You are here

Faktori snage

 

Postoje faktori koji utiču na učinak naše snage, a nad kojima nemamo mnogo kontrole, kao što su pol, starost, dužina udova, dužina mišića, mesto spoja tetive i vrste mišićnih vlakana.

Pol ne utiče na kvalitet naših mišića, ali utiče na kvantitet. Mišićno tkivo kod muškarca i žene je u suštini isto, ali muškarci imaju više mišićne mase od žena, jer na veličinu mišića utiče prisustvo testosterona. Najveći broj ljudskih mišića proizvodi 1 do 2 kilograma sile po kvadratnom centimetru poprečnog preseka, što znači - veći mišići su i snažniji mišići. Kada se procena vrši na bazi kilograma za kilogram muškarci i žene pokazuju sličan učinak snage. Na primer prosečan muškarac izvede 10 pravilnih ekstenzija noge sa 62% svoje telesne težine, a prosecna žena 10 pravilnih ekstenzija noge sa 55% svoje telesne težine.

Muškarci i žene svih starosnih doba mogu progresivnim treningom snage da povećaju veličinu i snagu svojih mišića, ali brzina sticanja snage je nešto veća tokom rasta i razvoja u periodu između 10. i 20. godine.
Još jedan od razloga izbegavanja poređenja sa drugim osobama je dužina udova. Pod uslovom da su sve ostale karakteristike jednake, osobe sa kraćim udovima mogu da koriste veće opterecenje od osoba sa dugim udovima, zbog toga što faktori koji povoljno utiču na snagu poluge povećavaju efektivnu proizvodnju sile. Recimo, osobe koje imaju identičan kapacitet snage u svojim bicepsima ona koja ima kraću podlakticu može da drži veću težinu sa laktom savijenim pod uglom od 90 stepeni zbog prednosti u pogledu snage poluge.
Dužina mišića je još jedan faktor koji utiče na snagu. Mišići se sa kostima spajaju vezivnim tkivom koje se naziva tetive. U zavisnosti od dužine kostiju neke osobe imaju duge mišiće sa kratkim tetivama, a neke kratke mišiće sa dugim tetivama. One osobe koje imaju duge mišiće imaju veći potencijal za razvijanje veličine i snage mišića od osoba sa relatvno kratkim mišićima.
Većina žena i muškaraca ima prilično ujednačenu mešavinu sporokontrahujućih i brzokontrahujućih mišićnih vlakana u većini svojih mišića skeleta. Ali ipak neke osobe nasleđuju veći procenat sporokontahujućih mišićnih vlakana i time je povećan njihov potencijal za vežbanje izdržljivosti. One osobe koje nasleđuju veliki procenat brzokontrahujućih mišićnih vlakana imaju povećan potencijal za aktivnosti u kojima je potrebna snaga. Obe ove vrste mišićnih vlakana pozitivno reaguju na trening sa progresivnim opterećenjem, ali brzokonrahujuća vlakna će postići veći porast veličine i snage ( hipertrofije). Samim tim osobe sa dominantnim brojem brzokontrahujućih mišićnih vlakana mogu dobiti bolje rezultate iz svog programa treninga snage.

Mirjana_profile_pic_copy