You are here

Optimizirajte svoj san uz pomoć melatonina

Dobro je poznato da je san neophodan za naše fizičko i mentalno zdravlje. Postoje razni načini da vam pomognu da bolje spavate: meditacija, isključivanje kompjutera i televizora rano uveče, topli tuševi i hladne spavaće sobe. Međutim, ako ove opcije ne funkcionišu, onda je najbolje uzeti suplemente melatonina. Suplementi melatonina su postali popularno sredstvo za spavanje, jer povećavaju kvalitet i trajanje sna.

 

Šta je melatonin?

Melatonin, koji se često naziva hormon spavanja, reguliše noćne i dnevne cikluse, tj. cikluse spavanja i buđenja. Proizvodi se u pinealnoj žlezdi, koja se nalazi u sredini mozga, i sinhronizuje proizvodnju melatonina sa izlaskom i zalaskom sunca. Naša pinealna žlezda (epifiza) sintetiše malu količinu melatonina, oko 0,2 mg. Nekim osobama to nije dovoljna količina da imaju potreban odmor. Upravo zato, suplementi melatonina mogu biti korisni za lečenje poremećaja spavanja, jer sadrže veće količine melatonina, u odnosu na količinu koja se stvara u telu.

 

Upotreba melatonina

Melatonin je dijetetski suplement i koristi se za:

- nesanicu i poboljšanje sna u različitim uslovima, kao što je jet lag (džet leg) - sindrom promene vremenskih zona prilikom putovanja avionom, jer pomaže da se cirkadijalni ritam tela vrati u normalu.

- poremećaj sna koji se javlja kod osoba koje rade u noćnim smenama.

- visok krvni pritisak - uzimanje melatonina pre spavanja može sniziti visok krvni pritisak.

- migrena - uzimanje melatonina pre spavanja može sprečiti migrene.

- anksioznost pre operacije - uzimanje melatonina na usta ili ispod jezika donekle smanjuje anksioznost pre operacije.

- opekotine od sunca - nanošenje melatonin gela na kožu pre izlaganja suncu pomaže u sprečavanju opekotina. Koristi se samo melatonin ili u kombinaciji sa vitaminom E pre izlaganja suncu.

- rak - uzimanje melatonina oralnim preparatima ili kao injekcija, zajedno sa hemoterapijom ili drugim tretmanima raka, može smanjiti veličinu tumora i poboljšati stopu preživljavanja kod nekih osoba.

- nizak nivo trombocita u krvi (trombocitopenija) udružen sa kancerom - uzimanje melatonina može povećati broj trombocita u krvi.

 

Koja je odgovarajuća doza melatonina?

Tipična doza za suplementaciju (prema istraživanjima) je u rasponu od 1-5 miligrama oko 30 minuta pre spavanja, ali to zavisi od različitih faktora, kao što su starost, stanje osobe i problemi sa spavanjem. Počnite sa nižom dozom da biste procenili svoju toleranciju, a zatim povećajte, ako je potrebno. Obično ćete ga uzimati 1 do 4 nedelje.

 

Interakcije sa lekovima

Melatonin stupa u interakcije sa brojnim lekovima. Stoga, ako ste hronični bolesnik, odnosno ukoliko svakodnevno koristite lekove, potrebno je da se konsultujete sa svojim lekarom, pre nego što počnete da koristite melatonin.

 

Ne zaboravite, melatonin se smatra sigurnim samo za kratkotrajnu upotrebu.

 

Pansportova ponuda melatonina:

https://www.pansport.rs/oporavak-i-regeneracija/melatonin?sku=1397

https://www.pansport.rs/oporavak-i-regeneracija/melatonin-time-release-1mg?sku=596

 

Galerija: