You are here

Povreda butnog mišića (kontuzija kvadricapsa)

Povreda butnog mišića je posledica sile udarca koji deluje na mišić. Udarac sabija mišić o butnu kost, na kojoj se mišić pripaja i dovodi kidanja kapilara i vlakana mišića. Ovaj tip povrede se još naziva i nagnječenje mišića. Posledica je tupe mehaničke sile koja pritiska tkivo mišića i dovodi do oštećenja. Kao posledica ove povrede, dolazi do krvarenja u mišiću. Iako povreda, naizgled, nije opasna, nepravilno lečenje može dovesti do ozbiljnih komplikacija. Sam udarac koji je sportista dobio u mišić ne zvuči strašno – par danja mirovanja, malo hlađenja i – proći će... Međutim!? Povreda dovodi do oštećenja strukture mišićnih vlakana i kapilara.

 

Prerani povratak na teren i nepravilno lečenje može dovesti do dve ozbiljne komplikacije:
- pucanje mišića
- mišićni kalcifikat

Pucanje (ruptura) mišića podrazumeva prekid mišićnih vlakana u većem obimu. Može biti parcijalno (delimično) i kompletno. Pucanje mišića nastaje kada sila istezanja mišićnih vlakana prevazilazi njihovu elastičnost. Nastaje najčešće pri izvođenju ekscentričnih kontrakcija (istezanje zgrčenog mišića) i pri snažnoj kontrakciji povređenog mišića.

Mišićni kalcifikat (miozitis osifikans) predstavlja staranje čvrstog, poput kosti ,stranog tela u mišiću. Kalcifikat nastaje na podlozi krvnog podliva (hematoma) u mišiću, koji nije pravilno lečen. Kalcifikat pravi velike bolove pri treningu i mesto je slabosti mišića.

Postoje dve vrste nagnječenja mišića:

- Intramuskularno predstavlja oštećenje mišićnih vlakana bez kidanja mišićnih omotača. Krvarenje je manje , jer je ograničeno ovojnicama mišića. Poremećena je funkcija mišića zbog bola i umerenog pada snage kontrakcije, međutim nema pojave modrice na koži.
- Intermuskularno predstavlja oštećenje pored mišićnih vlakana i njihovih omotača. Krvarenje se ne zadržava unutar mišića i ovojnica, već se razliva i dolazi do stvaranja modrice i podliva na koži. Oporavak je brži kod ovog tipa povrede zbog bržeg nestajanja krvnog podliva (hematoma) na mestu povrede.

Koji su znaci povrede?
- bol i otok mišića
- ograničenost pokreta zbog bola
- otok koji se povlači za nekoliko dana znak je intramuskularne povrede
- modrica na koži je znak intermuskularne povrede
- pipanje udubljenja u mišiću znak je većeg rascepa mišića

Na šta se žali sportista?
- bol u mišiću nakon direktnog udarca
- bol pri hodu
- bol u mišiću pri kontrakciji
- bol pri pritisku mišića

Lečenje povrede
Dijagnoza se pouzdano postavlja na osnovu ultrazvučnog pregleda. Pregled ultrazvukom mišića je neophodan za postavljanje dijagnoze, kako bi se videla veličina povrede mišića, kao i veličina i prisustvo krvnog podliva (hematoma). Prva terapija koja se neposredno primenjuje nakon povrede je krioterapija ledom i hladnim pakovanjem, bandažiranje mišića elastičnim zavojem, mirovanje. Ova terapija se primenjuje dva do tri dana nakon povrede. Primena fizikalne terapije se sprovodi u cilju resorpcije i razgradnje krvnog podliva i zarastanja mišićnih vlakana. Prerani povratak na teren nosi rizik od obnavljanja i pogoršanja povrede, kao i za nastanak kalcifikata u mišiću.

Pedja_profile_picmala