You are here

Dijabetes i trening - šta vežbati, kako jesti

 

 

Trening je važan deo kontrole šećerne bolesti. Vežbanje može da pomogne u kontroli nivoa šećera u krvi, ali i da smanji rizik od kardiovaskularnih bolesti i oštećenja nerva kod osoba sa dijabatesom. Takođe povećanje mišićne mase je važan deo kontrole nivoa šećera u krvi.

Ali za osobe sa šećernom bolesti postoje i neka specifičnosti vezane za trening zbog čega smo na Pansport forumu imali nekoliko pitanja vezanih za ovu temu. Jedinstveni izazovi vezani za trening i dijabetes pre svega se odnose na praćenje nivoa šećera u krvi.

Osnovna preporuka je naravno da se prati šećer u krvi tokom dana a naročito pre, tokom i nakon treninga. Nakon određenog vremena praćenja ŠUKa (šaćera u krvi) imaćete dobru sliku o tome kako vaše telo reaguje na trening i kako treba da se spremite za trening i oporavite nakon vežbanja. Ono što je najvažnije sprečiti jeste pad nivoa šećera nakon treninga.

Pre početka vežbanja savetujte se sa vašim lekarom, endokrinologom koja bi vam vrsta treninga odgovarala kao i o eventualnoj promeni režima insulina/oralni hipoglikemika. Savetujte se i koji bi deo dana bio najbolji za trening. Sva ova pitanja (i odgovori) pomoći će vam da bezbednije vežbate. Opšte preporuke su da vežbate oko 150 minuta nedeljno i da izaberete aktivnost srednjeg intenziteta kao što je brzo hodanje, plivanje ili vožnja biciklom.

Ako uzimate insulin izmerite ŠUK pre treninga i odmah nakon treninga. Ako je nivo ispod 5,6mml/l onda verovatno niste spremni da trenirate i trebalo bi da pojedete nešto sa ugljenim hidratima pre treninga. Ako je nivo šećera između 5,6 i 13,9mmol/l onda ste spremni za trening i to najbolji nivo ŠUKa za trening. Ako je ŠUK iznad 14mmol/l onda ste u crvenoj zoni hiperglikemije i to naročito ako imate i pozitivne ketone u urinu – u tom slučaju bi vas vežbanje moglo uvesti u ketoacidozu jer bi organizam trošio masti i to neefikasno što bi dovelo do ove opasne komplikacije. Ako je nivo ŠUKa preko 16,7mmol/ ne vežbajte, odnosno odložite trening za period kad vam on bude u preporučenom opsegu.

Tokom treninga ako osetite drhtavicu ili vrtoglavicu odmah prekinite trening i pojedite nešto slatko ili popijte pola čaše soka. Isto važi i za osećaj slabosti i drhtavice nakon vežbanja – pojedite manji obrok sa UH kao što je voće ili keks ili čaša voćnog soka.

 

Daniela_potpis_fotografija