You are here

Redovne kontrole krvi – šta, kad i zašto

 

Tema dana je: prvencija kao put do uspeha.

Postoje dve vrste prevencije: primarna i sekundarna.

Primarna prevencija jeste sprečavanje bolesti, a to znači izbegavanje faktora rizika. Za sve sportiste i rekreativce ovo je skoro nemoguće. Svaki odlazak u teretanu je stres, ishrana je često daleko od savršene, a odmora i sna nikad dovoljno. I to je realnost, ali ne i budućnost jer postoji i sekundarna prevencija bolesti – otkrivanje problema rano i/ili na vreme. Samo redovnom kontrolnom nalaza možete postići ovu vrstu prevencije.

I sad konačno pitanje na koje tražimo odgovor: koje analize raditi, kad i zašto?

Na ovo Zašto smo već odgovorili. Na Kad nema preciznog odgovora, ali jednom u 6 meseci može da bude ok, ako ste inače zdravi i nemate tegobe.

A pitanje koje ostaje je: koje analize raditi i šta nam one govore?

Nabrojaćemo analize redom i to ne slučajnim. Idemo od najvažnijih do najmanje važnih, ali samo za sistematske kontrole. Svaka ova analiza ima svoje ozbiljno mesto u medicinskoj praksi kad postoje i odgovarajući simptomi. Trenutno dajemo savet nekome ko redovno trenira, uzima bazičnu suplementaciju (whey, multivitamin, kreatin...), dobro se hrani i oseća se sasvim ok.

 

1. Krvna slika – bela i crvena krvna zrnca i krvne pločice

Ova analiza će pokazati da li ste:

  • malokrvni – nizak hemoglobin i hematokrit
  • u infekciji – povišeni leukociti za bakterijske infekcije, sniženi za virusne (uglavnom je tako)
  • dehidrirani – visok hematokrit

 

2. Masti u krvi – ukupni holesterol, LDL, HDL, TG

Zbog velikog unosa proteina i malog unsoa dobrih masti ovu analizu radite redovno. Svako odstupanje zahteva konsultaciju lekara. Napomena: dan pre vađenja analiza uzdržite se od bureka.

 

3. Nalaz mokraće

Analiza prvog jutarnjeg urina je odličan i jednostavan način da prekontrolišete rad bubrega.

Odstupanja mogu biti posledica lošeg uzimanja uzorka. Obavezno ponovite nalaz pre donošenje zaključaka.

 

4. Jetreni enzimi – ALT, AST, GGT

Kao centralna laboratorija organizma kroz kou prolazi SVE što unesemo u organizam, jetre trpi dosta toga. Prekontrolišite se, a nalaze van referentnih vrednosti tumačite u konsultaciji sa lekarom.

 

5. Nalazi za bubrege – urea i kreatinin

Ako uzimate kreatin, imate veliku mišićnu masu ili intenzivno treninrate, povišen kreatinin se mora posmatrati u tom kontekstu i zajedno sa nalazom urina.

 

6. Šećer u krvi

Ako nemate simptome ovaj nalaz će biti uredan, zato ne bi više o tome.

 

7. Elektroliti

Natrijum, kalijum, hlor – može se dogoditi da je neki od ovih parametara lako van granica (obično niži) ako intenzivno trčite bez adekvatne rehidratacije izotonicima. Bez panike, lako se popravlja. Pojedite nešto slano za natrijum i popijte čašu soka od paradajza za kalijum i mirni ste.

 

Naravno postoje i mnoge druge analize krvi, i biohemijske i enzimske, ali za slučaj sekundarne prevencije jednog inače zdavog sportiste, ovo je više nego dovoljno.

 

Za dalje informacije tu smo za vas na drpansport@pansport.eu. Slobodno pišite!

 

Sretna i zdrava nova godina!

Daniela_potpis_fotografija