You are here

Vežbanje i ishrana rekreativaca

Vežbamo sa različitim ciljevima. Nekome je bitna snaga, drugom lep izgled, trećem dobra kondicija, izdržljivost, ili sve ovo zajedno. Sve ovo zaista i možemo da postignemo, ali nije svaki način dobar način. Zna se da je da je sveto trojstvo uspeha, vežbanje, ishrana i odmor. Ovo se mora izbalansirati tako da se postignu najbolji rezultati, sa najmanje uloženog truda, jer mi pored vezbanja imamo i profesiju, privatni i društveni život...

Elem, što se tiče vežbanja prihvaćeno pravilo je da je nekakav minimum bar tri ili četiri treninga nedeljno u trajanju od jednog sata. Sam trening možemo organizovati sami, što je lošija varijanta ako nemamo iskustva ili organizaciju treninga poveriti iskusnom treneru što je mnogo bolja opcija. Što se tiče odmora, noćni san je nezamenljiv i bilo bi potrebno da spavamo imeđu šest i osam sati, neprekidno. Ovo je bitno u toliko pre što se određeni procesi u organizmu upravo i dešavaju u toku noći i to u vreme spavanja. Tu ima svega od oporavka organizma, regeneracije tkiva, rasta itd...Dolazimo do hrane i naravno vode.

Ovo uopšte nije tako jednostavno kao što izgleda. Sveta stvar dobre ishrane je hidracija organizma. Kad ovo kažemo misli se na dovoljnu količinu tečnosti a kao jedina opcija je zdrava voda. Ujutru obavezno uzimamo dve čaše, mlake vode od po dva decilitra i to odmah po buđenju, ovo nastavljamo uzimanjem po dva decilitra vode pre svakog obroka, nikako za vreme i posle kao i jedne čaše od dva decilitra pre odlaska na spavanje. Ostala tečnost do ukupno dva litra dnevnih potreba za tečnošću zadovoljavamo kroz hranu, kafu, čaj i slično. Hranu koju uzimamo treba da podelimo na više obroka, pravilo je da se unos hrane podeli na pet obroka, količinski u veličini pesnice konzumenta.

Hrana naravno mora da sadrži gradivne, energetske i zaštitne materije da bi zadovoljila potrebe organizma. Vežbači ovo posebno moraju da primenjuju i da koriste izbalansiranu ishranu zbog povećanih potreba njihvog organizma. Napominjemo da treba uzimati kvalitetne namernice, što se proteina tiče tu su belo meso, belanca, riba, junetina itd, ali zbog povećane potrošnje hranljivih materija potrebno je da se u ishranu uvedu i suplementi pre svega whey protein koji može da se uzme pre ili posle treninga. U Pansportu možete naći veliki izbor kvalitetnih proteina, zavisno od toga šta želite da postignete. Ugljeni hidrati treba da budu zastupljeni kroz bareno i grilovano povrće, ovde pre svega mislimo na pirinač, a takođe za doručak je veoma dobar izbor ovsene pahuljice koje mogu veoma dobro da zadovolje potrebe organizma posle buđenja. Naravno nikada nemojte se odricati u potpunosti nekog parčeta crne čokolade, sa velikim procentom kakaoa, a ovakva izbalansirana ishrana ne isključuje povremene kvalitetne obroke na proslavama rodjendanima i slično. Pored dobrog izbora namirnica koje konzumiramo u glavnim obrocima neophodno je potrebno uneti određene količine vitamna i minerala bilo da se radi o svežem voću i povrću, odnosno ko više voli može da sve ovo pretvori u kvalitetan sok, ali bez ikakvih dodataka, a uvek postoji opcija unosa minerala i vitamina u obliku medikamenata. Pravilo je da se vitamini unose u jutarnjim satima, ovde pre svega mislim na vitamin C, kompleks vitamina B i D vitamin, dok minerale treba unositi u večernjim satima, za miran i kvalitetan san. Ovde pre svega mislim na magnezijum, kalcijum i cink koji pored blagotvornog uticaja na mišićnu muskulaturu imaju dobar uticaj i na nervni sistem, tako da čitav organizam čine jačim i otpornijim. Sve ovo, pa i više od toga možete pronaći na sajtu Pansporta, gde suplemente možete odabrati prema ličnom afinitetu i potrebama. Ako se svega ovog pridržavate uz, kao što smo već napomenuli, neki manji izlet u gastronomiju, vi ćete se sigurno osećati bolje, izgledati lepše i bićete puni energije.

Maja_Pavlovic