
Vrlo rano sam se interesovao za to koliko je čovek jak, koju težinu može da podigne? Krenuo sam u teretanu vrlo rano sa 14 godina i ovo me pitanje već od početka bavljenja treninzima sa tegovima jako interesovalo. Prvo sam mislio da je to bodi bilding. Posle sam uvideo da nisu svi bilderi jaki, da ne dižu svi bilderi velike kilaže, oni više koriste teg da bi oblikovali svoje telo. Posle sam mislio da je to klasično dizanje tegova, ali oni imaju "samo" 2 discipline nabačaj - izbačaj i trzaj. Pre su imali i stojeći potisak ali su to povukli iz zdravstvenih/bezbednosnih razloga. Posle sam mislio da je to powerlifting. On se sastoji iz 3 discipline: čučanj, benč pres i mrtvo dizanje. To uglavnom obuhvata snagu i gornjeg i donjeg dela tela, ali opet to nije to.
Da krenemo redom opširnije o sportovima koje sam dosad naveo pa da vidite razlog zašto to nije dovoljan pokazatelj toga ko je najjači čovek na svetu.
Bodi bilding
Kao što i ime sugeriše, manje se radi o atletskim performansama, a više o izgradnji estetskog tela. U treningu bodibildinga fokus je više na treningu hipertrofije nego na maksimalnoj kondiciji, jer je potrebno da izgradite dosta mišićne mase. Zato je podeljeni trening uobičajen, gde se svaki trening dan fokusira na jedan deo tela. U zavisnosti od toga da li ste početnik u ovom sportu,napredni vežbač ili iskusni vežbač,trening se može podeliti na veoma fine treninge, npr. Ne vežba se na jednom treningu ceo gornji deo tela , već samo ruka (biceps,triceps) ili rame, noge, grudni mišić, leđa. Postoji znatno više izolacionih vežbi u bodibildingu nego u ostalim sportovima, pošto mišići mogu da se razrade tačnije kroz vežbe izolacije. Mnogo više nego u drugim sportovima snage. Ishrana je ovde glavni fokus, ili jednako važan kao i sam trening. Uz optimalnu apsorpciju hranljivih materija, telo bi trebalo da izgradi što više mišićne mase i da ima samo minimalan sadržaj masti. Bodibilder obično ima dve različite faze: izgradnju mišića i gubljenje masti. Obe naizmenično, u isto vreme ne može. Takmičenja se takođe odvijaju u bodibildingu. U njima se odvija procena estetike sportiste. Podela različitih klasa se zasniva na vrsti i težini figure. U zavisnosti od klase tipa, mišići su manje razvijeni ili razvijeniji. Među ženskim kategorijama, na primer, bikini sportisti imaju najmanje razvijene mišiće. Previše mišića je nepoželjno u ovom razredu. Pored estetskih mišića, nizak sadržaj masti u organizmu je izuzetno važan.
Klasično dizanje tegova
Dizanje tegova je težak atletski sport gde je cilj da se podigne što veći teret iznad glave prema fiksnom nizu pravila. Takmičari se takmiče u dve discipline, nabačaj-izbačaj i u trzaju. Imaju 3 pokušaja po disciplini i krajnji rezultat se dobija na osnovu zbira dve najveće podignute težine po disciplini. Recimo ako je to u nabačaju i izbačaju najbolji rezultat 240kg a u trzaju 200kg onda zbir toga je 440kg.
Powerlifting
Powerlifting je sport snage koji se sastoji od tri pokušaja podizanja maksimalne težine na tri lifta: čučnju, benč presu i deadliftu. Kao i u sportu olimpijskog dizanja tegova, on uključuje sportistu koji pokušava da maksimalno podigne teret dvoručnog tega natovarenog tegovima. Powerlifting je evoluirao iz sporta poznatog kao "čudni liftovi", koji je pratio isti format od tri pokušaja, ali je koristio širu raznovrsnost događaja, sličnih strongmen konkurenciji. Na kraju su čudni liftovi postali standardizovani na sadašnja tri. Isto kao i u bodi bildingu, klasičnom dizanju tegova i ovde ima kategorije po telesnoj težini počev od 52kg pa do +105kg.
Strongman
Tako se došlo na ideju da bi trebalo napraviti jedno takmičenje gde će takmičari u više disciplina odmeriti snage, gde će pored statičke snage biti prisutna i izdržljivost i kondicija i eksplozivnost i gde će strongman takmičari u 6 disciplina gde je uključeno sve gore navedeno odlučiti ko je u stvari najjači. Tu dolazimo do 2 ključna čoveka kada je strongman i njegova istorija u pitanju a to su David Webster i Douglas Edmunds. Edmunds je poznat kao kum strongman sporta, osnivač, organizator, glavni sudija.
Takmičenje WSM (world strongest man) je nastao davne 1977 godine i smišljen je tako da ni teški atletičari (bacači koplja, kugle itd) a ni klasični dizači tegova nemaju prednost nego da ljudi stvarno mogu da vide sirovu snagu i da odluče ko je najjači čovek na svetu. U početku to je bilo nošenje frižidera, savijanje gvožđa, savijanje tiganja, cepanja telefonskih imenika te su stvari više ličile na cirkus nego na pravi izbor najjačeg čoveka. Posle su počeli iz Škotskih igara da ubacuju podizanje kugle, podizanje balvana itd .Danas je stiglo dotle da strongman disciplina može biti bilo koja samo treba malo mašte i naravno da se koristi snaga u toj disciplini. Za to sam ja recimo u svojoj bogatoj strongman karijeri imao prilike da držim sa ispruženim rukama 20kg kobasica na što je duže vreme moguće ili na jednom takmičenju u Slovačkoj gde je glavni sponzor takmičenja bila firma za izgradnju smo držili 12 cigle na što je duže vreme moguće, ali bilo je disciplina koje su slične kao kod sumo rvača gde smo morali jedno drugog da izguramo iz kruga. No sa vremenom su se naravno izkristalisale discipline koje su postale najpopularnije i iz tih disciplina organizator takmičenja odabira 6-8 disciplina. Ako takmičenje traje 2 dana onda može i više. Najučestaliji broj disciplina je 6 ako se radi o jednodnevnom takmičenju. Tu se gleda,da ima statičkih disciplina (kao što je čučanj,mrtvo dizanje, podizanje balvana itd), eksplozivnih disciplina (kao recimo bacanje bureta u vis), pa disciplina gde se nose predmeti (kao što su koferi, okvir, super yoke itd.), pa onda disciplina na izdržljivost (gde se drži auto,teg na maximalno vreme moguće) i na kraju obavezno podizanje kugle, koja je pravi pokazatelj ljudske snage.
Naravno danas pored WSM takmičenja imamo i Europe strongest man takmičenje, pa Arnold Švarceneger strongman klasik, Rogue Invitational, Champions League koji se sastoji od 16 takmičenja godišnje po celom svetu koji se stalno takmiče i na kraju se sabiraju bodovi isto kao u Formuli 1. Ovde i mi imamo Svetskog Šampiona za 2012 godinu to je bio naš Ervin Katona. Pored ovih takmičenja imamo još Shaw Klasik i World Ultimate Strongman kao i državna takičenja u više od 30 zemalja.
Da navedem i najpopularnije discipline koje su odolele vremenu i privukle veliku pažnju obožavatelja i to toliko da recimo od nekih disciplina imamo i Svetsko Prvenstvo kao što je to slučaj sa podizanjem balvana.
Najpopularnije strongman discipline:
Deadlift (i njegove varijacije: Elephant šipka/sa Hummer gumama/ Silver Dollar deadlift/ Deficit deadlift / Car deadlift/ Barrel deadlift)
Čučanj (i njegove varijacije: Giant Barbell/ Barrel)
Podizanje kugli (Atlas Stones/ Castle stones)
Podizanje Prirodnog kamena (Husafell Stone, Dinnie Stones, Inver Stones, Steinstossen etc.)
Podizanje balvana/ Axle potisak/ Viking potisak
Podizanje jednoručne bučice/ Cyr bučice/ Inč bučice
Vučenje kamiona,traktora,autobusa,voza,aviona
Nošenje Super Yoke/ Bale Tote/ Nošenje okvira
Nošenje kofera/ Timber carry
Bacanje bureta u vis/ bacanje tega u vis
Loading Medley
Power stairs/ Duck walk
Fingal's Fingers/ Norse Hammers
Hercules hold/ Front hold/ Deadlift hold
Conan's Wheel/ Basque circle
Prevrtanje auta/Prevrtanje guma
Savijanje šipke
Discipline za jačinu podlaktice
To su samo neke od više stotina disciplina koje su korišćene od 1977 godine do danas.
Čovek sa najviše osvojenih WSM titula je Mariusz Pudzianowski, ali po mom mišljenju najjači čovek ikada i čovek koji drži Svetske rekorde u skoro svakoj disciplini i kojeg ja smatram najjačem čovekom svih vremena je Zydrunas Savickas. Da nije bilo rascepa u WSM federaciji i da nije otišao u IFSA organizaciju gde je isto osvojio 2 Svetska prvenstva, gde su svi najbolji strongmani u to vreme prešli Savickas ili kako ga obožavaoci zovu Big Z bi imao 6 titula ustvari i sada ima ali ne u WSM.Pošto u sportu nema ako zato kažem da je po broju titula najbolji Mariusz Pudzianowski, ali najjači čovek ikada je Zydrunas Savickas. Recimo rekord u podizanju balvana je držao skoro 20 godina što je u strongman sportu jako dugo. Pored svih silnih rekorda ima i više Ginisovih rekorda.
Osim Klasičnog dizanja tegova(mada sam i to praktikovao u svom strongman treningu radi eksplozivnosti) u ostalim sportovima sam se takmičio sa više-manje uspeha. U Bodi bildingu sam Prvak Vojvodine, 3 plasirani na Državnom Prvenstvu. U powerliftingu pogotovo u benč presu što je jedna disciplina iz powerliftinga sam Petostruki Svetski Prvak, dvostruki Evropski Prvak, i svetski rekorder u kategoriji do 125kg. U strongmanu najbolji rezultat mi je 3 mesto na Balkanskom Prvenstvu. Za klasično dizanje tegova su mi rekli da sam trebao mnoooogo ranije da se počnem baviti a ne u svojim tridesetim godinama, tako kao što sam već napomenuo praktikoovao sam ta dizanja u svom strongman treningu pogotovo nabačaj/izbačaj radi eksplozivnosti, ali to tehnički nije bilo lepo kao što je trebalo biti. Da sam na vreme naučio tehniku dizanja dizao bih puno veće težine i u ovom sportu, ali pošto toga nema u Bačkoj Topoli a ja nisam imao sredstava da putujem svaki dan za Suboticu ostaje malo žal za time, ali možda mi je ipak suđeno da budem petostruki prvak Sveta u benč presu.