You are here

Eliminisanje trans masti - siguran put ka kvalitetnijoj ishrani

 

FDA (Američka agencija za hranu i lekove) predložila je zabranu korišćenja trans masti u ishrani, što će, prema vodećim svetskim nutricionistima, rezultirati smanjenjem stope oboljevanja i smrti od kardiovaskularnih bolesti u narednom periodu. FDA procenjuje da potpuno eliminisanje trans masti može da spreči oko 20 hiljada srčanih udara i oko 7 hiljada smrtnih slučajeva zbog srčanih oboljenja svake godine. Veliki su napori uloženi da se trans masti uklone iz ishrane i to je sada dobar korak ka eliminaciji rizika za nastanak bolesti srca i krvnih sudova u široj populaciji, objavljuje Američka akademija za ishranu i dijetetiku.

Trans masti nastaju procesom delimične hidrogenizacije kojim se dodaje vodonik tečnim biljnim uljima. Postale su popularne zbog svojih mogućnosti u proizvodnji hrane. One čine namirnice stabilnim, što im omogućava duže stajanje na policama, restorani brze hrane ih mogu koristiti više puta bez potrebe da se zameni (prema podacima American Heart Association), manje su podložna užegnuću, znatno su pristupačnije cene. Ali, lošu reputaciju trans masne kiseline stekle su povećanjem nivoa “lošeg” LDL holesterola i smanjenjem “dobrog” HDL holesterola, čime počinje niz zdravstvenih problema u organizmu. Glavni dokaz za potvrdu ovakvog zaključka je istraživanje izvedeno na 120 000 medicinskih sestara 1976. godine (Nurses’ Health Study), koje navodi da se za svakih 2 odsto više unetih kalorija trans masnim kiselinama (umesto ugljenim hidratima), rizik od bolesti udvostručava. Takođe, trans masti uzrokuju zapaljenje koje nije uzrok samo srčanih već i brojnih drugih hroničlnih oboljenja, dok povezanost sa rizikom od nastanka karcinoma još uvek nije praktično pokazana.

Namirnice koje sadrže trans masne kiseline su margarin, kokice iz mikrotalasne, slatkiši, zamrznuta, gotova pica i peciva, kolači u kutijama. Trans masne kiseline pronađene su u velikoj količini i u pomfritu, čipsu, prženoj hrani, vaflima, danskom pecivu, imitacijama sira, u industriji brze hrane, polugotovih jela, pržene hrane i pekarskih proizvoda. Ali industrija hrane neće dozvoliti sebi ovakav gubitak, te već radi na pronalaženju adekvatne, zdravije alternative koja ne menja ukus i teksturu hrane. U tom cilju sve se više razmatraju zdrava ulja, kao što je ulje repice i druga biljna ulja i kako oni mogu biti uključeni u namirnice koje tradicionalno koriste trans masti.

Njujork je još 2006. godine zabranio upotrebu trans masti u restoranima, a ispitivanja su pokazala da su lanci brze hrane kao što su Mekdonalds, Burger King značajno smanjili količinu trans masti koje koriste u pripremi pomfrita. Proizvođači hrane takođe su ograničili upotrebu trans masti, pre svega jer FDA zahteva da se trans masti nalaze na nutritivnim tablicama kao nalepnice na gotovo svim prehrambenim proivodima. Kao rezultat te odluke, u velikoj meri smanjene su trans masti u snabdevanju hranom, a potrošači su počeli više da brinu o svom zdravlju. Ove zabrane već su napravile razliku u ishrani prosečnog Amerikanca . Unos trans masti je opao po osobi od 4,6 grama dnevno u 2006, na oko jedan gram dnevno u 2012. prema podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, a potrebno je više vremena kako bismo videli konkretne statistički značajne podatke.

U Republici Srbiji nije zakonski regulisan nivo trans, kao ni zasićenih masnih kiselina u namirnicama, i ukoliko sagledamo trendove usvajanja pojedinih zakona to se neće desiti skorije, ali, neka nam ovo bude upozorenje šta bi trebalo izbegavati pri planiranju kupovine i jelovnika.

Na kraju, ne smemo pretpostaviti da će izbacivanje trans masti automatski biti dobro za nas - ako uklonimo trans masti iz slatkiša, još uvek ćemo imati dosta ugljenih hidrata! O svemu tome treba voditi računa.

 

Literatura korišćena u izradi teksta:

1: Colón-Ramos U, Monge-Rojas R, Campos H. Impact of WHO recommendations to eliminate industrial trans-fatty acids from the food supply in Latin America and the Caribbean. Health Policy Plan. 2013 Oct 21.

2: Sun Q, Ma J, Campos H, Hankinson SE, Manson JE, Stampfer MJ, Rexrode KM, Willett WC, Hu FB. A prospective study of trans fatty acids in erythrocytes and risk of coronary heart disease. Circulation. 2007 Apr 10;115(14):1858-65.

3: Lopez-Garcia E, Schulze MB, Meigs JB, Manson JE, Rifai N, Stampfer MJ, Willett WC, Hu FB. Consumption of trans fatty acids is related to plasma biomarkers of inflammation and endothelial dysfunction. J Nutr. 2005 Mar;135(3):562-6.

4: Willett WC, Stampfer MJ, Manson JE, Colditz GA, Speizer FE, Rosner BA, Sampson LA, Hennekens CH. Intake of trans fatty acids and risk of coronary heart disease among women. Lancet. 1993 Mar 6;341(8845):581-5.