You are here

Lekovita svojstva majčine dušice

Majkina dušica je jedna od ključnih biljaka naše narodne medicine. Upotreba majkine dušice zasniva se na sadržaju etarskog ulja. Suva herba sadrži oko 0,6% etarskog ulja. Lekoviti sastojci nalaze se jedino u listu i cvetu majčine dušice. Odličan je izvor minerala, među kojima je izuzetno bitno gvožđe. Dve kašičice suve biljke u čaju zadovoljavaju petinu dnevnih potreba organizma za ovim mineralom. Takođe je izvor i mangana, koji poboljšava rad mozga, održava zdravlje kostiju, hrskavice i kože. Najveći značaj majčine dušice u narodnoj medicini se ogleda u sledećem:

• Majčina dušica širi disajne puteve, smiruje kašalj, hripavac, živce. Uspavljuje, pospešuje znojenje. Jača želudac i živce i dobro je sredstvo za dezinfekciju.

• Čaj od majčine dušice kome se dodaje med ubrzava porođaj i olakšava ga. Služi kod neredovne menstruacije, kod smetnji u bešici i bubrezima. Zatim se koristi kod slabosti i seksualnih smetnji jer pojačava, stimuliše seksualne funkcije

• Za jačanje oslabelih, nervnih i reumatičnih pacijenata priprema se kupatilo kome se dolije čaj od te biljke. Može se upotrebljavati za masažu kod reume, gihta, drhtanja (tremora) udova, opšte nervne slabosti i za jačanje mozga.

• Ne sme se zaboraviti na čaj od majčine dušice kod upale pluća, obolelih bronhija i gnojnih procesa u plućima.

• Namočena u rakiji ili maslinovom ulju delotvorna je kod bakterijskih oboljenja creva i pluća.

• Kod glavobolje preporučuje se da se šaka majčine dušice stavi pod rubac ili šešir.

• Koristi se za lečenje akni i bubuljica.

Dokazana je njena jaka antioksidativna aktivnost. Može se koristiti kao antioksidantna komponenta u obliku dijetetskih preparata za sprečavanje ili usporavanje oksidativnog stresa prouzrokovanog slobodnim radikalima ili kao potencijalni prirodni antioksidans u prehrambenoj industriji umesto sinteskih antioksidanasa.

 

Galerija: 
dr Anita Mrdaković
dr medicine
Povezani i slični tekstovi