You are here

Hidriranje tokom vežbanja

Sportisti koji unose tečnost u toku vežbanja imaju evidentne koristi u koje spadaju održavanje sportskih perfomansi i usporavanje porasta srčane frekvencije i temperature tela koje izaziva vežbanje. Poboljšava se i održava se dotok krvi do kože. Neunošenje dovoljno tečnosti u toku vežbanja povećava veliki faktor rizika za nastanak toplotne iscrpljenosti.

Najbolja strategija koju sportisti treba da usvoje da bi izbegli toplotnu iscrpljenost i održi sportske rezultate jeste da piju tečnost u toku vežbanja. Dodavanje ugljenih hidrata i elektrolita tečnostima donosi sportistima izvesne prednosti nad običnom vodom.Uključivanje ugljenih hidrata u rastvor za rehidrataciju poboljšava sposobnost sportiste da održava ili povećava radni kapacitet za vreme vežbanja i odlaže pojavu iscrpljenosti.Uneseni ugljeni hidrati pomažu sportistima da izbegnu potrošnju mišićnog glikogena,kao i da obezbede gorivo za mišiće kada je nivo glikogena već nizak.Ugljeni hidrati takođe pomažu u održavanju mentalnih funkcija ,koje su od suštinskog značaja za održavanje parametara mišićne i opšte izdržljivosti.Mentalni zamor izaziva mišićni zamor čak i kada mišići imaju izobilje glikogena i tečnosti.Vazno je razmotriti koncentraciju ugljenih hidrata i tip ugljenih hidrata.Iako ne postoje velike razlike između efekta glukoze,saharoze,maltodekstrina i skroba na perfomanse vežbanja,napici fruktoze mogu izazvati gastrointestinalne tegobe.maltodekstrini su manje slatki od saharoze i fruktoze ,tako da oni mogu da se koriste kao izvor energije iz ugljenih hidrata a da ukus rastvora ne postane neprijatno sladak.Obezbeđivanje ugljenih hidrata u tečnom obliku omogućava sportistima da reše dva problema odjednom energija i tečnost ,preferira se unos ugljenih hidrata u tečnom obliku.

Treba se razmotriti i količinu ugljenih hidrata koji se unosi u toku vežbanja, unos prevelike količine prebrzim tempom može izazvati stomačne tegobe i barem povremeno, povući potrebnu tečnost iz mišića i kože da bi se razredila prekomerna koncentracija rastvora u crevima. Za razliku od toga , unos tečnosti koja sadrži premalu količinu ugljenih hidrata može da ostane bez efekta na sportsko postignuće.Sportisti treba da unesu približno jedan gram ugljenih hidrata po minutu vežbanja.Taj nivo unosa može da se postigne pijenjemrastvora koji sadrži 6 do 8% ugljenih hidratau količini od 0,6 do 1,2 l na sat. Koncentracije veće od 8 % mogu izazvati odlaganje želudačnog pražnjenja i ne dovode nužno do bržeg ili boljeg metabolizma ugljenih hidrata u toku vežbanja. Druga važna prednost konzumiranja rastvora od 6 % jeste brži crevne apsorpcije u odnosu na čistu vodu.To znači da unosom sportskih napitaka tokom vežbanja ravnoteža tečnosti u organizmu može efikasnije da se održava, uz povećano dopremanje ugljenih hidrata do krvi i aktivnih mišića.

Napomena deo teksta iz Bartoli W i Pate RR Efects of intesting 6% and 12% glucose electrolyte Europiean Journal 1988.

Marko_profile_pic_copy