastane pošto nema uslova da se širi. Mišić u tibi učestvuje u održavanju luka stopala što znači da bol može da se pojavi  kada su prsti ili članak savijeni. Bol nestaje kada se odmaramo, ali ne i povreda. Ona može da se eliminiše ako otklonimo ranije navedene uzroke.

Tretman?

Odmor može da pomogne. ali ne i nužno da utiče na izlečenje. Fizioterapeut može da se pobrine da nosimo odgovarajuću obuću, da učvrstimo potkolenicu ili da nam preporuči ogovarajuće uloške za nogu. Hlađenje, pa nakon toga  grejanje povrede u akutnoj fazi može, takođe da nam pomogne. Razvijanje mišića oko članka će vam pomoći da oni postanu snažna podrška mišiću koji izaziva bol. Posedovanje odgovarajuće obuće omogućava da se pritisak koji nastaje kada stopalo dodirne zemlju prilikom trčanja, ublaži i amortizuje. Takođe, treba razmisliti i o promeni tehnike trčanja. Mekši pokreti, takođe izazivaju manje tenzije i udare koji će biti ravnomernije raspređeni kroz nogu i stopalo.

Ponovno treniranje?

Period oporavka može da traje od dva do četiri meseca. Ne započinjite sa treningom dok bol i osetljivost u tibi ne prestanu u potpunosti.