You are here

Plastika, aluminijum i teflon u kuhinji

Određeni materijali (plastika, aluminijum, teflon) bi trebalo da budu korišćeni uz mnogo pažnje u kuhinji, pri kuvanju i čuvanju namirnica.

Nisu svi materijali koji se koriste u kuhinji za kuvanje ili ambalažu namirnica potpuno bezbedni. Svakodnevno korišćenje materijala kao što su plastika, aluminijum ili teflon mogu da ostave posledice po zdravlje. Staklo, porcelan – su zdravije opcije.

 

Plastika

Jedan od aktuelnih fenomena je povećanje broja kancera (dojke, prostate) kao i povećana neplodnost kod muškaraca (broj i kvalitet spermatozoida). Jedan od poznatih razloga su hemijske supstance koje imaju efekat sličan estrogenu, ali su još moćnije – ksenoestrogeni, čiji najpoznatiji izvori jesu pesticidi i plastika. Nasuprot materijalima kao što su staklo ili čelik, koji ostaju stabilni i pri zagrevanju, plastični materijali povećavaju nestabilnost pri zagrevanju. Tj. lako ih je rastopiti.

Šta možemo učiniti:

  • ne odmrzavati u mikrotalasnoj namirnice u originalnoj plastičnoj foliji, prethodno ih odmotati i zagrevati na staklu. Najbolja opcija je izvaditi iz frižidera dan ranije, s obzirom na to da mikrotalasna takođe ima svoje loše strane
  • ne stavljati tople namirnice u omot od plastike
  • ne umotavati vlažne namirnice (filete) u plastične folije – bolje u papir

Aluminijum

Od skora se sve manje prodaju aluminjumski tiganji, samo od neoksidujućeg čelika. Utvrđeno je da materijali od aluminijuma nisu stabilni, već da mogu da emituju čestice u hranu. Stoga bi trebalo biti oprezan sa ovim materijalom, i pre svega izbeći kontakt sa toplim namirnicama. Opasnosti su vezane za senilnost, gubitak memorije, Alchajmerovu bolest.

Šta možemo učiniti:

  • ne kuvati sa aluminijskom folijom
  • ne koristiti aluminijum za umotavanje namirnica, zamoliti mesara ili trgovca da se umota u papir, zamotavati sendviče u papirnu foliju.

Kuvanje na teflonu

Jedan od najpopularnijih načina spremanja namirnica, iako se smatra bezbednim valjalo bi preuzeti određene mere opreza. Na više od 370 stepeni teflon oslobađa više od 15 toksičnih gasova. Ko stavlja tiganj na ovu temperaturu? Uglavnom niko, ali drugo pitanje – ko je nekad zaboravio i ostavio tiganj na vatri? Kako znamo da nema interakcije između ulja koje vri i teflona?
Npr. Kada se teflon zagreje na više od 240 stepeni, toksičnost je takva da može ugroziti život neke ptice koja bi se našla pored. Naravno, za nas bi to bilo mnogo jače. To samo znači da bi trebalo da se preduzmu određene mere opreza,

Šta možemo učiniti:

  • provetravati kuhinju u toku kuvanja
  • najbolje koristiti tiganje od neoksidujućeg čelika ili gvožđa.
  • baciti tiganje koji su „pregoreli“ ili imaju neko vidljvo oštećenje
  • ograničiti temperturu, ne prepržiti namirnice, ne dozvoliti da dimi ulje
  • preferirati druge načine kuvanja – para, rerna, manje prženja

Monika_profile_pic_copy

 

 

 

 

 

 

Originalni tekst