You are here

Važno je biti i trajati

Kažu da je teško biti prvi, ali da je još teže zadržati tu poziciju. To isto može da se kaže i drugim rečima: nije uspeh samo biti, već trajati.
Sa svojih 40-ak godina sam jedan od najstarijih powerliftera kod nas, a često i na međunarodnim takmičenjima. Volim ovaj sport - šta mogu? Pravio sam pauze i oproštaje, ali sam se iznova vraćao čeličnoj šipki i tegovima. To je deo mene, od kad me je zagrizla “gvozdena buba”, nema mi spasa.
Ranijih godina sam se lakše i brže vraćao u vrhunsku formu, a sad je već postalo teže, napornije i neizvesnije. Da budem iskren, počeo sam da paničim kada mi se ni posle mesec dva nije desio očekivani priliv snage. Kao da sam na pokretnim stepenicama koje idu u suprotnom smeru. Bacio sam se na analiziranje mojih dnevnika treninga i deset godina unazad, gledao po internetu, Razmišljao… Ali dugo mi se nije javljalo rešenje. Šta se to dešava samnom? Zašto mi se ne vraća snaga? Radio sam sve isto kao i ranije... Možda čak i pametnije, a čučanj me “gužva” već na 280, a benč na 240 kg. Kod mrtvog sam se povređivao skoro svaki drugi trening...
Teorija kaže da je za uspeh u sportu, a pogotovo u teškoatletskom, potrebno sveto trojstvo ili trougao čija temena obrazuju trening - ishrana - odmor. Trening mora da bude jak, ali i pametan da ne bi došlo do povređivanja ili zamora. Ishrana treba da bude izbalansirana po mnogim parametrima da bi doprinela oporavku nakon treninga i dala snagu za napredak. Odmor... Ma ima nešto sa odmorom... 8-9 sati da spavamo. Ja ako spavam više od 7 sati ceo dan sam ošamućen. Kako da povećam taj odmor?
Rešenje mi se samo javilo. Zbog prirode poslova kojim se bavim i mnogočlane porodice sa različitim zahtevima dešavalo mi se da propustim isplanirani trening, pa i dva. Snimao sam neke filmove, rijalitije, a i putovao, pa mi se desi da ispustim i po 7 dana treninga. Naravno da me je grizla sportska savest jer “bez treninga - nema napretka”. Sav nevoljan i zabrinut sam se vraćao u teretanu nakon pauze i svaki put se iznenadim da sam jači nego što sam očekivao. Počeo sam da eksperimentišem sa pauzama i treninzima i došao do, za mene veoma značajnog, otkrića - kako da grupišem dane treninga i dane odmora u sistem.
I to je, otprilike, ovako:

  • trening 1
  • dan odmora
  • trening 2
  • dan odmora
  • trening 3
  • 5 dana odmora

Pa opet Jovo nanovo. Tri dana treninga, pa pet dana odmora. I ja sam kao nov...
Ne smatram da je ovo pravilo koje će važiti za sve, ali je zgodno kao iskustvo i kao smernica da sa godinama organizmu treba više vremena da se oporavi kako samim mišićima tako i centalnom nervnom sistemu koji se zasiti brže.
Dakle, s godinama napornog treninga trougao trening - ishrana - odmor prestaje da bude jednakostranični. Potrebno je više odmora i u toku dana, a posebno veći broj dana kada ništa ne vežbamo.
Dragi prijatelji stojim nam na raspolaganju na forumu za sva pitanja vezana za trening i tegove. Takođe me možete kontaktirtati i preko emaila a i na stranicama facebook-a .

 

 Milan_profile_pic_copy