You are here

Tekvondo - istorija veštine

Taekwondo je vrsta borbe bez oružja koja vodi poreklo iz drevne Koreje. "Tae" znači noga, udariti nogom ili uništiti nogom, "Kwon" je ruka, udariti rukom ili uništiti rukom ili pesnicom, a "Do" znači put ili metod.

Taekwondo je samoodbrambena tehnika borbe bez oružja koja uključuje primenu udaraca nogama i rukama (sa zemlje i iz skoka), blokove, eskivaže, itd. Sistem taekwondo tehnike čine: bazična tehnika, poomsae, borbe, tehnike lomljenja i samoodbrana. Taekwondo je sistem treninga tela i uma u kome je naglasak stavljen na razvijanje moralnog karaktera.

Taekwondo je borilačka veština nastala kombinovanjem različitih borilačkih stilova. Najstariji podaci o Taekwondo-u datiraju oko 50. godine pre nove ere. Tae kyon se smatra najranijom formom Taekwondo-a. Slike koje su pronađene na tavanicama Muyong Chonga, kraljevske grobnice Koguryo dinastije, prikazuju nenaoružane ljude koji koriste tehnike veoma slične onima koje se danas koriste u Taekwondo-u.

Iako se Tae kyon po prvi put pojavio u Koguryo kraljevini, Hwarang do ratnici Silla kraljevine su ti koji su zaslužni za razvoj i širenje Tae kyon- a širom Koreje.

Za vreme Silla dinastije (668 - 935), Tae kyon uglavnom je bio sportska i rekreativna aktivnost. Ime Tae kyon promenjeno je u Subak.

Prva šire distribuirana knjiga o Tae kyon (Subak)-u, nastala je za vreme Yi dinastije (1397 - 1907). To je bio prvi put da je učenje Subaka bilo namenjeno široj javnosti. Do tada, veština je bila ograničena samo na vojsku.

1909. godine, Japanci su okupirali Koreju. Okupacija je trajala čitavih 36 godina. Da bi kontrolisali korejski patriotizam, Japanci zabranjuju vežbanje svih borilačkih veština, korišćenje korejskog jezika, pa čak spaljuju i sve knjige napisane u Koreji.

Upravo ova zabrana bila je zaslužna za obnavljanje interesovanja za Subak. Mnogi Korejanci organizovali su se u tajne grupe i vežbali borilačke veštine u zabačenim budističkim hramovima. Mnogi ljudi napuštali su Koreju da bi učili borbene veštine u drugim zemljama kao što su Kina i Japan.

1943. godine, Džudo, Karate, i Kung Fu stigli su u Koreju i borilačke veštine ponovo počinju da stiču popularnost.

Prva Taekwondo škola (Kwan) osnovana je u Yong Chunu, u Seulu, u Koreji, 1945. godine.

Najveća prekretnica za korejske borilačke veštine dogodila se 1952. kada je predsednik Syngman Rhee posmatrao je 30- minutnu prezentaciju korejskih borilačkih veština. Posebno je bio impresioniran kada je Tae Hi Nam polomio 13 crepova jednim jedinim udarcem. Posle demonstracije Rhee je razgovarao sa Choi Hong Hijem i naredio da svi korejski vojnici budu obučavani borilačkim veštinama.

U to vreme u Koreji, specijalne grupe komandosa vičnih borilačkim veštinama, formirane su da bi se borile protiv komunističkih snaga Severne Koreje. Jedna od najistaknutijih jedinica, čuvena po mnogim neverovatnim akcijama bila je poznata kao Crni tigrovi.

Aprila 1955. godine, na skupu direktora škola borilačkih veština, istoričara i promotera Tae kyon- a, odlučeno je da se svi različiti stilovi spoje u jedan radi postizanja zajedničkih ciljeva. Novo ime za veštinu, Tae soo do, prihvaćeno je od strane svih majstora. Dve godine kasnije, ime je ponovo promenjeno, ovoga puta u Taekwondo. Naziv je predložio general Choi Hong Hi koji se i smatra ocem savremenog Taekwondo-a.                         

Neslaganje između različitih škola koje se nisu ujedinile nastavljeno je do septembra 1961. godine kada je zvaničnim dekretom novih vojnih vlasti naređeno ujedinjenje u jednu organizaciju pod nazivom Korejska Taekwondo Asocijacija (KTA), sa generalom Choi Hong Hijem na svom čelu.

Taekwondo je postao jedan od zvaničnih događaja na godišnjem nacionalnom sportskom skupu u Koreji. KTA je poslala instruktore i timove za demonstraciju širom sveta, a u Koreji, Taekwondo se brzo proširio na srednje škole i fakultete.                                                                       

U martu 1966. godine, general Choi osnovao je Internacionalnu Taekwondo Federaciju (ITF) čiji je postao predsednik. Choi se kasnije povukao sa mesta predsednika Korejske Taekwondo Asocijacije i premestio sedište ITF - a u Montreal, u Kanadu. Akcenat u veštini stavlja na vežbanje samoodbrane a ne sportske borbe.

Za novog predsednika KTA izabran je Young Wun Kim koji je prekinuo veze KTA sa ITF-om i 28. maja 1973. godine osnovao Svetsku Taekwondo Federaciju (WTF). Te godine održano je i prvo Svetsko prvenstvo u Taekwondo-u, u Seulu, u Koreji.

WTF jedina je zvanična organizacija priznata od strane Vlade Republike Koreje kao međunarodno upravljačko telo za Taekwondo. Svetska Taekwondo Federacija mnogo je od tada doprinela standardizovanju pravila sportskih borbi i organizovanju svetskih takmičenja.

Posle drugog svetskog prvenstva u Taekwondo-u, WTF postaje član Generalne skupštine internacionalne sportske federacije (GAISF) koja je usko povezana sa Internacionalnim Olimpijskim Komitetom (IOC). IOC prima WTF u članstvo u julu 1980. godine. 1982, Generalna skupština IOC-a određuje Taekwondo za sport koji će biti demonstriran na Olimpijskim Igrama 1988. u Seulu, u Koreji.

Na Olimpijskim Igrama u Sidneju 2000. godine, Taekwondo je postao zvanični olimpijski sport.

 

 

Reference:

 

Bill Pottle, Katie Pottle. (2013). Taekwondo: A Practical Guide to the World's Most Popular Martial Art. USA.

Ikpil Kang, Namjung Song (2007). The Explanation of Official Taekwondo Poomsae. Korea.

Kyong Myong Lee, Dr.h.c., Ki- young Jeong, Jung- heon Kim, Ph.D. (2008). The Book of WTF Poomsae Competition. Korea.

Yeon Hee Park, Yeon Hwan Park, John Smallwood (2009). Tae Kwon Do: The Ultimate Reference Guide to the World's Most Popular Martial Art. New York.

 

Aleksandra Branković
Lekar - savetnik za sportske povrede