You are here

Koristi od treninga snage

 

Trening snage je proces vežbanja sa postepeno većim opterećenjem radi jačanja muskuloskeletnog sistema. U fiziološkom pogledu, redovan trening snage ima za rezultat sledeće pozitivne adaptacije:
- veća veličina mišićnih vlakana
- veća snaga kontrakcije mišića
- veća vučna snaga tetiva
- veća snaga kostiju
- veća vučna snaga ligamenata

Ove promene u musuloskeletnom tkivu imaju izuzetan značaj na fizički kapacitet, fizički izgled, metaboličku funkciju i rizik od povreda.

Fizički kapacitet
Fizički kapacitet se definiše kao sposobnost osobe da obavlja rad i vežbanje. Mišići koriste energiju da izvedu pokret i proizvedu snagu. Trening snage posebno povećava veličinu i snagu naših mišićnih vlakana, imajući kao rezultat veći fizički kapacitet za vršenje rada. Jači mišići omogućavaju nam da podignemo veću težinu jednom ( mišićna snaga) i da podignemo manju težinu više puta ( mišićna izdržljivost ).

Fizički izgled
Naši mišići skeleta imaju mnogo veze sa našim ukupnim stasom. Tako da trening snage moze da igra veliku ulogu u poboljšanju naše telesne konstitucije i fizičkog izgleda. Na primer žena koja ima 52 kg i 24% telesne masti (12,5 kg telesne masti i 39,5 kg težine bez masti). Ako izgubi 2 kg masti i dobije 2 kg mišićne mase, ona će i dalje biti teška 52 kg, ali ce imati 20% masti ( 10,5 kg težine masti i 41,5 kg težine bez masti ). Iako njena telesna težina ostaje nepromenjena , ona ima manje masti, a više mišića i izgledaće čvršće, mršavije i zgodnije. Dakle, na naš fizički izgled pozitivno može da utiče povećanje mišićne mase, a negativno njen gubitak. Ako ne treniramo redovno, posebno posle 25 godine starosti, gubimo više od 230g mišićne mase svake godine.

Metabolička funkcija
Mišić je veoma aktivno tkivo sa visokim energetskim potrebama za procese održavanja i obnavljanja mišića. Čak i dok spavamo, naši mišići skeleta su odgovorni za više od 25% potrošnje kalorija. Znači povećanje mišićnog tkiva prouzrokuje povećanje u brzini našeg metabolizma, dok smanjenje mišićnog tkiva prouzrokuje smanjenje brzine našeg metabolizma.

Rizik od povreda
Pored toga što naši mišići funkcionišu kao motori tela, oni služe i kao amortizeri i kao sredstva za održavanje ravnoteže. Jaki mišići potpomažu amortizovanje ponavljajućih sila prizemljenja kojima smo izloženi pri aktivnostima kao što je trčanje i aerobik. Uravnotežen razvoj mišića smanjuje rizik od povreda, usled prekomernog naprezanja koja se javljaju, kada je jedna grupa mišića mnogo jača nego suprotstavljena grupa mišića. Na primer, džoging, više napreže posteriorne nožne mišiće nego anteriorne, stvarajući disbalans mišića koji može da prouzrokuje povrede kolena. Da bi se smanjio rizik od neuravnoteženog razvoja mišića, treba raditi na mišićnim grupama kao što je gastocnemius i anterior tibialis u nozi, kvadriceps u butini, mišići donjeg dela leđa i abdomena u trbušnom delu, pectoralis, latissimus dorsi i deltoid u torzu, biceps i triceps u ruci, i fleksori i ekstenzori u vratu. Trening snage koji se bavi svim većim grupama može biti najefikasnije sredstvo za smanjenje rizika od povreda i mnogih degenerativnih oboljenja. Trening snage takođe povećava gustinu minerala u kostima, poboljšava metabolizam glukoze, smanjuje krvni pritisak u mirovanju, popravlja nivo lipida u krvi i olakšava bol od artritisa.

Mirjana_profile_pic_copy