You are here

Muška menopauza

 

Termin „muška menopauza“ se ponekad koristi da bi se opisalo smanjenje nivoa testosterona  povezano sa starenjem. Ženska menoapuza u takozvana muška menopauza su dve poptuno različite situacije. Kod žena u menopauzi dolazi do potpunog zaustavljanja stvaranja folikula i menstruacije i to sve u relativno kratkom vremenskom periodu. Kod muškaraca, sa druge strane, nema naglog pada testosterona. Do njegovo smanjenja dolazi postepeno a posledica su smanjenje seksualne funkcije, nivoa energije i raspoloženja. Ove promene dešavaju se tokom niza godina i u početku su slabo primetne.

„Andropauza“, kako se još naziva muška menopauza, pored starenje može biti i posledica kasno nastalog hipogonadizma (uzorkovanog promene u hipofizi na primer).

Da bi razumeli nastanak muške menopauze, treba da razmotrimo kretanje nivoa testosterona kod muškaraca. Pre svega nivo testosterona jako varira od muškarca do muškarca. U suštini stariji muškarci imaju niži nivo ovog homorna. Postepen pad nivoa testosterona dešava se posle 30. Godine života i dalji pad je otprilike od oko 1% godišnje. Sa oko 70 godina nivo testosterona je ukupno smanjen za oo 50%. Stim što moramo znati da i neka druga stanja kao što su tzv sleep apnea (zaustavljanje disanja tokom sna) mogu da dovedu do dodatnog smanjenja nivoa hormona. Neki mušarci sasvim solidno podnose niži nivo testosterona, dok se kod drugih javljaju simptomi:

  • Promena u seksualnoj funkciji – smanjenje seksualne želje, manje spontanih erekcija, neplodnost; objektivno vidljivo je smanjenje veličine testisa.
  • Promene u spavanju – nesanica, rano buđenje, loš san.
  • Fizičke promene – povećan nivo telesne masti, smanjenje mišićne mase i snage, smanjenje gustine kostiju, smanjenje kosmatosti, eventualno ginekomastija.
  • Emotivne promene – sam po sebi a i uzrokovoan gore navedenim promenama, može doći do smanjenja samopouzdanja, depresije, dekoncetracije, poremećaja pamćenja.

Važno je napomenuti da su neke od ovih promena normalan deo starenja. Takođe mogu biti i posledica, smanjene funkcije štitne žlezde, derpesije, preterane upotrebe alkohola. Samo određivanje nivoa testosterona u krvi može biti dokaz da se zaista radi o andropauzi.

Ako osetite neku od gore navedenih promena, javite se lekaru. Ali važno je da budete iskreni prema njemu. Samo detaljna istorija bolest može da uputi na pravu dijagnozu, a potom i na terapiju. I sami sebi možete dosta pomoći. Hranite se ispravno, redovno trenirajte, spavajte dovoljno, pijte dovoljno tečnosti, izbegavajte prevelike količine alkohola. Takođe preparati tribulus terrestrisa kao i cink i magnezijum (ZMA) mogu značajno doprineti povišenju nivoa testosterona bez neželjenih efekata.Daniela_potpis_fotografija