You are here

Pozitivan transfer

Ono što razdvaja nekoga ko je vrhunski u svom poslu i nekoga ko samo odrađuje taj isti posao je želja za napretkom, razmišljanje koje je šire, inovativnije u odnosu na ostale koji taj posao rade. Kada se profesionalno bavimo nekim poslom, svakako najviše energije trošimo radeći svoj posao u nekom užem smislu. Međutim, ono što svakako pomaže da napravimo korak od običnog radnika ka radniku koji je velemajstor svog zanata, jeste izučavanje i oblasti koje nisu usko vezane za posao koji obavljamo, ali poznavanje tih oblasti ima pozitivan transfer na naš posao.

Ovo o čemu ja pišem smo uglavnom svi već radili, a da možda nismo bili ni svesni. Novi korak u svemu tome je da postanemo svesni da smo to već u nekom trenutku radili, da nam je to sve donelo dobro i da nastavimo istraživati stvari koje mogu doprineti našem rezultatu.

Kada dete krene da trenira džudo, trenira samo džudo do recimo dvanaeste godine. Tada aktivnosti kreću u još nekom pravcu, recimo trčanje i vežbice snage, elementi gimastike. Koju godinu kasnije uključuje se teretana, elementi atletike. No to su nekako aktivnosti tradicionalno prihvaćene kao baza za ozbiljno bavljenje bilo kojim sportom. Uglavnom nas je neko naučio da to tako ide i nismo mnogo razmišljali zašto je to tako. Nismo to videli kao izlazak iz uskih okvira džudoa na naka druga polja, a sve u svrhu da budemo bolji džudisti. Džudista ne ide u teretanu da bi bio jači u teretani nego u džudou. Zbog tih već dugo prihvaćenih dodatnih elemenata nam već glupo zvuči pretpostavka „da bi bio dobar u džudou trebalo bi da radim samo džudo“.

Najprostije rečeno, lakše ćete baciti čoveka ako vam je apsolutna snaga veća nego manja, a apsolutnu snagu ćemo podići u teretani, ne na džudou. Izdržljivost ćete najbolje podići kroz dosta intenzivnih borbi, ali previše intenzivnih borbi može dovesti do manjih ili većih povreda, pa intenzivne borbe zadržavamo na optimalnom obimu, a izdržljivost podižemo zavidan nivo dodavanjem recimo intervalnih trčanja i kružnih vežbi snage. Takođe, ni ovde ne smemo zanemariti jako bitan psihički faktor, pa nalazimo različite načine koji će osvežiti prezasićenu glavu, a opet biti adekvatan trening.

Nemojte prestati da istražujete mogućnosti za napredak i nemojte se zaustaviti na tradicionalno poznatim stvarima. Svakako te stvari treba primenjivati jer su dokazano dobre, ali 21.vek je, svi mnogo treniraju, tradicionalni trening je postao osnova, vidici se moraju proširivati.

Radeći na stvarima koje su na neposredan ili posredan način povezane sa našim poslom nikako nije rasipanje energije, često je jako produktivno i može dovesti do lepih napredaka. Istražujte šta to može imati pozitivan transfer na ono što radite i nastavite sa napretkom, a ja ću u već nekom od narednih tekstova detaljnije pisati o tome šta sve ja radim kada je moj posao u pitanju i nadam se na taj način vam dati neku korisnu ideju ili vas pokrenuti na konstruktivno razmišljanje.

KRAJ PRVOG DELA

Aleksandar Kukolj
Džudista